Osmiletá dívka si musí vzít 47letého muže

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
16. 4. 2009 16:55
Rijád - Případ osmileté saúdské holčičky, která byla proti vůli své matky provdána za muže o desítky let staršího, způsobil ve světě i v samotné zemi takové pobouření, že Saúdská Arábie slíbila, že proti takovým sňatkům zakročí.
Foto: Reuters

Podle saúdského tisku provdal otec svou dceru zřejmě kvůli tomu, aby vyrovnal dluhy a jde o příklad toho, jak se chudí lidé snaží zbohatnout prodejem svých dcer.

Soud už podruhé přes žádost matky odmítl sňatek zrušit, pouze potvrdil, že manžel nesmí mít s dívkou sex do té doby, dokud ona nedosáhne puberty. V té době také bude moci dívka požádat o rozvod.

Minulý měsíc odvolací soud v Rijádu vyjádřil k rozsudku, původně vydanému loni na podzim, výhrady.

Soud nižší instance si však za ním stojí. Nyní se případ opět vrací k odvolacímu soudu.

Dívka stále bydlí se svou matkou, která žije odděleně od svého manžela, a údajně vůbec neví o tom, že je vdaná.

Zákon na ochranu nezletilých

Saúdský ministr spravedlnosti Mohammed Issa následně sdělil deníku Al-Watan, že vláda připravuje studii toho, jakým způsobem probíhají v království sňatky mezi dospělými a dětmi, jejímž výsledkem má být zákon, který bude nezletilé před takovýmito manželstvími chránit.

"To je věc, kterou požadujeme zcela od začátku, a víme, že saúdští činitelé na tom tvrdě pracují," řekl CNN právník matky osmileté dívky Abdalláh Džutailí.

Saúdské zákony dovolující takové sňatky tento týden jako porušování lidských práv kritizovaly Spojené státy i Dětský fond OSN (UNICEF).

S prodejem dcer se je možné setkat i v Pákistánu, Kambodži, Indii, Nepálu, na Filipínách, v Číně i v relativně bohatších zemích, jako je Thajsko.

 

Právě se děje

Další zprávy