Harry a Meghan mají chlapečka, první fotky miminka ukážou ve středu

Připomeňte si hlavní momenty ze života prince Harryho a Meghan.
Malý Archie s rodiči Harrym a Meghan, prarodiči, strýcem Willamem a jeho ženou a dvěma Harryho tetami, sestrami jeho matky Diany. Archie má na sobě křestní roucho - repliku oděvu, který nechala ušít královna Viktorie pro svou první dceru. Křtiny proběhly 6. července 2019, tedy přesně dva měsíce po jeho narození.
Bratr prince Harryho a jeho švagrová vévodkyně Catherine tehdy uvedli, že je "úžasné vidět, jak jsou Harry a Meghan spolu šťastní".
Jejich velkolepá pohádková svatba se odehrála loni v květnu, v kapli svatého Jiří na hradě Windsor. A nesla se v poněkud uvolněném duchu.
Meghan a Harry násladně narození královského potomka, který je sedmým v pořadí následníků britského trůnu, oznámili na svém oficiálním instagramovém účtu.
Foto: Reuters
Magazín ČTK Magazín, ČTK
6. 5. 2019 15:10
Vévodkyně začala rodit v pondělí ráno, podle oficiálního sdělení královské rodiny byl po jejím boku i princ Harry. Jméno pro chlapečka zatím nemají vybrané. Potomek je jako kandidát na trůn sedmý v pořadí. Manželé oznámili očekávání prvního dítěte v polovině října při návštěvě Austrálie a Nového Zélandu.

Manželka britského prince Harryho Meghan porodila v 5:26 hodin ráno tamního času prvního potomka. Jméno chlapečka zatím není známo. 

Britská média již několik dní spekulovala o tom, že sedmatřicetiletá Meghan dítě přenáší a lékaři chtějí porod vyvolat uměle. Vévodkyně ze Sussexu začala nad ránem pociťovat porodní bolesti a její manžel byl od té chvíle po jejím boku, uvedl královský palác.

Princ Harry oznamuje narození chlapečka | Video: Reuters

Informaci o pohlaví prvního dítěte oznámili vévodové na svém Instagramu. Chlapeček váží 3,26 kilogramu. "Je to kluk! Jejich královské výsosti vévoda a vévodkyně ze Sussexu jsou přešťastní, že mohou oznámit narození dítěte," znělo oficiální prohlášení královského páru. 

"Jsem nadšený, že můžu oznámit, že máme s Meghan chlapečka, moc zdravého chlapečka. Mamince i dítěti se daří skvěle. Byl to naprosto úžasný zážitek, který jsem si ani nedokázal představit," řekl princ Harry médiím bezprostředně po oficiálním oznámení narození dítěte. 

Jméno pro chlapce zatím vévodové nevybrali, novinářům ale slíbili, že první fotky ukážou médiím ve středu. 

"Nebyl jsem u moc porodů, tohle je určitě můj první. Ale bylo to úžasné, naprosto neuvěřitelné, jsem na svoji ženu nesmírně pyšný. A jak říká každý otec a rodič, dítě je absolutně úžasné," sdělil dojatý princ médiím.

Mezi prvními gratulanty z řad politiků byla premiérka Theresa Mayová. "Blahopřeji vévodovi a vévodkyni ze Sussexu k narození jejich malého chlapečka. Přeji vám v tuto šťastnou chvíli jen to nejlepší," uvedla na Twitteru.

O narození byli informováni významní členové královské rodiny včetně královny či Harryho bratra Williama, jež podle prohlášení Buckinghamského paláce zpráva potěšila. "Vévodkynina matka Doria Raglandová, která je z příchodu jejího prvního vnoučete nesmírně šťastná, je s jejich královskými výsostmi ve Frogmore Cottage," dodává komuniké v odkaze na nové bydliště Harryho a Meghan nedaleko hradu Windsor na západ od Londýna.

Bývalá herečka Meghan Markleová chtěla rodit doma, což jí však někteří lékaři nedoporučovali. Dítě se podle dřívějších informací královské rodiny mělo narodit na přelomu dubna a května.

Je to kluk! Hlásí londýnská věž. Meghan a Harry jsou rodiči | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 5 hodinami

Německá prokuratura obvinila cášského biskupa ze zpronevěry

Německá prokuratura obvinila světícího biskupa v Cáchách Johannese Bündgense ze zpronevěry. Informovala o tom dnes agentura DPA. Podle vyšetřovatelů hodnostář zneužil plné moci 78leté ženy trpící demencí a nechal si na svůj soukromý účet z jejího jmění převést celkem 128 000 eur (3,2 milionu korun). Bündgens oznámil, že po dobu svého stíhání nebude dál zastávat svůj úřad.

Podle obvinění biskup peníze získané od seniorky použil na nákup nemovitosti a slíbil jí, že v jeho domě bude mít doživotní právo užívat byt. Do katastru však nebylo věcné břemeno zaneseno.

Cášský biskup a Bündgensův nadřízený Helmut Dieser řekl, že je vyšetřováním šokován a chce, aby se celá záležitost pečlivě prověřila. Bündgens oznámil, že celou částku už ženě vrátil.

Zdroj: ČTK
Další zprávy