Londýnské autobusy pojedou na kávu. Na nápad extrahovat olej ze sedliny přišel anglický start-up

mdan
21. 11. 2017 15:03
Podle start-upu bio-bean vypije průměrný Londýňan 2,3 šálku kávy denně, což se rovná 200 tisícům tun odpadu ročně. Společnost bere kávovou sedlinu od velkých řetězců a továren. Tu suší a před extrakcí dále zpracovává. Později je olej smíchán s naftovou směsí a prodáván jako palivo B20.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Profimedia.cz

V hlavním městě Velké Británie jezdí od pondělí některé autobusy na netypické palivo - kávový odpad. Do biopalivové směsi totiž londýnský start-up bio-bean kromě nafty přidal i olej extrahovaný z kávové sedliny. Ten tvoří zhruba dvacet procent konečné palivové směsi.

O novince informoval server Mashable s odvoláním na start-up bio-bean a petrochemický gigant Shell.

Podle start-upu vypije průměrný Londýňan 2,3 šálku kávy denně, což se rovná 200 tisícům tun odpadu ročně. Společnost bere kávovou sedlinu od velkých řetězců a továren. Tu suší a před extrakcí dále zpracovává.

Později je olej smíchán s naftovou směsí a prodáván jako palivo B20. Právě autobusy mohou toto palivo využívat bez nutnosti dalších úprav.

Vyrobeno bylo prozatím šest tisíc litrů kávového oleje, což by ve směsi s naftou podle firmy mělo stačit na celoroční provoz. "Je to skvělý příklad toho, co lze udělat, pokud se budeme dívat na odpad jako na nevyužitý zdroj," uvedl zakladatel start-upu Arthur Kay.

Londýnská společnost bio-bean vyhrála před čtyřmi lety inovační cenu od gigantu Shell.

 

Právě se děje

před 29 minutami

Skotsko bude první zemí, která poskytne všem ženám bezplatný přístup k vložkám, tamponům a dalším potřebám pro intimní hygienu. Schválil to parlament

Skotsko bude první zemí, která poskytne všem ženám bezplatný přístup k vložkám, tamponům a dalším potřebám pro intimní hygienu. Příslušný zákon dnes jednomyslně schválil místní parlament, informoval list The Scotsman. Podle odhadů by mělo opatření vyjít na 9,7 milionu liber ročně (285 milionů Kč).

Zdroj: ČTK
Další zprávy