Mongolská zlatá horečka ničí řeky i život nomádů

Zuzana Kleknerová Zuzana Kleknerová, Vanda Králová, vk, zuk
8. 11. 2008 11:02
Mongolsko zamořuje jedovatá rtuť
Stáda mongolských nomádů jsou odkázána na vodu z řeky. V té ale po těžbě zlata zůstává jedovatá rtuť a další škodliviny.
Stáda mongolských nomádů jsou odkázána na vodu z řeky. V té ale po těžbě zlata zůstává jedovatá rtuť a další škodliviny. | Foto: Ivo Dokoupil

Ulánbátar - Tradiční způsob života mongolských kočovných pastevců ničí těžba zlata. Vodu v řekách, které jsou pro pastevce životně důležité, znečišťuje rtuť a další jedovaté látky.

V souvislostech: Jedy ve vodě zabíjejí miliony lidí ročně  

Mongolsko má největší nevytěžené zásoby zlata, mědi a uranu na světě. Vládní omezení, včetně zákazů dolování v okolí řek, tu důlní společnosti porušují nebo úplně ignorují.

Na katastrofální situaci, která se může brzy zvrtnout v ekologickou katastrofu, upozornil National Geographic.

National Geographic zveřejnil na svých webových stránkách fotografie zničené mongolské přírody. Prohlédnout si je můžete ZDE.

Dolování zlata pomocí rypadel, vysokotlakých vodních děl a odklánění říčních toků už zničilo venkovskou krajinu podél řeky Onggi, která zásobuje vodou 60 tisíc nomádských pastevců a přibližně milion kusů dobytka.

V některých oblastech řeky úplně vyschly. Podle nomádských kočovníků mohou být rtutí a dalšími škodlivinami kontaminované i náhradní zdroje pitné vody z podzemí.

Přísnější tresty pro těžaře

"Náš způsob života je ohrožený," cituje National Geographic Tsetsegeeho Munkhbayara, mongolského kočovníka, který ve snaze zachránit domov a dědictví nomádských pastevců založil Hnutí na záchranu řeky Onggi. To má teď asi 1600 členů.

Dnes začíná v New Yorku výstava věnovaná pouze jednomu z nejdražších kovů světa, zlatu. A název výstavy? Jednoduchý: "Zlato"
Dnes začíná v New Yorku výstava věnovaná pouze jednomu z nejdražších kovů světa, zlatu. A název výstavy? Jednoduchý: "Zlato" | Foto: Reuters

Zástupci kočovných kmenů po mongolské vládě požadují, aby zajistila dodržování zákonů a přísněji trestala jejich porušování.

Před několika lety byly některé doly kolem řeky Onggi dočasně uzavřeny. Po volbách v roce 2008 se ale k moci dostala vláda, která jde podle ekologů důlním společnostem na ruku.

Právo dolovat se stalo klíčovým tématem červnového volebního klání. Politici z obou hlavních politických stran podpořili změnu zákona, aby umožnili rozšíření těžby nerostných surovin, a získali tak více peněz do státní pokladny.

Více o volbách: Komise potvrdila triumf mongolských exkomunistů

Dvě třetiny mongolského vývozu, asi 660 milionů dolarů, tvoří právě produkty důlního průmyslu. Nejvíce zlata putuje z Mongolska do sousední Číny.

Těžaři: Rozkvět teprve přijde

"Doteď se dolovalo v poměrně malém rozsahu," řekl pro National Geographic Layton Croft z kanadské společnosti Doly Ivanhoe, která vede velký projekt těžby mědi a zlata v jižním Mongolsku. "Ten pravý rozkvět ještě nezačal." 

Tradiční pastevecký způsob života Mongolů je nemožný bez přístupu k pitné vodě. Těžba zlata ho ničí.
Tradiční pastevecký způsob života Mongolů je nemožný bez přístupu k pitné vodě. Těžba zlata ho ničí. | Foto: Reuters

"Největší problém je, že důlní společnosti vůbec nedbají na zákony, které už existují," tvrdí Munkhbayar z Hnutí na záchranu řeky Onggi Tsetsegee.

Mongolské zákony tak například určují, jaká musí být minimální vzdálenost mezi vodním tokem a místem, kde se s důlními pracemi začne. Firmy se tím ale neřídí.

