Na 22 let mu zmrazili sperma. Teď má dceru

Veronika Šmausová, Report
17. 4. 2009 9:00
Washington - Chrisu Biblisovi bylo šestnáct, když se rozhodl nechat zamrazit své sperma před tím, než podstoupí radioterapii, léčbu leukémie. Jen díky tomu může teď, po 22 letech, mít dceru.
Stella Biblis, měsíční holčička, která byla počata 22 let starým spermatem
Stella Biblis, měsíční holčička, která byla počata 22 let starým spermatem | Foto: Charlotte Observer

Podle Endokrinologické asociace v Severní Carolině je použití víc než dvě desetiletí starého spermatu (Biblis jej nechal zamazit v březnu 1986) lékařským hrdinstvím a jednoznačně jde o rekord ve stáří použitého spermatu.

Chris Biblis zjistil, že má rakovinu, když mu bylo třináct let. Tři roky na to mu lékaři řekli, že v důsledku léčby by mohl zůstat sterilní.

Chlapcovy rodiče poté trvali na tom, aby lékaři dali zmrazit sperma jejich syna, což bylo v osmdesátých letech ještě velmi nezvyklé.

Jen díky tomu ale mohli lékaři v červnu roku 2008 toto sperma použít, aby oplodnili Melodii, manželku Chrise Biblise.

O devět měsíců později, 4. března, se narodila dcera Stella. Těší se dobrému zdraví, stejně jako její otec, který žije bez rakoviny již více než dvacet let.

Zázračná věda

Za narození dcerky vděčí Biblis nejen prozíravosti rodičů, ale i lékařskému pokroku. Metoda, kterou byla jeho dcera počata, v době kdy dal zamrazit své sperma, nebyla známa. Používat se začala až v roce 1992.

Je to metoda, která lékařům dovoluje pečlivě vybrat jednu jedinou zdravou buňku ze vzorku spermatu a injekční stříkačkou ji v laboratoři vložit přímo do vajíčka.

Doktoři se pro tuto variantu rozhodli, protože pouze 35% buněk z Biblistova vzorku bylo po 22 letech zamrazení živých a pohyblivých.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

USA zruší výjimku ze sankcí týkající se íránského zařízení Fordo

Spojené státy ukončí platnost výjimky ze sankcí, která se týkala íránského zařízení Fordo a umožňovala zahraničním společnostem spolupracovat s íránským civilním jaderným programem bez toho, že by jim hrozily pokuty. Informoval o tom americký ministr zahraničí Mike Pompeo.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Chorvatští obhájci titulu prohráli v Davisově poháru s Ruskem

Chorvatští obhájci titulu vstoupili do nového formátu závěrečného turnaje Davisova poháru porážkou s tenisty Ruska. Ve dvouhrách v Madridu neuspěli Borna Gojo ani Borna Čorič. Třetím týmem ve skupině B je domácí Španělsko.

Skupina B:

Chorvatsko - Rusko 0:3

Gojo - Rubljov 3:6, 3:6, Čorič - Chačanov 7:6 (7:4), 4:6, 4:6, Dodig, Mektič - Chačanov, Rubljov 6:7 (3:7), 4:6.

Skupina D:

Belgie - Kolumbie 2:1

Darcis - Giraldo 6:3, 6:2, Goffin - Galán 3:6, 6:3, 6:3, Gille, Vliegen - Cabal, Farah 7:6 (7:5), 4:6, 6:7 (3:7).

Skupina F:

Itálie - Kanada 0:2 po druhé dvouhře

Fognini - Pospisil 6:7 (5:7), 5:7, Berrettini - Shapovalov 6:7 (5:7), 7:6 (7:3), 6:7 (5:7).

Zdroj: ČTK
Další zprávy