Hloupětín či Neosvitly. Znáte původ názvů pražských čtvrtí?

Nikola Bernard
17. 2. 2025 8:00
Hra se slovy umí být vážně nádherná. Tak tomu je i v případě některých názvů pražských čtvrtí. Zatímco historický původ některých jmen lze snadno odvodit, setkáváme se i s názvy zahalenými tajemstvím. Z čeho vzešly Nusle, Vyšehrad, Smíchov a jména dalších vybraných částí našeho hlavního města? Fakta i legendy překvapí.

I samotné dělení hlavního města je zajímavé, Praha má 10 městských obvodů, 22 správních obvodů, 57 městských částí a 112 katastrálních území. Projděte si přehled a dozvíte se, jak vznikaly názvy pražských čtvrtí.

Praha 9 a 10

Foto: Profimedia.cz

Vysočany

Název označoval původně ves Vysočanů, tedy lidí žijících na vyvýšeném místě, nebo lidí, kteří přišli z nějaké obce s názvem Vysoká.

Prosek

Jméno znělo staročesky prósek. Slovo prósek mělo stejný význam jako naše slovo průsek, tedy prosekanou cestu v lese.

Hrdlořezy

Podle legend mělo jít o přezdívku tamních obyvatel - šlo o rváče, násilníky a lapky, kteří se skrývali v okolních hvozdech.

Vršovice

Osada Vršovice vznikla v souvislosti s osídlením údolí Botiče v době, kdy se na Vyšehradě usídlil první knížecí rod. Samotný název je poprvé zmiňován v roce 1088 v zakládající listině Vyšehradské kapituly.

Původ názvu Vršovic stále není jednoznačný. V Hájkově kronice se píše, že se Vršovice jmenují podle jakéhosi Vrše z Lechova. Další teorie odvozuje název od rybářské vrše, která se později dokonce objevila ve znaku Vršovic. Jiná teorie tvrdí, že původ názvu Vršovic souvisí s rodem Vršovců.

Záběhlice

Označují ves lidí zaběhlých, tedy lidí, kteří se skryli v údolí Botiče.

Strašnice a Malešice

Název označoval ves lidí Strašnových, jméno vychází z osobního jména Strašen. Malešice se původně nazývaly Mališice a šlo o ves lidí Mališových. Název vychází z osobního jména Mališ či Mališa.

 

Právě se děje

Další zprávy