Berlín - Světová moře brázdí přes dva miliony rybářských lodí, lovem ryb se živí zhruba 43 milionů lidí.
A důsledek? Oceány se pomalu, ale jistě vyprazdňují. Rybolov je tak intenzívní, že se rybí populace nezvládají obnovovat.
Podle Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO) už rybáři buď úplně zdevastovali, či vážně ohrožují 80 procent ryb v téměř všech částech světa.
Situace je přitom čím dál tím horší: ještě v roce 2004 to bylo "pouhých" 77 procent. A to přesto, že FAO před drancováním světových vod varuje už několik let.
Souvislosti: Ryby se kvůli oteplování stěhují k severu
Směrnice, kterou všichni porušují
"Problémem je hlavně příliš velký počet lodí a využívání vysoce efektivních technologií," stojí v nedávno zveřejněné zprávě.
Nepomáhají ani kvóty, které říkají, kolik ryb se může ulovit, aniž by došlo k ohrožení jednotlivých rybích populací.
S příslušnou směrnicí přišla FAO už v roce 1995. Problém je v tom, že její dodržování je dobrovolné.
A výsledek?
Všech 53 středních nebo velkých rybářských zemí ji více či méně porušuje. Obsáhlou studii o tom, jak jednotlivé státy s rybami zacházejí, před časem zveřejnil tým Tonyho Pitchera z Univerzity Britské Kolumbie ve Vancouveru.
Závěry výzkumu publikoval odborný časopis Nature.
Drancující Evropané
V hodnocení vědců nejlépe obstály Norsko, Spojené státy a Kanada. Naopak Evropa - s výjimkou Islanďanů a už zmiňovaných Norů - úplně propadla.
Některé evropské země jsou na tom s dodržováním nezávazného kodexu dokonce hůř, než státy rozvojového světa. V Bruselu přitom sedí zvláštní komisař pro rybolov.
Kvóty pro státy sedmadvacítky jsou podle odborníků neúměrně vysoké. Jednotlivé země navíc mlčky přehlížejí jejich porušování i nelegální rybolov.
Ekologická organizace Oceana tvrdí, že rybáři nenávratně zdecimovali už 88 procent rybářských zón v Evropě. Mimo jiné i proto, že do moře každoročně vyhodí 1,4 milionu tun ryb, které uloví omylem.
Celá třetina živočichů uvízlých v rybářských sítích, se - většinou už mrtvých - po vytažení z vody hází zpátky.
Čtěte více: Lidé plýtvají rybami. Třetina končí jako odpad