Otec Ještědu žil hodně skromně. Liberec otevře jeho dům, v němž nikdo nechtěl bydlet

Otec Ještědu žil hodně skromně. Liberec otevře jeho dům, v němž nikdo nechtěl bydlet
Měl to být hit, který nahradí panelový byt o velikosti 3+1. Montovaný domek, který v roce 1959 navrhl slavný architekt Karel Hubáček, ale nakonec úspěšný nebyl, lidé technologii nevěřili.
Rodina se do domu nastěhovala v roce 1962, nejprve si ho pronajímala od státu, později ho koupila. Bydlení Hubáčků nebyl žádný přepych, na svou dobu bylo ale barevné a vkusné.
Na jídelnu a obývací pokoj navazoval vstup do kuchyně se zvonky štěstí, které Hubáčkovi sbírali.
Základní formát stavby se měl vejít do 70 tisíc československých korun (tehdy cena panelového bytu), nakonec ale přišla na víc než dvojnásobek, na Libereckých výstavních trzích navíc neměl valný úspěch.
Foto: Profimedia.cz
Magdaléna Medková ČTK Magdaléna Medková, ČTK
27. 2. 2024 8:00
Měl to být hit, který nahradí panelový byt o velikosti 3+1. Montovaný domek, který v roce 1959 navrhl slavný architekt Karel Hubáček, ale nakonec úspěšný nebyl, lidé technologii nevěřili. "Nenašel se nikdo, kdo by patent převzal a dům začal nabízet, a tak zůstalo jen u prototypu," říká šéf libereckého muzea Jiří Křížek o skromné kostce z panelů, do níž se Hubáček po neúspěchu nastěhoval s rodinou.

Bílou kostku s modře laděným obložením koupil koncem loňského roku Liberecký kraj a v létě ji chce otevřít návštěvníkům. Uvnitř je původní nábytek, na zdech visí obrazy a také ocenění, která architekt za svou práci získal. Při prohlídce se člověku zdá, jako by architekt, který by v únoru oslavil stovku, z domu odešel teprve včera.

Zesnulý autor luxusního hotelu Ještěd a zaniklého stejnojmenného obchodního střediska v Liberci žil v montovaném domku ve svahu pod libereckým "Wolkerákem" poměrně skromně. Doma měl obývací pokoj, jídelnu, kuchyň, ložnici a garáž. Bílý interiér jako z paneláku zdobilo dřevěné obložení a prvky laděné do stejných odstínů červené, oranžové a zelené barvy.

Více se o domku dočtete v galerii. 

 

Právě se děje

Další zprávy