Pára se při vydechnutí z úst mění v diamantový prach a lidský hovor lze i pouhým uchem slyšet až na vzdálenost pěti kilometrů. Extrémně nízké teploty s sebou přinášejí řadu zajímavých fyzikálních jevů. Od plání Antarktidy až po drsné zimy Sibiře sahají teplotní rekordy pod -90 °C. Přesto se najdou místa, kde i přes nehostinné podmínky trvale žijí lidé. V galerii přinášíme přehled některých z nich.
-71,2 °C Ojmjakon, Rusko (1926, neoficiální rekord)
Aujourd'hui on va prendre un bol d'air frais à Oïmyakon où la température moyenne en décembre est de - 45. Un des trois lieux les plus froids de la planète, et peut-être le plus froid du monde avec un record non homologué à - 71.2. Photo de dr. du photographe Amos Chapple. pic.twitter.com/vgmejH05lt
Nejchladnější trvale obydlené místo na Zemi s oficiální rekordní teplotou -67,7 °C (1933). Z jakutštiny lze název vesnice přeložit jako "nemrznoucí voda". Nedaleko se totiž nachází horký pramen, který po celý rok nezamrzá. V této sibiřské končině žije přibližně 500 obyvatel. Místo je známé extrémními zimními podmínkami, kdy školy zavírají pouze při teplotách pod -55 °C. Neoficiální teplotní rekord -71,2 °C zaznamenali v Ojmjakonu 26. ledna 1926.
U Ojmjakonu je fotografie kostela sv. Cyrila a Metoděje na Radhošti ve Zlínském kraji :-) A ještě převrácená. Chápu, že to je převzato ze sítě X, ale ten kostel je tak známý, že by ho měl každý novinář znát a nepoužívat to, co není pravda.