Lesy ČR: Jsme pro druhovou pestrost

red
1. 1. 2007 0:00
Lesy ČR a Návrat orla
Foto: LČR

Frenštát pod Radhoštěm - Hospodaří v lesích, spravují drobné vodní toky a starají se o to, aby se na jejich území dařilo jak živočichům, tak i rostlinám. To je poslání Lesů České republiky (LČR). Proto se zapojují i do projektů, jakým je Návrat orla skalního do České republiky.

"Lesy České republiky, státní podnik, obhospodařují svěřené lesy trvale udržitelným způsobem. Jedním z cílů je rovněž podpora biodiverzity neboli druhové pestrosti," vysvětluje Vojtěch Pavel, Lesní správce LČR z Frenštátu pod Radhoštěm.

Foto: Lesy ČR (Tomáš Pospíšil)
Více o projektech Lesů České republiky čtěte ZDE

Kdo podporuje Návrat orla
Autor fotografie: NTQ

Kdo podporuje Návrat orla

Podnik se angažuje v projektech jiných subjektů, například Českého svazu ochránců přírody (ČSOP) jako v případě Návratu orla.

Mimo to však Lesy České republiky realizují také vlastní záchranné programy.

"Vzácné a ohrožené druhy podporujeme konkrétními, přímo cílenými opatřeními, od omezení, změny či případně až úplného vyloučení hospodářské činnosti v zájmovém území přes aktivní výchovu a osvětu veřejnosti až po vypouštění v zajetí odchovaných jedinců ohrožených druhů živočichů do volné přírody," píše se na webových stránkách LČR.

Ke klíčovým aktivitám Lesů při ochraně biodiverzity patří například oborní chovy bílého jelena či kozy bezoárové a reintrodukce sokolů, tetřevů a tetřívků.

Cílem těchto opatření je "obnova a posílení přirozených populací pomocí vypouštění v zajetí odchovaných mláďat, sledování jejich aktivity po vypuštění a vyhodnocování získaných výsledků za účelem zefektivnění ochrany těchto druhů".

Foto: Lesy ČR (Tomáš Pospíšil)

S ČSOP, největší neziskovou nevládní organizací v Česku, Lesy spolupracují kupříkladu na inventarizaci a ochraně ohrožených druhů dřevin a bylin.

A také na inventarizaci a ochraně mravenišť, mapování výskytu vzácných a ohrožených druhů hmyzu či mapování výskytu a vytváření hnízdních možností pro zpěvné ptáky, dravce a sovy v lesích.


Foto: Lesy ČR (Antonín Říha)

LČR participují též na ochraně velkých šelem, mapování výskytu a ochraně všech druhů netopýrů a vrápenců žijících v ČR a dalších konkrétních projektech, jako je třeba periodické sčítání čápa černého.

"Za celou dobu existence spolupráce přesáhla výše finančních prostředků Lesů ČR určených na spolupráci s Českým svazem ochránců přírody částku 15 miliónů korun," uvedl před časem generální ředitel LČR Jiří Holický.

 

Právě se děje

Další zprávy