Jen několik kilometrů jižně od středomongolského města Zaamar třeba rypadla rusko-mongolské společnosti Shiriz kompletně změnila tok řeky Tuul.

Zlatá horečka po mongolsku

Do míst, která už důlní společnosti opustily, se pak stahují drobní hledači cenných nerostů. Tisíce jich zaplavily údolí řeky Olt poblíž města Uyanga v centrální provincii Uvurhongai.

"Při následném neregulovaném dolování často dochází k nezákonnému používání rtuti," cituje National Geographic ekologa Boba Harrise.

Rtuť se v minulosti používala proto, aby se zlatá ruda oddělila od štěrku. Dnes je však tato metoda zakázaná. Jedovatá rtuť se totiž z 95 procent dostává do volné přírody.

"Při těžbě zlata se ve světě přesto denně využívají stovky kilogramů rtuti," upozorňuje nejnovější zpráva ekologických organizací Green Cross Schweiz a Blacksmith Institute. "Přitom už méně než 1 mikrogram na metr krychlový škodí zdraví," tvrdí její autoři.

Jedy používané při těžbě zlata zničí každý rok zdraví a životy 15 milionů lidí na celém světě.

Více o Asii: Indové si stěžovali na zápach, město navonělo skládky

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Komise: Obětí církevního sexuálního zneužívání může být ve Francii od roku 1950 až 10 tisíc

Obětí církevního sexuálního zneužívání může být ve Francii od roku 1950 až 10.000. Aktualizovaný odhad dnes podle agentury AFP zveřejnila komise, která problematiku zkoumá. Nezávislou komisi pro sexuální zneužívání v církvi (Ciase) v roce 2018 zřídila katolická církev v reakci na sérii skandálních odhalení sexuálního zneužívání ve Francii i ve světě. Komise v polovině minulého roku odhadla počet obětí na nejméně 3000, což dnes její předseda Jean-Marc Sauvé označil za "jednoznačné podhodnocení".

Komise na více než rok zřídila telefonní linku pro hlášení sexuálního zneužívání, na kterou se za tu dobu obrátilo 6500 obětí či svědků těchto násilných činů. V polovině telefonátů se jednalo o případy z 50. a 60. let minulého století, útokům častěji čelili muži a 87 procent volajících bylo v době zneužívání nezletilých, zveřejnila loni na podzim Ciase.

"Zdaleka ale nejde o všechny", upozornil dnes Sauvé. "Zásadní otázkou zůstává, kolik lidí se ozvalo. Deset procent, pět procent, méně?" dodal.

"I když je 10.000 hodně, jsme stále daleko od pravdy," komentoval nový odhad Jean-Pierre Sautreau, jež stojí v čele organizace sdružující oběti církevního zneužívání v západofrancouzském departementu Vendée. "Skutky jsou často datovány do 50. let minulého století a ti lidé již zemřeli, nebo je jim přes 80 a už o tom nechtějí mluvit," vysvětluje.

"Je to vrchol ledovce, je to rozhodně mnohem více," domnívá se rovněž Véronique Garnierová z jiného sdružení obětí.

Zpráva komise má na podzim představit celkovou diagnózu problematiky a vysvětlit, jak se církev do situace dostala. Instituce mají následně navrhnout podobu odškodnění obětí. Podle Sauvého však trauma obětí nevyřeší pouze odškodnění finanční, "obzvlášť v případě, že by jej doprovázel příkaz mlčet".

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Grammozis se stal pátým trenérem fotbalistů Schalke v sezoně

Novým trenérem fotbalistů Schalke 04 se stal Dimitrios Grammozis. S klubem z Gelsenkirchenu, který už má jen minimální šance na udržení v první lize, podepsal dva dny po odvolání kouče Christiana Grosse smlouvu do roku 2022. Ve funkci by měl podle médií zůstat i v případě sestupu.

Dvaačtyřicetiletý Grammozis byl bez angažmá od loňského léta, kdy skončil u druholigového Darmstadtu. Na lavičce Schalke je už pátým koučem v aktuální sezoně, před ním se u týmu vystřídali David Wagner, Manuel Baum, Huub Stevens a naposledy Gross.

Premiéru s mužstvem absolvuje v pátek v duelu s dalším kandidátem na sestup Mohučí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy