Poloha Slovinska na mapě napovídá, že bude patřit mezi místa, která okouzlí především svou přírodou. Středoevropská země se může pochlubit přístupem k Středozemnímu moři a více než polovinou území pokrytou lesy. Pobřeží měří pouhých padesát kilometrů, ale milovníci pláží si své místo jistě najdou.
Velikou výhodou pro dovolenou ve Slovinsku je snadná dostupnost. Do hlavního měst Lublaně dojedeme pohodlně autem za sedm hodin a zpáteční letenka vyjde kolem sedmi tisíc korun. Lublaň díky svým scenériím patří mezi oblíbená místa fotografů, kteří se snaží uchovat krásnou krajinu na svých paměťových kartách.
Provinční, ale romantická Lublaň
Lublaň je poklidné místo s malým počtem obyvatel. Vůbec nepůsobí jako hlavní město. Celé krajině dominuje Lubljanský hrad, z jehož věží vidíme přes celé město až k Juljským Alpám. Pokud chceme vyrazit na hlavní bulvár, čeká nás Slovenska Cesta plná malých obchůdků s čerstvými rybami, tradičními výrobky a voňavé pekárny. Symboliku města dotváří hlavní Prešerenovo náměstí se sochou básníka Franceho Prešerena a jeho úchvatnou múzou Urškou. Romantický pohled nabízí Trojmostí, které je dílem architekta Jožeta Plečnika, Dračí most a barokní kostel na hlavním náměstí.
Jihozápadní region Slovinska doslova uchvátí dvěma zajímavostmi. Obě se nachází v okolí městečka Postojna. Jedním z nich je dvacetikilometrový systém krasových jeskyní vytvořených říčkou Pivka. Pět kilometrů je zpřístupněných veřejnosti a díky této délce patří Postojnské jeskyně do světových tabulek. Devět a půl kilometru na jih od Postojny se z jeskyní vystupuje unikátní středověký hrad Podjama. Tento pohled patří mezi druhou atrakci okolí Postojna.
Panenskou přírodu a s ní status národního parku drží oblast kolem slovinské hory Triglav. Rajské místo pro pěší turistiku. Návštěvníci kromě Bohinjského jezera mohou spatřit několik vodopádů nebo soutěsky Vintgar nad řekou Radovna. Pokud věříme na pověry, měli bychom se vydat k hradu nad Bledským jezerem, kde nám zazvonění na zvon splní jakékoliv přání. Kdo má navíc rád mýty o Parsifalovi, tady je na správném místě.
Koper, Portorož a Maribor
Druhé největší město ve Slovinsku Maribor láká ročně celou řadu vinařů a milovníků lahodného moku. Městem protéká řeka Dráva. Univerzitní, kulturní a turistické centrum severovýchodního Slovinska má více než sto tisíc obyvatel. V regionu kvete lázeňský turismus a po kulturní stránce si naši pozornost zaslouží významné divadlo. Kromě mnoha památek se v městě nachází druhá největší slovinská univerzita. Za nejkrásnější přímořské město bývá označován Piran. Mnoho návštěvníků jej připodobňuje k Itálii. Naopak turismem pohlcená Portorož nabízí rozvinutou síť služeb, která uspokojí i náročné turisty.
Termální ráj
Slovinsko lze považovat za léčivou zemi. Obrovské množství přírodních termálních a klimatických lázní hojí tělo i duši. Návštěvníci si oblíbili wellnes programy, které jsou plné relaxace, péče o krásu a procedur. Lázeňská centra mají moderní bazény a celý svůj servis zaměřili na luxus a komfort pro zákazníky.
Ve Slovinsku je největší množství termálních pramenů především na severovýchodě země. Vybavení lázní a wellness programy nás přivedou k úžasu. Můžeme si vybrat celou řadu autobusových zájezdů, které končí v lázeňských městečkách nebo vyrazit s cestovními kancelářemi, kde prodloužený víkend ve slovinských lázních stojí kolem patnácti set korun. Osmi denní dovolená se pohybuje kolem sedmi tisíc korun.