Miliardu v německém Lottu si rozdělí dva výherci

ČTK ČTK
2. 2. 2009 10:50
Berlín - Jeden z nejvyšších jackpotů v historii německé loterie Lotto se podařilo uhádnout dvěma sázejícím.
Foto: Jaroslav Jiřička

Výhru v objemu 35 milionů eur (to je v přepočtu zhruba 980 milionů korun) se podařilo uhádnout dvěma sázejícím. Oznámila to dnes ráno společnost Toto-Lotto, která hru provozuje.

Tipující ze spolkových zemí Bavorsko a Dolní Sasko trefili kombinaci čísel 7, 9, 11, 14, 17, 31 i se správným dodatkovým číslem 2, která byla tažena v sobotu večer.

Oba si tak částku rozdělí rovným dílem, což znamená, že každý z nich je bohatší o 17,5 milionu eur, což je téměř 490 milionů korun.

Pravděpodobnost, že třetí nejvyšší jackpot v historii Lotta tentokrát padne, byla přitom poměrně vysoká, protože všechna vylosovaná čísla se vešla do rozmezí dat narození, která lidé podle statistik na tiketech křížkují častěji než jiná čísla.

Kromě dvou hlavních výherců se podařilo šest vylosovaných čísel bez dodatkového čísla uhádnout 12 sázejícím. Každý z nich zbohatne o 424 000 eur (11,9 milionu korun).

Rekordní jackpot padl v roce 2007

Vidina výhry zlákala velké množství Němců i tipujících z okolních zemí. Ve zhruba 24 000 sběrných místech po celém Německu bylo odevzdáno zhruba 20 milionů tiketů, vsazeno bylo kolem 127,3 milionu eur.

To bylo o 50 procent více než předchozí sobotu, kdy šlo o čtvrtý nejvyšší jackpot ve výši zhruba 25 milionů eur. Ani před sobotním slosováním ale zájem rekordní nebyl. V roce 1994 lidé v Německu jednou vsadili v přepočtu 176,6 milionu eur.

Německé Lotto už ve své šedesátileté historii učinilo milionáře ze zhruba 4700 lidí. Z nich 4100 vyhrálo milionové částky ještě v době, kdy se ve spolkové republice platilo markami, a dalších 600 po roce 2002, kdy bylo zavedeno euro.

O zatím největší jackpot v historii německé historie, o 45,3 milionu eur, se hrálo v prosinci roku 2007. Tehdy se o výhru podělili tři tipující. V témže roce přitom byla v banku i historicky druhá nejvyšší částka 37,7 milionu eur.

 

Právě se děje

před 55 minutami

Richmond odstraní památníky konfederační armády, podle města jsou připomínkou rasismu

Město Richmond, někdejší hlavní město Konfederovaných států amerických, odstraní památníky připomínající konfederační armádu. Podle radnice města ve státě Virginie jsou tyto pomníky mnohými pokládány za symboly oslavování rasistického dědictví Spojených států.

Radnice v prohlášení oznámila, že starosta Levar Stoney "nařídil okamžité odstranění četných soch ve městě", včetně těch připomínajících konfederační historii. 

Odstraňování symbolů otrokářství navazuje na vlnu protestů proti rasové nerovnosti v USA. Manifestace proti rasismu a policejní brutalitě reagovaly na počínání bělošského strážníka, který neozbrojenému černochovi Floydovi při zatýkání v Minneapolisu několik minut klečel na krku a usmrtil jej.

Zdroj: ČTK
Další zprávy