Praha - Státní podnik Lesy České republiky zaplatí každoročně okolo čtyř milionů korun za odstraňování černých skládek.
Ani to však nepomáhá lesy vyčistit.
Jen za loňský rok se podle právě zveřejněných údajů vyšplhaly náklady na 3,7 milionu korun, letos zatím na další dva miliony.
"Počet černých skládek v lesích neklesá," řekl Radek Drahný, mluvčí Lesů ČR. Lidé se nejčastěji zbavují vysloužilých elektrických spotřebičů, domovní sutě, nábytku a dalších odpadků ze svých domácností, které obvykle vyhodí na okraji lesa.
Drahný uvedl, že každoročně vznikají tisíce větších či menších černých skládek. "Vznikají po celé republice, nejvíce ve vesnických regionech. Například okolo Prahy jich tolik neevidujeme," řekl pro Aktuálně.cz.
Doba rozkladu
- Ohryzek jablka: 7-20 dní
- Banánová slupka: 3-6 měsíců
- Papírový kapesníček: 2-5 měsíců
- Cigaretový filtr: 10-20 let
- Igelitová taška: 20-30 let
- Polystyren: Tisíciletí
Časovaná ekologická bomba
Lesy musí odpadky z lesních cest či mýtin uklidit co nejrychleji. Jinak by se například mohlo stát, že by se do země a podzemní vody mohly dostat nebezpečné chemikálie. Pár odhozených odpadků "láká" i další lidi, aby na skládku přidali další odpadky.
"Černé skládky jsou ekologickou časovanou bombou," řekl mluvčí Drahný.
Dodal, že nejvíce trpí lesy v bezprostřední blízkosti obcí. "Po otevření hranic se objevují v příhraničí i pytle s odpadem zahraničního původu."
Připomněl, že lesní stráž může člověku, kterého chytí, jak odhazuje odpadky, udělit na místě blokovou pokutu až dva tisíce korun. V případě závažnějšího přestupku mohou úřady ve správním řízení uložit výrazně vyšší sankci.