Na 22 let mu zmrazili sperma. Teď má dceru

Veronika Šmausová, Report
17. 4. 2009 9:00
Washington - Chrisu Biblisovi bylo šestnáct, když se rozhodl nechat zamrazit své sperma před tím, než podstoupí radioterapii, léčbu leukémie. Jen díky tomu může teď, po 22 letech, mít dceru.
Stella Biblis, měsíční holčička, která byla počata 22 let starým spermatem
Stella Biblis, měsíční holčička, která byla počata 22 let starým spermatem | Foto: Charlotte Observer

Podle Endokrinologické asociace v Severní Carolině je použití víc než dvě desetiletí starého spermatu (Biblis jej nechal zamazit v březnu 1986) lékařským hrdinstvím a jednoznačně jde o rekord ve stáří použitého spermatu.

Chris Biblis zjistil, že má rakovinu, když mu bylo třináct let. Tři roky na to mu lékaři řekli, že v důsledku léčby by mohl zůstat sterilní.

Chlapcovy rodiče poté trvali na tom, aby lékaři dali zmrazit sperma jejich syna, což bylo v osmdesátých letech ještě velmi nezvyklé.

Jen díky tomu ale mohli lékaři v červnu roku 2008 toto sperma použít, aby oplodnili Melodii, manželku Chrise Biblise.

O devět měsíců později, 4. března, se narodila dcera Stella. Těší se dobrému zdraví, stejně jako její otec, který žije bez rakoviny již více než dvacet let.

Zázračná věda

Za narození dcerky vděčí Biblis nejen prozíravosti rodičů, ale i lékařskému pokroku. Metoda, kterou byla jeho dcera počata, v době kdy dal zamrazit své sperma, nebyla známa. Používat se začala až v roce 1992.

Je to metoda, která lékařům dovoluje pečlivě vybrat jednu jedinou zdravou buňku ze vzorku spermatu a injekční stříkačkou ji v laboratoři vložit přímo do vajíčka.

Doktoři se pro tuto variantu rozhodli, protože pouze 35% buněk z Biblistova vzorku bylo po 22 letech zamrazení živých a pohyblivých.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 6 hodinami

Trump příkazem usiluje o snížení právní ochrany sociálních sítí

Americký prezident Donald Trump dnes nařídil přezkoumat zákon, který chrání sociální sítě před převzetím zodpovědnosti za obsah zveřejněný jejich uživateli. Exekutivní příkaz podepsal v reakci na krok společnosti Twitter, která označila několik jeho zpráv za nepřesné. Podle názorů odborníků nemá jeho pokus valnou šanci na úspěch, napsaly světové agentury.

Trump příkazem útočí na ustanovení zákona z roku 1996, které dává společnostem Facebook, Twitter, Youtube a Google de facto imunitu vůči žalobám spojeným s veřejným obsahem, neboť jim udílí status pouhé platformy. Cílem prezidentova příkazu je změnit způsob, jakým je zákon využíván. Regulačním úřadům chce umožnit, aby se mohly vyjádřit k tomu, jak jednotlivé společnosti spravují obsah na sítích.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Odložený klimatický summit bude v listopadu 2021 v Glasgowě

Příští klimatický summit se uskuteční v první polovině listopadu 2021 ve skotském městě Glasgow. Na twitteru o tom dnes informoval britský ministr Alok Sharma, který má organizaci akce na starosti. Vrcholná schůzka se měla v Glasgowě uskutečnit už letos na podzim, kvůli pandemii byla ale v dubnu odložena.

Klimatický summit (COP26) se bude konat od 1. do 12. listopadu. Naposledy se představitelé zemí světa na vrcholné klimatické schůzce setkali loni v prosinci v Madridu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy