Méně síry z Prunéřova? Pro úřady nic, čím se musí řídit

Pavel Baroch
29. 4. 2010 18:10
Požadavky ministerstva životního prostředí jsou jen doporučením
Kolik exhalací nakonec prunéřovský komín vypustí?
Kolik exhalací nakonec prunéřovský komín vypustí? | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Ministerstvo životního prostředí si pochvaluje, jak komín nového Prunéřova, s jehož výstavbou dnes souhlasilo, bude díky jeho podmínkám vypouštět méně síry nebo prachu, než si původně plánovala společnost ČEZ.

"Zpřísnění zajistí oproti variantě předložené ČEZ nižší emise tuhých znečišťujících látek o 155 tun a oxidu siřičitého o 750 tun, které vůbec nebudou do ovzduší Ústeckého kraje každoročně vypuštěny," řekla mluvčí ministerstva Jarmila Krebsová.

Jenže ministerské požadavky nejsou například pro stavební úřad závazné - stejně jako celé posouzení vlivu nové elektrárny na životní prostředí (EIA), která má jen doporučující charakter.

A tak se nakonec může stát, že ministerské požadavky na nižší exhalace zůstanou nakonec jen papíře. A z komínu se bude valit víc exhalací.

"Úřady asi v 70 procentech případů podmínky z EIA, s nimž nesouhlasí investor, při povolování stavby nepožadují," řekl Aktuálně.cz Jan Rovenský z české pobočky mezinárodní organizace Greenpeace.

Řešení? Stavbu podle plánů ČEZ odmítnout

Pražská kanceláře Greenpeace trvá na tom, že existovala jen jedna možná varianta: Ministerstvo životního prostředí mělo navržený plán ČEZ na stavbu Prunéřova odmítnout a požadovat účinnější technologii.

"Přísné podmínky ministerstva životního prostředí jsou nevymahatelné," podotknul Rovenský. I úředníci ministerstva životního prostředí uznávají, že jejich požadavky nejsou závazné.

"Je to doporučení," řekl Aktuálně.cz ředitel odboru ochrany ovzduší Jan Kužel. "A ne vždy se to podaří prosadit, to ale platí pro všechny EIA."

Foto: Greenpeace

Požadavky splníme, hlásí ČEZ

Společnost ČEZ ovšem odmítá, že by požadavky ministerstva životního prostředí na nižší emise vybraných látek nebrala vážně. A nevěří ani tomu, že by se doporučeními neřídil stavební úřad.

"Teoreticky je to samozřejmě možné, EIA skutečně není závazná. Ale nedovedu si to v takto sledované kauze představit," řekl Aktuálně.cz Ladislav Kříž, mluvčí ČEZ.

Ministerstvo životního prostředí rovněž požaduje po ČEZ, aby výrazně omezil emise skleníkového oxidu uhličitého. Nový Prunéřov má totiž vypustit o 205 082 tun více, než kdyby se použila dokonalejší technologie.

Grafy ukazují, jak se emise vybraných látek představoval ČEZ (modrá čára) a jak je požaduje ministerstvo životního prostředí (zelená čára):

Foto: ČEZ

Tento graf ukazuje emise tuhých znečišťujících látek:

Foto: MŽP

Tento graf ukazuje emise oxidu siřičitého:

Foto: Aktuálně.cz

U oxidů dusíku se ministerstvo životního prostředí s ČEZ shodlo:

Foto: MŽP

 

Právě se děje

Další zprávy