Hloupětín či Neosvitly. Znáte původ názvů pražských čtvrtí?

Nikola Bernard
17. 2. 2025 8:00
Hra se slovy umí být vážně nádherná. Tak tomu je i v případě některých názvů pražských čtvrtí. Zatímco historický původ některých jmen lze snadno odvodit, setkáváme se i s názvy zahalenými tajemstvím. Z čeho vzešly Nusle, Vyšehrad, Smíchov a jména dalších vybraných částí našeho hlavního města? Fakta i legendy překvapí.

I samotné dělení hlavního města je zajímavé, Praha má 10 městských obvodů, 22 správních obvodů, 57 městských částí a 112 katastrálních území. Projděte si přehled a dozvíte se, jak vznikaly názvy pražských čtvrtí.

Praha 3 a 4

Foto: Shutterstock

Žižkov

16. července 1875 zemský výbor rozdělil Královské Vinohrady na dvě části, a to na dnešní Žižkov a Královské Vinohrady. Název Žižkov byl úředně povolen v roce 1877. Čtvrť dostala jméno na počest válečníka Jana Žižky, který v roce 1420 zvítězil s husity v bitvě na Vítkově.

Nusle

První písemná zmínka o dříve starobylé vsi Nusle se objevila v roce 1088. Obec byla ve středověku zmiňována jako Neosvitly, Neosvětly, Nostuly, Nůsly či Neovstlí. Slovem Neosvitly se označovali obyvatelé, kteří žili na neosvětleném místě - tedy v tmavém nuselském údolí. Převážnou část dřívějšího území dnešních Nuslí tvořily vinice, vinařské domky, mlýny na Botiči, masné krámy a různé usedlosti.

V dnešní době původní název Nuslí využil nuselský bar Nostula, inspiraci v historických názvech této čtvrti našla i kavárna Neosly, která se nachází pod slavným Nuselským mostem alias mostem sebevrahů.

Krč

Jméno Krč bylo uváděno v písemných památkách už v roce 1222. Název podle dostupných zdrojů vychází ze staročeského podstatného jména krč, což znamenalo pařez. Šlo tedy o místo, kde se nacházelo mnoho pařezů.

Lhotka

Lhota, případně Lhotka, Lhoty, Lhotky či Lehota  jsou časté názvy vesnic, které vznikly v období vrcholné středověké kolonizace na území Čech, Moravy a Slovenska. Obyvatelé nově založených osad měli povinnosti a práva vůči vrchnosti. Tyto povinnosti byly ale po určitou dobu po založení vesnice promíjeny. Tomuto období se říkalo lhóta neboli lehota - ulehčení, osvobození, odklad, a někdy se přeneslo do názvu nově založené osady. Lhotka je zdrobnělinou Lhoty.

 
KD
Karel Dolistapřibližně před 2 měsíci

Malá Strana původně nesla název Nové Město, po založení Nového Města na prvém břehu Karlem IV. 8. března 1348 se později město založené na levém břehu roku 1257 začalo nazývat "Menším městem pražským na druhé straně mosta", jelkož ve srovnání se dvěma většími městy těsně sousedícími na břehu pravém, bylo se dvěma branami výrazně menší a řídilo se právem magdeburským, nikoli norimberským jako např. Staré Město.

Právě se děje

Další zprávy