Male - Maledivské souostroví je podle statistik nejníže položenou zemí na světě. Jeho nejvyšší bod leží jen 2,3 metru nad mořskou hladinou.
Během posledních sta let se však hladina moře okolo těchto více než tisíce malých ostrůvků jihozápadně od Indie zvedla o 20 centimetrů. Podle odhadů OSN to v průběhu našeho století však může být o dalších šedesát. Valná část území státu by se tak ocitla pod vodou.
Prvně demokraticky zvolený prezident v historii země Mohamed Našíd, který se v úterý oficiálně ujal úřadu, se tak rozhodl k nevídanému činu. Hodlá zakoupit půdu v jiných státech, do kterých by se v případě environmentálních potíží mohli maledivští občané přestěhovat.
"Globální oteplování a otázky životního prostředí Maledivany velmi znepokojují. Nacházíme se jen 3 stopy (0.91 metru) nad hladinou moře," citovala stanice BBC prezidentova mluvčího Ibrahíma Husejna Zakiho. "Takže jakékoliv zvednutí mořské hladiny by mohlo mít na lidi na Maledivách a jejich přežití zničující efekt."
Jako Izraelci
Na ostrovech nyní žije 300 tisíc obyvatel. Hlavním zdrojem příjmů je cestovní ruch a právě z něj mají jít nyní peníze do zvláštního fondu na koupi nové země.
"Nechceme opustit Maledivy, ale také nechceme být klimatickými uprchlíky, kteří žijí desítky let ve stanech," citoval britský deník Guardian Našída, který uvažuje o koupi půdy v Indii a na Srí Lance - kvůli podobné kultuře, kuchyni a klimatickým podmínkám - nebo v Austrálii, kde se nacházejí velké plochy neobývané země.
Prezident tvrdí, že už s některými státy mluvil a ty se ukázaly k tomuto problému jako "vnímavé". Předobraz vidí v sionistické kolonizaci Palestiny na konci devatenáctého a v průběhu dvacátého století.
"Jde o pojišťovací politiku pro tu nejhorší eventualitu. Konec konců Izraelci začali tím, že kupovali v Palestině půdu," domnívá se.