Osmiletá dívka si musí vzít 47letého muže

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
16. 4. 2009 16:55
Rijád - Případ osmileté saúdské holčičky, která byla proti vůli své matky provdána za muže o desítky let staršího, způsobil ve světě i v samotné zemi takové pobouření, že Saúdská Arábie slíbila, že proti takovým sňatkům zakročí.
Foto: Reuters

Podle saúdského tisku provdal otec svou dceru zřejmě kvůli tomu, aby vyrovnal dluhy a jde o příklad toho, jak se chudí lidé snaží zbohatnout prodejem svých dcer.

Soud už podruhé přes žádost matky odmítl sňatek zrušit, pouze potvrdil, že manžel nesmí mít s dívkou sex do té doby, dokud ona nedosáhne puberty. V té době také bude moci dívka požádat o rozvod.

Minulý měsíc odvolací soud v Rijádu vyjádřil k rozsudku, původně vydanému loni na podzim, výhrady.

Soud nižší instance si však za ním stojí. Nyní se případ opět vrací k odvolacímu soudu.

Dívka stále bydlí se svou matkou, která žije odděleně od svého manžela, a údajně vůbec neví o tom, že je vdaná.

Zákon na ochranu nezletilých

Saúdský ministr spravedlnosti Mohammed Issa následně sdělil deníku Al-Watan, že vláda připravuje studii toho, jakým způsobem probíhají v království sňatky mezi dospělými a dětmi, jejímž výsledkem má být zákon, který bude nezletilé před takovýmito manželstvími chránit.

"To je věc, kterou požadujeme zcela od začátku, a víme, že saúdští činitelé na tom tvrdě pracují," řekl CNN právník matky osmileté dívky Abdalláh Džutailí.

Saúdské zákony dovolující takové sňatky tento týden jako porušování lidských práv kritizovaly Spojené státy i Dětský fond OSN (UNICEF).

S prodejem dcer se je možné setkat i v Pákistánu, Kambodži, Indii, Nepálu, na Filipínách, v Číně i v relativně bohatších zemích, jako je Thajsko.

 

Právě se děje

před 21 minutami

Fotbalisté Turína uhráli remízu na Laziu a zachránili se, sestupuje Benevento

Fotbalisté FC Turín uhráli v dohrávce 25. kola italské ligy bezgólovou remízu na hřišti Lazia Řím, jež v závěru nastřelilo dvě tyče, a zachránili se v Serii A. Nejvyšší soutěž jako třetí opouští Benevento, které se připojí už k dříve známým sestupujícím Crotone a Parmě.

Turín získal potřebný bod navzdory tomu, že v posledních minutách čelil velkému tlaku favorizovaného Lazia. V 84. minutě domácí kanonýr Ciro Immobile nastřelil z penalty jen tyč, stejně jako v šesté nastavené minutě hlavou Manuel Lazzari.

Kolo před koncem tak Turín získal čtyřbodový náskok před osmnáctým Beneventem, které trénuje bývalý hvězdný útočník Filippo Inzaghi. Lazio vedené jeho mladším bratrem Simonem skončí šesté a bude hrát v příští sezoně Evropskou ligu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V Praze Kbelích dnes večer přistál první ze dvou nových letounů CASA pro českou armádu. Modernizovaný model doplní nynější flotilu čtyř letounů

Zdroj: ČTK
Další zprávy