Poslední oříšky pro Libušku. Lidé se rozloučili s Popelkou, připomeňte si její život

Marek Pros Jiří Kropáček Kamil Fila ČTK Marek Pros, Jiří Kropáček, Kamil Fila, ČTK
Aktualizováno 25. 6. 2021 19:08
V kostele sv. Anežky na pražském Spořilově se v pátek uskutečnilo poslední rozloučení s herečkou Libuší Šafránkovou. Lidé v dešti čekali již před otevřením kostela, pořadatelé je pouštěli dovnitř po skupinkách kvůli dodržení protiepidemických opatření. Připomeňte si život i filmové role české herečky.
Foto: ČTK | Aktuálně.cz

Pět desítek let patřila Libuše Šafránková k nejoblíbenějším a nejpůvabnějším českým herečkám. Náklonnost publika i režisérů zajistil této usměvavé tmavovlásce kromě sympatického a stále mladistvého vzhledu i herecký projev, v němž dokázala spojit dívčí něhu s ženskou mazaností. Patřil k ní i velký komediální talent, který uplatnila mimo jiné po boku svého manžela Josefa Abrháma, například ve filmu Vrchní, prchni či v televizní Svatební cestě do Jiljí. Oblíbená herečka, známá hlavně jako filmová Popelka, zemřela 9. června.

"Tři oříšky pro Libušku." Připomeňte si slavné role české herečky

Kamil Fila: Šafránková nás vracela do dětství

"Libuše Šafránková působila zdánlivě křehce a bezbranně, přitom i rázně a lehce pobavená muži okolo sebe. Sálaly z ní poučená sebeironie, mírný odstup a přitom pochopení, jež měla vepsané v pohledu i mírně zdviženém koutku úst.

Byla hvězdou svého druhu, nikdo podobný tady nebyl a není. Nataša Gollová v sobě měla mladistvé třeštění a pak babkovskou hudravost, ale neznáme ji jako dámu ve středních letech. Nikdy u ní nepřeskočila jiskra od roztomilosti ke smyslnosti a tajemnosti, jak to u Šafránkové bylo běžné v jedné scéně, či dokonce záběru. Vypadala, že nad vyřčeným přemýšlí a občas si možná není s to vybavit, co chce říct, čímž sledující udržovala v napětí a dodávala projevu přirozenosti, kdy se z ní jenom neřinula naučená slova.

Libuše Šafránková zvládala být princeznou, maminkou, manželkou i babičkou, přitom to na plátně či obrazovce vždy byla hlavně ona a její herecké výkony. Ne jednostrunné, ne jako u celebrit hrajících sebe samé.

Měla natolik výjimečnou osobnost, že z ní vyzařovalo něco nad rámec jejích rolí. Nebyly jí psány na tělo, ona je přerůstala. Zaškatulkovaná byla jen tím, že ji režiséři nenechávali hrát záporné a složitě zlomené postavy.

Většina jejích figur se pohybuje v lehce romantickém oparu, většinou však rychle přecházejí do komediálního nadhledu, kdy hereččiny reakce nejsou pouze bezprostřední, ale komentují obecně svět a jeho zákonitosti.

Libuše Šafránková divákům dávala naději, že éru reálného socialismu lze přežít s čistým štítem a nenechat se zválcovat, nestat se služebníkem ani sekýrující fúrií. Zároveň představovala věčnou výzvu a připomínku, že ji nemůžete jen tak mít - a že všechno hloupé, co řeknete a uděláte, se setká s jejím vědoucím pohledem."

Sestřih filmových rolí, ve kterých zazářila Libuše Šafránková

Řekli o Libuši Šafránkové

Fotografie: ČTK (1,2,3,6,7), Lukáš Oujeský (3), DVTV (5), Profimedia (8,9)

Život české herečky přehledně na časové ose

7. června 1953Narodila se v Brně, dětství i školní léta prožila ve Šlapanicích.

1971Absolvovala dramatické oddělení brněnské Státní konzervatoře.

1970 až 1971Získala angažmá ve Státním divadle v Brně.

1971Ztvárnila Barunku ve filmové adaptaci knižní klasiky Babička.

1972 až 1990Byla členkou pražského Činoherního klubu.

1973Zahrála si Popelku v pohádce Tři oříšky pro Popelku.

1976Provdala se za herce Josefa Abrháma.

1977Narodil se jim syn Josef.

1980Zahrála si paní Vránovou v komedii Vrchní, prchni!, kde byl jejím filmovým manželem Josef Abrhám.

1992 až 1994Vystupovala jako sólistka činohry Národního divadla.

1996Získala Českého lva za roli ve filmu Kolja.

1997Ztvárnila roli Kvídovy matky v komedii Báječná léta pod psa, která vznikla na motivy knihy Michala Viewegha.

1997Získala nominaci na Českého lva za roli ve filmu Báječná léta pod psa.

2014Její poslední filmovou rolí byla postava Petrovy babičky ve snímku Jak jsme hráli čáru.

2015Prezident Miloš Zeman ji vyznamenal medailí Za zásluhy.

9. června 2021Zemřela ve věku 68 let.

Foto: Filmové studio Barrandov | Aktuálně.cz

Fotografie: ČTK | Filmové studio Barrandov | Česká televize | Profimedia | Lukáš Oujeský | DVTV | Aktuálně.cz

 

Právě se děje

před 28 minutami

Premiér Babiš se nemusí omlouvat bývalému poslanci Kalouskovi za výroky, které o něm pronesl ve Sněmovně. Dnešní verdikt soudu není pravomocný

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Nové byty v Praze do konce června zdražily meziročně o 9,4 procenta, ukázala analýza

Prodejní ceny nových bytů v Praze na konci června meziročně vzrostly v průměru o 9,4 procenta na 118 480 korun za metr čtvereční. Proti prvnímu čtvrtletí stouply ceny o 5,6 procenta. Vyplývá to z aktuální analýzy developerských firem Trigema, Skanska Reality a Central Group. Růst cen podle nich zrychlil kvůli převisu poptávky nad nabídkou, odrážejí se v něm i zvyšující se ceny stavebních materiálů.

"Prodeje jsou na rekordní úrovni již devět měsíců v řadě. Poptávku ženou stále velmi dostupné hypotéky a také obava ze znehodnocení úspor vlivem inflace. Na byty se dokonce tvoří pořadníky a nové projekty se z velké části vyprodají prakticky hned po uvedení na trh," uvedl zakladatel a šéf společnosti Central Group Dušan Kunovský.

Z analýzy vyplývá, že během druhého čtvrtletí letošního roku se v metropoli prodalo rekordních 2650 nových bytů, počet nabízených jednotek se naopak snížil na 3350. Za celé pololetí se podle firem v Praze prodalo 4750 nových bytů, meziročně téměř dvojnásobek. Největší zájem lidé při koupi projevili o dispozice 2+kk, druhou prodejně nejsilnější pozici obsadily třípokojové byty.

Zdroj: ČTK
Další zprávy