Lodě kazí vzduch. Vypouštějí milion tun prachu ročně

Zuzana Kleknerová Zuzana Kleknerová , zuk
1. 3. 2009 21:00
Lodní doprava ohrožuje hlavně lidi z pobřeží
Lodě nejsou tak "zelené", jak se mnozí domnívají. Do vzduchu vypouštějí nebezpečné prachové částice.
Lodě nejsou tak "zelené", jak se mnozí domnívají. Do vzduchu vypouštějí nebezpečné prachové částice. | Foto: Černomořská flotila

Washington - Většina lidí je považuje za jeden z nejekologičtějších dopravních prostředků vůbec. Ani lodě ale nejsou tak "zelené", jak se mnozí domnívají.

Stejně jako automobily, i námořní plavidla znečišťují životní prostředí. Podle nové studie amerického Národního úřadu pro oceány a atmosféru (NOAA) a Univerzity v Coloradu dokonce víc, než se až dosud předpokládalo.

Komerční lodní přeprava vypouští do ovzduší skoro milion tun nebezpečných prachových částic ročně, tvrdí vědci. Tedy zhruba polovinu toho, co automobily.

Nečistoty, které ve vzduchu zůstávají sedm až deset dní, pak ohrožují zdraví a životy lidí žijících na pobřeží.

Souvislosti: Lodní doprava - superznečišťovatel, který všem unikl

Prach z dvou stovek lodí

"Více než 70 procent lodní dopravy se odehrává v pásmu do 400 kilometrů od pobřeží. Prachové částice proto představují velké zdravotní riziko pro obyvatele pobřežních oblastí," tvrdí autor studie Daniel Lack.

Prachem zamořují vzduch i automobily, hlavně ve městech.
Prachem zamořují vzduch i automobily, hlavně ve městech. | Foto: Aktuálně.cz, Ondřej Besperát

Spolu se svými kolegy měřil množství škodlivin, které do vzduchu vypustilo 200 lodí určených pro komerční přepravu nákladu i cestujících. Tedy například tankery, vlečné a kontejnerové lodě či trajekty.

Výsledky ojedinělého výzkumu zveřejnil časopis Journal of Geophysical Research. Nikdy dřív vědci nesledovali tolik plavidel.

"Milion tun prachových částic je docela dost, když porovnáte, kolik jezdí po světě lodí a kolik automobilů," uvedl Lack.

Plavidel, která brázdí světové oceány a znečišťují ovzduší, je podle něj více než 100 tisíc.

Souvislosti: Vědci poprvé vyčíslili, jak moc auta ničí klima

Hrozba pro lidi

"Je jedno, že lodě plují tak daleko, že ze břehu nejsou vidět," citovala Daniela Lacka agentura AP. "Vzduch znečištěný je."

Jiný americký vědec, James Corbett z Delawarské university v Newarku, v roce 2007 spočítal, že prach z lodní přepravy ročně zabije na 60.000 lidí.

Corbett se podílel i na nové studii.

Škodliviny z lodních motorů ohrožují hlavně lidi žijící na pobřeží.
Škodliviny z lodních motorů ohrožují hlavně lidi žijící na pobřeží. | Foto: Wikipedia Commons

Mikroskopické prachové částečky vnikají hluboko do dýchacího ústrojí a krevního oběhu. Způsobují například zápaly plic, astma, vážou se na ně i rakovinotvorné látky.

V posledních letech se staly hlavní znečišťující látkou také v ovzduší v České republice.

Čtěte více: Práší se? Město vám může zakázat vjezd autem

Lodě navíc produkují asi tři procenta z celkového množství emisí CO2, které se do vzduchu dostávají vinou člověka.

 

Právě se děje

před 3 minutami

Nash začala Světový pohár v cyklokrosu druhým místem v Iowě

Kateřina Nash dojela na úvod Světového poháru v cyklokrosu v Iowa City druhá. Českou závodnici porazila jen Kanaďanka Maghalie Rochetteová, která vybojovala první vítězství v seriálu. Nash ztratila na vítězku sedm sekund. Mezi muži vyhrál při svém debutu v elitní kategorii Světového poháru jednadvacetiletý Belgičan Eli Iserbyt.

 

Nash, která žije v USA, navázala druhým místem na předloňský triumf v Iowa City. Třetí Američanku Claru Honsingerovou za sebou jednačtyřicetiletá rodačka z Prachatic nechala o osm sekund.

 

Úvodní závod sezony vynechaly úřadující trojnásobná mistryně světa Belgičanka Sanne Cantová a vítězka uplynulého ročníku Světového poháru Nizozemka Marianne Vosová.

 

Úvodní závod Světového poháru v cyklokrosu v Iowa City (USA):

Muži: 1. Iserbyt 1:05:27, 2. Toon Aerts -54, 3. Soete, 4. Vermeersch oba -1:00, 5. Sweeck (všichni Belg.) -1:01, 6. Van der Haar (Niz.) -1:25.

Ženy: 1. Rochetteová (Kan.) 46:23, 2. Nash (ČR) -7, 3. Honsingerová (USA) -15, 4. Van der Heijdenová (Niz.) -25, 5. Richardsová (Brit.) -32, 6. Kaptheijnsová (Niz.) -44.

Další zprávy