Londýnské autobusy pojedou na kávu. Na nápad extrahovat olej ze sedliny přišel anglický start-up

mdan
21. 11. 2017 15:03
Podle start-upu bio-bean vypije průměrný Londýňan 2,3 šálku kávy denně, což se rovná 200 tisícům tun odpadu ročně. Společnost bere kávovou sedlinu od velkých řetězců a továren. Tu suší a před extrakcí dále zpracovává. Později je olej smíchán s naftovou směsí a prodáván jako palivo B20.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Profimedia.cz

V hlavním městě Velké Británie jezdí od pondělí některé autobusy na netypické palivo - kávový odpad. Do biopalivové směsi totiž londýnský start-up bio-bean kromě nafty přidal i olej extrahovaný z kávové sedliny. Ten tvoří zhruba dvacet procent konečné palivové směsi.

O novince informoval server Mashable s odvoláním na start-up bio-bean a petrochemický gigant Shell.

Podle start-upu vypije průměrný Londýňan 2,3 šálku kávy denně, což se rovná 200 tisícům tun odpadu ročně. Společnost bere kávovou sedlinu od velkých řetězců a továren. Tu suší a před extrakcí dále zpracovává.

Později je olej smíchán s naftovou směsí a prodáván jako palivo B20. Právě autobusy mohou toto palivo využívat bez nutnosti dalších úprav.

Vyrobeno bylo prozatím šest tisíc litrů kávového oleje, což by ve směsi s naftou podle firmy mělo stačit na celoroční provoz. "Je to skvělý příklad toho, co lze udělat, pokud se budeme dívat na odpad jako na nevyužitý zdroj," uvedl zakladatel start-upu Arthur Kay.

Londýnská společnost bio-bean vyhrála před čtyřmi lety inovační cenu od gigantu Shell.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Schůzka ruského prezidenta Putina a jeho amerického protějška Bidena, chystaná na červen, se může uskutečnit ve Švýcarsku, uvedl ruský list Kommersant

Moskva dosud oficiálně nepotvrdila, že se schůzka uskuteční. Ještě hodně záleží na tom, jak dopadnou jednání šéfů diplomacií obou zemí Sergeje Lavrova a Antonyho Blinkena, naplánovaná na 19. a 20. května na Islandu, připomněl Kommersant.

Biden navrhl Putinovi schůzku během telefonického rozhovoru v polovině dubna. Přesný termín nebyl uveden. Bílý dům jako místo setkání navrhl třetí zemi. Kreml uvedl, že nedal oficiální odpověď ohledně schůzky a Moskva návrh studuje. Podle zdrojů Kommersantu Biden navrhl, že by se mohl s Putinem sejít v jedné z evropských zemí 15.-16. června.

před 6 hodinami

Mexický prezident se omluvil za 110 let starý masakr Číňanů

Mexický prezident Andrés Manuel López Obrador se omluvil za 110 let starý masakr Číňanů ve městě Torreón. Masového vraždění, které López Obrador označil za malou genocidu, se dopustily oddíly hlásící se k mexické revoluci, uvedla agentura AP. Během tří dnů bylo zavražděno 303 osob, což byla zhruba polovina tehdejší čínské komunity v Torreónu.

"Musím se smutkem říct, že i po této malé genocidě pokračovaly beztrestný útlak a vraždění členů čínské komunity, ať už kvůli rasismu nebo z úmyslu je okrást," uvedl López Obrador. Podle něj diskriminace byla založena na rozšířených stereotypech, kterým Číňané v té době čelili.

Mexický prezident také řekl, že jeho země je vděčná za bratrství, které Čína prokázala během epidemie covidu-19. Mexiko, které vykazuje čtvrtý nejvyšší počet úmrtí v souvislosti s covidem-19, si v Pekingu objednalo zhruba 29 milionů dávek vakcíny proti covidu-19, z nichž zatím dostalo deset milionů.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Do španělského autonomního města Ceuty, jež leží na africkém kontinentě, v pondělí nelegálně vstoupilo nejméně 2700 lidí a mezi nimi stovky nezletilců

Španělské úřady uvedly, že se jedná o druhý početnější příchod migrantů za poslední měsíc. Na konci dubna do Ceuty doplavalo z Maroka přes 150 lidí. Občas se migranti, hlavně ve větších skupinách, snaží překonat pevninskou přísně hlídanou hranici. Na její zhruba osmikilometrové délce stojí také deset metrů vysoký plot. Dnešní hojnější přeplavání hranice, které začalo od ranních hodin, podle policie usnadnil také nízký příliv. Kapacity pro přijetí migrantů ve městě jsou v současnosti přeplněné, uvedla stanice RTVE.

Zdroj: ČTK
Další zprávy