Mongolská zlatá horečka ničí řeky i život nomádů

Zuzana Kleknerová Zuzana Kleknerová, Vanda Králová, vk, zuk
8. 11. 2008 11:02
Mongolsko zamořuje jedovatá rtuť
Stáda mongolských nomádů jsou odkázána na vodu z řeky. V té ale po těžbě zlata zůstává jedovatá rtuť a další škodliviny.
Stáda mongolských nomádů jsou odkázána na vodu z řeky. V té ale po těžbě zlata zůstává jedovatá rtuť a další škodliviny. | Foto: Ivo Dokoupil

Ulánbátar - Tradiční způsob života mongolských kočovných pastevců ničí těžba zlata. Vodu v řekách, které jsou pro pastevce životně důležité, znečišťuje rtuť a další jedovaté látky.

V souvislostech: Jedy ve vodě zabíjejí miliony lidí ročně  

Mongolsko má největší nevytěžené zásoby zlata, mědi a uranu na světě. Vládní omezení, včetně zákazů dolování v okolí řek, tu důlní společnosti porušují nebo úplně ignorují.

Na katastrofální situaci, která se může brzy zvrtnout v ekologickou katastrofu, upozornil National Geographic.

National Geographic zveřejnil na svých webových stránkách fotografie zničené mongolské přírody. Prohlédnout si je můžete ZDE.

Dolování zlata pomocí rypadel, vysokotlakých vodních děl a odklánění říčních toků už zničilo venkovskou krajinu podél řeky Onggi, která zásobuje vodou 60 tisíc nomádských pastevců a přibližně milion kusů dobytka.

V některých oblastech řeky úplně vyschly. Podle nomádských kočovníků mohou být rtutí a dalšími škodlivinami kontaminované i náhradní zdroje pitné vody z podzemí.

Přísnější tresty pro těžaře

"Náš způsob života je ohrožený," cituje National Geographic Tsetsegeeho Munkhbayara, mongolského kočovníka, který ve snaze zachránit domov a dědictví nomádských pastevců založil Hnutí na záchranu řeky Onggi. To má teď asi 1600 členů.

Dnes začíná v New Yorku výstava věnovaná pouze jednomu z nejdražších kovů světa, zlatu. A název výstavy? Jednoduchý: "Zlato"
Dnes začíná v New Yorku výstava věnovaná pouze jednomu z nejdražších kovů světa, zlatu. A název výstavy? Jednoduchý: "Zlato" | Foto: Reuters

Zástupci kočovných kmenů po mongolské vládě požadují, aby zajistila dodržování zákonů a přísněji trestala jejich porušování.

Před několika lety byly některé doly kolem řeky Onggi dočasně uzavřeny. Po volbách v roce 2008 se ale k moci dostala vláda, která jde podle ekologů důlním společnostem na ruku.

Právo dolovat se stalo klíčovým tématem červnového volebního klání. Politici z obou hlavních politických stran podpořili změnu zákona, aby umožnili rozšíření těžby nerostných surovin, a získali tak více peněz do státní pokladny.

Více o volbách: Komise potvrdila triumf mongolských exkomunistů

Dvě třetiny mongolského vývozu, asi 660 milionů dolarů, tvoří právě produkty důlního průmyslu. Nejvíce zlata putuje z Mongolska do sousední Číny.

Těžaři: Rozkvět teprve přijde

"Doteď se dolovalo v poměrně malém rozsahu," řekl pro National Geographic Layton Croft z kanadské společnosti Doly Ivanhoe, která vede velký projekt těžby mědi a zlata v jižním Mongolsku. "Ten pravý rozkvět ještě nezačal." 

Tradiční pastevecký způsob života Mongolů je nemožný bez přístupu k pitné vodě. Těžba zlata ho ničí.
Tradiční pastevecký způsob života Mongolů je nemožný bez přístupu k pitné vodě. Těžba zlata ho ničí. | Foto: Reuters

"Největší problém je, že důlní společnosti vůbec nedbají na zákony, které už existují," tvrdí Munkhbayar z Hnutí na záchranu řeky Onggi Tsetsegee.

Mongolské zákony tak například určují, jaká musí být minimální vzdálenost mezi vodním tokem a místem, kde se s důlními pracemi začne. Firmy se tím ale neřídí.

Jen několik kilometrů jižně od středomongolského města Zaamar třeba rypadla rusko-mongolské společnosti Shiriz kompletně změnila tok řeky Tuul.

Zlatá horečka po mongolsku

Do míst, která už důlní společnosti opustily, se pak stahují drobní hledači cenných nerostů. Tisíce jich zaplavily údolí řeky Olt poblíž města Uyanga v centrální provincii Uvurhongai.

"Při následném neregulovaném dolování často dochází k nezákonnému používání rtuti," cituje National Geographic ekologa Boba Harrise.

Rtuť se v minulosti používala proto, aby se zlatá ruda oddělila od štěrku. Dnes je však tato metoda zakázaná. Jedovatá rtuť se totiž z 95 procent dostává do volné přírody.

"Při těžbě zlata se ve světě přesto denně využívají stovky kilogramů rtuti," upozorňuje nejnovější zpráva ekologických organizací Green Cross Schweiz a Blacksmith Institute. "Přitom už méně než 1 mikrogram na metr krychlový škodí zdraví," tvrdí její autoři.

Jedy používané při těžbě zlata zničí každý rok zdraví a životy 15 milionů lidí na celém světě.

