Lodě kazí vzduch. Vypouštějí milion tun prachu ročně

Zuzana Kleknerová Zuzana Kleknerová, zuk
1. 3. 2009 21:00
Lodní doprava ohrožuje hlavně lidi z pobřeží
Lodě nejsou tak "zelené", jak se mnozí domnívají. Do vzduchu vypouštějí nebezpečné prachové částice.
Lodě nejsou tak "zelené", jak se mnozí domnívají. Do vzduchu vypouštějí nebezpečné prachové částice. | Foto: Černomořská flotila

Washington - Většina lidí je považuje za jeden z nejekologičtějších dopravních prostředků vůbec. Ani lodě ale nejsou tak "zelené", jak se mnozí domnívají.

Stejně jako automobily, i námořní plavidla znečišťují životní prostředí. Podle nové studie amerického Národního úřadu pro oceány a atmosféru (NOAA) a Univerzity v Coloradu dokonce víc, než se až dosud předpokládalo.

Komerční lodní přeprava vypouští do ovzduší skoro milion tun nebezpečných prachových částic ročně, tvrdí vědci. Tedy zhruba polovinu toho, co automobily.

Nečistoty, které ve vzduchu zůstávají sedm až deset dní, pak ohrožují zdraví a životy lidí žijících na pobřeží.

Souvislosti: Lodní doprava - superznečišťovatel, který všem unikl

Prach z dvou stovek lodí

"Více než 70 procent lodní dopravy se odehrává v pásmu do 400 kilometrů od pobřeží. Prachové částice proto představují velké zdravotní riziko pro obyvatele pobřežních oblastí," tvrdí autor studie Daniel Lack.

Prachem zamořují vzduch i automobily, hlavně ve městech.
Prachem zamořují vzduch i automobily, hlavně ve městech. | Foto: Aktuálně.cz, Ondřej Besperát

Spolu se svými kolegy měřil množství škodlivin, které do vzduchu vypustilo 200 lodí určených pro komerční přepravu nákladu i cestujících. Tedy například tankery, vlečné a kontejnerové lodě či trajekty.

Výsledky ojedinělého výzkumu zveřejnil časopis Journal of Geophysical Research. Nikdy dřív vědci nesledovali tolik plavidel.

"Milion tun prachových částic je docela dost, když porovnáte, kolik jezdí po světě lodí a kolik automobilů," uvedl Lack.

Plavidel, která brázdí světové oceány a znečišťují ovzduší, je podle něj více než 100 tisíc.

Souvislosti: Vědci poprvé vyčíslili, jak moc auta ničí klima

Hrozba pro lidi

"Je jedno, že lodě plují tak daleko, že ze břehu nejsou vidět," citovala Daniela Lacka agentura AP. "Vzduch znečištěný je."

Jiný americký vědec, James Corbett z Delawarské university v Newarku, v roce 2007 spočítal, že prach z lodní přepravy ročně zabije na 60.000 lidí.

Corbett se podílel i na nové studii.

Škodliviny z lodních motorů ohrožují hlavně lidi žijící na pobřeží.
Škodliviny z lodních motorů ohrožují hlavně lidi žijící na pobřeží. | Foto: Wikipedia Commons

Mikroskopické prachové částečky vnikají hluboko do dýchacího ústrojí a krevního oběhu. Způsobují například zápaly plic, astma, vážou se na ně i rakovinotvorné látky.

V posledních letech se staly hlavní znečišťující látkou také v ovzduší v České republice.

Čtěte více: Práší se? Město vám může zakázat vjezd autem

Lodě navíc produkují asi tři procenta z celkového množství emisí CO2, které se do vzduchu dostávají vinou člověka.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Bayern i v oslabení zvládl bundesligový zápas ve Fürthu a vyhrál 3:1

Fotbalisté Bayernu Mnichov porazili v předehrávce 6. kola německé ligy Fürth 3:1, přestože proti nováčkovi hráli takřka celý druhý poločas v oslabení. Po úvodní remíze vyhráli v sezoně páté utkání za sebou a vedou neúplnou tabulku o tři body před Wolfsburgem, který má sobotní zápas k dobru.

Skóre otevřel v 10. minutě Thomas Müller, po půlhodině hry zvýšil na 2:0 Joshua Kimmich. Tři minuty po začátku druhého poločasu ale dostal za ostrý faul červenou kartu Benjamin Pavard a bavorský tým se v deseti na výhru ještě hodně nadřel. Ve vyhrocené atmosféře dostal žlutou kartu v 64. minutě i trenér Bayernu Julian Nagelsmann.

Uklidnění úřadujícím šampionům přinesl v 68. minutě vlastní gól Sebastiana Griesbecka, po němž Bayern vedl už o tři branky. V závěru už jen zkorigoval stav přesnou hlavičkou Cedric Itten.

Aktualizováno před 3 hodinami

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, později opět zasednou i odborné týmy.  Polský prezident Duda ke sporu řekl v televizi, že se Polsko nemůže připravit o 7 procent energetického trhu a že vybízí k dialogu.

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Polský ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro v pátek podle agentury PAP řekl, že Soudní dvůr Evropské unie neměl v dané etapě sporu o důl Turów právo uložit Polsku pokutu. Spor o Turów před unijním soudem ještě nedospěl k verdiktu. 

Brabec nechtěl být ohledně možné dohody konkrétní. "Dokud není domluveno všechno, není domluveno nic. Nicméně bylo několik bodů, které byly významně sporné celou dobu. Dnes po jednání vnímám posun v některých a uvidíme. Nechci konkretizovat," řekl v pátek. "Jsem rád, že se i po dnešním jednání přiblížil kompromis, který snad bude přijatelný pro obě strany, který snad budou umět schválit obě vlády," doplnil liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Zdroj: ČTK
Další zprávy