Moravské Toskánsko patří mezi 50 nejhezčích míst světa. I díky fotkám Radka Severy

Obrazem: Moravské Toskánsko obdivuje celý svět. Podívejte se, proč
Krajina kolem jihomoravského Kyjova si vydobyla pozici v žebříčku 50 nejkrásnějších míst světa. Fotky Radka Severy ukazují, proč je tak obdivovaná. Pohled na kapličku sv. Barbory, které místní říkají Barborka.
Krajina s kazatelnou
Alej
Kvetoucí trio
Foto: Radek Severa
Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
2. 10. 2016 6:05
Zvlněná krajina kolem Kyjova okouzlila svět. Renomovaný časopis Condé Nast Traveller ji dokonce zařadil mezi 50 nejkrásnějších míst na Zemi. Mohou za to především fotografové. A mezi těmi, kteří umí nejlépe zachytit krásy takzvaného Moravského Toskánska, je i místní rodák Radek Severa.

Fotograf Radek Severa

Radek Severa: jižní Morava
  • Fotit začal v roce 1985
  • Získal řadu ocenění ve fotosoutěžích (například 2. cenu ve Štítech Viléma Heckela v roce 2009)
  • V roce 2014 získal titul Mistra Svazu českých fotografů
  • Více fotek najdete na jeho webových stránkách

Krajinu kolem Kyjova pomohly proslavit především sociální sítě a fotografické servery. Právě na nich bývají fotky z jižní Moravy ohromně populární a šíří se rychlostí virové nákazy. Na jih Moravy už jezdí fotit nejen Poláci, Rusové nebo Maďaři, ale také fotografové z Japonska, Jižní Koreje nebo z USA.

Oproti nim má však Radek Severa jednu podstatnou výhodu. Je místní. V kopcích nad Mistřínem má dokonce vinohrad. Může tak nejlépe reagovat, pokud do zvlněných kopců zasvítí krásné ranní nebo podvečerní slunce. Navíc má kraj dokonale prozkoumaný.

Včelín
Včelín | Foto: Radek Severa

“Pořád mě baví objevovat nová místa,” říká. “Bývá to občas i tak, že přes den pracuji na vinohradu a večer pak vyrazím fotit,” vysvětluje.

Když objeví nový neokoukaný pohled, často pak podobnou fotku za pár týdnů najde na internetu od jiného fotografa. Rádi ho kopírují. Na otázku, proč je krajina na Kyjovsku tak přitažlivá, má jednoduchou odpověď. “Protože je to tam krásné.” A vysvětluje, že na rázu přirozeně zvlněné krajiny se podepsala i důlní činnost, která k původním terénním vlnám přidala další (po propadech půdy).

A co říká na fotografický boom, který zasáhl kraj, kde žije? “Ať si fotí,” říká ke spoustám fotografů, kteří přijíždějí za krásnými záběry. Podle něj je však problém v tom, že se někteří z nich neumějí chovat. “Zemědělci nejsou nadšení, když jim lezou do vinohradů, otrhávají víno, šlapou v obilí a někdy dokonce jezdí po polích offroady.”

K fotografování se Radek Severa dostal přes myslivost. “Často jsem chodil do přírody se svým bratrem a otcem, který nám předával vše, co o přírodě, chování zvěře a lovu znal,” vzpomíná. “V roce 1985, kdy jsem si koupil první fotoaparát (Praktiku MTL 5) bylo rozhodnuto mezí zbraní a fotoaparátem,” vysvětluje. Nyní má na kontě řadu ocenění z fotografických soutěží a je dokonce nositelem titulu Mistr Svazu českých fotografů.

Krajina, kterou Radek Severa fotí, je velmi výjimečná. Podobných lokalit s výrazně zvlněnými kopci je na světě málo. Mezi fotografy jsou nejznámější tři: italské Toskánsko, jižní Morava a krajina kolem amerického města Palouse.

Kromě snímků Radka Severy zpopularizovaly jihomoravskou krajinu i záběry mnoha dalších výborných fotografů. Jedním z nejznámějších a nejvýraznějších je například Polák Marcin Sobas.

Biopásy
Biopásy | Foto: Radek Severa
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 8 minutami

Lidstvo musí dospět a dělat víc pro ochranu klimatu, řekl Johnson v OSN. Svět se podle něj blíží k bodu zlomu

Britský premiér Boris Johnson v projevu na zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku vyzval lidstvo, aby dospělo a bojovalo proti klimatickým změnám. Podle Johnsona se svět blíží k bodu zlomu a státy musí konečné převzít odpovědnost za ničení planety.

"Máme úžasnou moc věci změnit, měnit věci k lepšímu a úžasnou schopnost zachránit se," uvedl Johnson v projevu ke světovým lídrům před nadcházející klimatickou konferencí v Glasgow, která začne 31. října.

Listopadová klimatická konference OSN (COP26) si klade za cíl vyvolat mnohem ambicióznější globální opatření na ochranu klimatu a peníze na jejich zaplacení. Podle klimatologů i dalších odborníků bude nejspíš poslední šancí, jak zmírnit předpokládané katastrofální dopady globálního oteplování.

"Musíme ukázat, že jsme schopni se učit a dospívat a nakonec převzít odpovědnost za destrukci, kterou způsobujeme, nejen na naší planetě, ale i sobě samým. Je načase, aby lidstvo dospělo," řekl Johnson. Lidstvo zároveň přirovnal k 16letému člověku. "Dostali jsme se do toho osudového věku, kdy zhruba umíme řídit a víme, jak odemknout skříňku s alkoholem a věnovat se všem druhům aktivit, které jsou nejen potenciálně trapné, ale také mohou pro nás i pro ostatní představovat konečnou," podotkl.

Zdroj: ČTK
před 29 minutami

Demokraté a republikáni oznámili krach jednání o policejní reformě

Rozhovory demokratů a republikánů v americkém Kongresu o podobě policejní reformy skončily neúspěchem. Podle agentury AP to oznámili hlavní vyjednavači obou stran. Jednání započatá v návaznosti na loňský smrtící zákrok policisty proti Afroameričanovi Georgi Floydovi se nepodařilo přivést k průlomu posledních několik měsíců.

Zdroj: ČTK
Další zprávy