Více o Asii: Indové si stěžovali na zápach, město navonělo skládky

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 6 hodinami

Mimořádný summit Evropské unie se uskuteční v Praze v říjnu, oznámil premiér Petr Fiala po jednání s předsedou Evropské rady Charlesem Michelem

Neformální summit Evropské unie se uskuteční v Praze 6. a 7. října, oznámili dnes český premiér Petr Fiala (ODS) a předseda Evropské rady Charles Michel. Řekli to po setkání v předvečer půlročního českého předsednictví EU. Tématy summitu mají být širší spolupráce Evropské unie s nečlenskými státy, pomoc Ukrajině čelící ruské agresi a její důsledky na růst inflace a cen energií.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 7 hodinami

Změny v polském soudnictví podle Jourové nesplňují očekávání Evropské komise

Dosavadní změny v polském soudnictví, které zrušily kontroverzní disciplinární komoru, nesplňují očekávání Evropské komise. Varšava proto zatím nemůže počítat s penězi z fondu obnovy Evropské unie. Podle agentury AP to ve čtvrtek uvedla místopředsedkyně komise Věra Jourová.

Polský prezident Andrzej Dudna v polovině června podepsal novelu zákona, která zrušila spornou disciplinární komoru, vnímanou kritiky jako nástroj vládnoucí strany Právo a spravedlnost (PiS) k trestání neposlušných soudců. Má ji nahradit nová komora profesní zodpovědnosti, která podle opozice v přijaté podobě neznamená obnovení vlády práva v polské justici.

Místopředsedkyně Evropské komise Jourová uvedla, že dosavadní změny "nesplňují" požadovaná kritéria a že evropské peníze nebudou vyplaceny dříve, než polští soudci získají zákonem stanovené záruky své nezávislosti.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Ženská devatenáctka prohrála na domácím ME i podruhé

České fotbalové reprezentantky do 19 let prohrály na domácím mistrovství Evropy i druhý zápas. Svěřenkyně trenéra Jana Navrátila utrpěly v Opavě debakl 0:5 se Španělskem a před závěrečným duelem ve čtyřčlenné skupině A ztratily naději na postup do semifinále.

V úvodním utkáním na turnaji mladé reprezentanty v pondělí podlehly obhájkyním titulu Francouzkám 0:3. S premiérovým účinkováním na šampionátu devatenáctek se Češky rozloučí v neděli proti Itálii, která dnes překvapivě remizovala s Francií 2:2.

Zatímco v prvním zápase si Navrátilův výběr dokázal vytvořit několik šancí, proti Španělkám byl v ofenzivě prakticky neškodný a po dvou duelech na šampionátu stále čeká na vstřelený gól. Jihoevropanky od úvodu naprosto dominovaly a soupeře přestřílely drtivým poměrem 36:1.

Dvě branky dal vysoký favorit v úvodním dějství, další tři přidal po změně stran. Dvakrát se trefila střídající Moralová. Češky za celý zápas ani jednou nezamířily mezi tyče a nenavázaly na říjnový vzájemný souboj z kvalifikace, v němž se Španělskem po solidním výkonu prohrály 1:3.

"Strašně těžký zápas. Největší problém je, že během čtyř dnů nedokážeme hrát na takové úrovni, na jaké potřebujeme. Hrajeme, na co máme. Španělky hrají excelentně, jsou jinde než my. Obrovská pochvala divákům, kteří tleskali v 90. minutě, když prohráváme 0:5," řekl novinářům Navrátil. "Do zápasu s Itálií dáme úplně všechno, posbíráme poslední síly. Kdybychom dali gól, tak zaplaťpánbůh," dodal.

Šampionát devatenáctek hostí Moravskoslezský kraj. Druhou skupinu tvoří Anglie, Německo, Norsko a Švédsko. Do semifinále postoupí vždy první dva celky ze skupiny, finále se odehraje 9. července.

Česko před pěti lety hostilo mistrovství Evropy hráček do 17 let. Mladé reprezentantky tehdy ve třech zápasech nebodovaly a skončily ve skupině poslední. Turnaj hostily Plzeň, Příbram, Domažlice a Přeštice.

Mistrovství Evropy fotbalistek do 19 let v Česku:

Skupina A:

Česko - Španělsko 0:5 (0:2)

Branky: 69. a 76. Moralová, 23. Elexpuruová, 37. Fiammaová, 47. Pinedová.

Sestava Česka: Fuchsová - Pražienková, Ohlídalová, Jelínková, Huvarová (54. Pavlíčková) - Pouvová (54. Bendová), Jonášová - Ducháčková, Tenkrátová (46. Černá), Střížová (46. Thanhová) - Švíbková (81. Hlouchová). Trenér: Navrátil.

Itálie - Francie 2:2 (1:0).

Tabulka:

1. Španělsko 2 2 0 0 8:1 6
2. Francie 2 1 1 0 5:2 4
3. Itálie 2 0 1 1 3:5 1
4. ČR 2 0 0 2 0:8 0

Skupina B:

Švédsko - Anglie 1:0 (1:0), Norsko - Německo 2:1 (0:1).

Tabulka:

1. Švédsko 2 2 0 0 3:0 6
2. Anglie 2 1 0 1 4:2 3
3. Norsko 2 1 0 1 3:5 3
4. Německo 2 0 0 2 1:4 0
Další zprávy