Na 22 let mu zmrazili sperma. Teď má dceru

Washington - Chrisu Biblisovi bylo šestnáct, když se rozhodl nechat zamrazit své sperma před tím, než podstoupí radioterapii, léčbu leukémie. Jen díky tomu může teď, po 22 letech, mít dceru.
Stella Biblis, měsíční holčička, která byla počata 22 let starým spermatem
Stella Biblis, měsíční holčička, která byla počata 22 let starým spermatem | Foto: Charlotte Observer

Podle Endokrinologické asociace v Severní Carolině je použití víc než dvě desetiletí starého spermatu (Biblis jej nechal zamazit v březnu 1986) lékařským hrdinstvím a jednoznačně jde o rekord ve stáří použitého spermatu.

Chris Biblis zjistil, že má rakovinu, když mu bylo třináct let. Tři roky na to mu lékaři řekli, že v důsledku léčby by mohl zůstat sterilní.

Chlapcovy rodiče poté trvali na tom, aby lékaři dali zmrazit sperma jejich syna, což bylo v osmdesátých letech ještě velmi nezvyklé.

Jen díky tomu ale mohli lékaři v červnu roku 2008 toto sperma použít, aby oplodnili Melodii, manželku Chrise Biblise.

O devět měsíců později, 4. března, se narodila dcera Stella. Těší se dobrému zdraví, stejně jako její otec, který žije bez rakoviny již více než dvacet let.

Zázračná věda

Za narození dcerky vděčí Biblis nejen prozíravosti rodičů, ale i lékařskému pokroku. Metoda, kterou byla jeho dcera počata, v době kdy dal zamrazit své sperma, nebyla známa. Používat se začala až v roce 1992.

Je to metoda, která lékařům dovoluje pečlivě vybrat jednu jedinou zdravou buňku ze vzorku spermatu a injekční stříkačkou ji v laboratoři vložit přímo do vajíčka.

Doktoři se pro tuto variantu rozhodli, protože pouze 35% buněk z Biblistova vzorku bylo po 22 letech zamrazení živých a pohyblivých.

 

Právě se děje

před 26 minutami

Babiš bude informovat evropské představitele o Vrběticích na sobotním summitu

Premiér Andrej Babiš (ANO) bude na neformálním summitu lídrů Evropské unie informovat o vrbětické kauze, písemné závěry k tématu ale zaujme až příští summit koncem května. Novinářům to Babiš v pátek řekl před odletem na jednání, které se koná do soboty v portugalském Portu. Předseda Evropské rady Charles Michel podle Babiše slíbil téma zmínit i na tiskové konferenci.

Summit se bude týkat například společného přístupu k sociálním tématům, jako jsou minimální mzda či rovné pracovní podmínky mužů a žen. Babiš řekl, že u večeře kolegy seznámí s vývojem česko-ruského sporu vyvolaného kauzou Vrbětice. "Co se týče Ruska jako takového, téma bude speciálně na programu příští Evropské rady za tři týdny," uvedl. V projevu bude žádat o solidaritu, které se podle něj už Česku dostává od dalších zemí EU i spojenců mimo unii.

Nynější neformální summit nebude mít písemné závěry, k Rusku by se však měl vyjádřit summit svolaný na 25. května. "Kauza se dostane do písemných závěrů na té normální Evropské radě," řekl. Kolem případu podle Babiše není nic nového, spojenců se nijak nedotkne vnitropolitická debata v ČR. Podle serveru Seznam Zprávy chtěl vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) na své zrušené cestě do Moskvy vyměnit informace o Vrběticích mimo jiné za dodávky ruské vakcíny Sputnik V. Hamáček to ostře odmítá a chce se bránit soudně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy