Válka zdražila hnojiva. Peru se proto vrací k ptačímu trusu

ČTK ČTK
5. 10. 2022 16:00
Kvůli celosvětové krizi na trhu s umělými hnojivy vyvolané ruskou válkou proti Ukrajině se Peru vrací k tradičnímu osvědčenému prostředku: nahromaděnému trusu mořských ptáků, guánu. Jde o prvotřídní hnojivo s vysokým obsahem dusíku, fosforu a draslíku.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Shutterstock

Ceny hnojiv se od začátku ruské invaze na Ukrajinu ztrojnásobily až zečtyřnásobily. Peruánská vláda nyní vysílá námořní loď Pelicano, aby převážela guáno z ostrovů při pobřeží a z poloostrovů na pevninu. Prodává ho za dotovanou cenu zemědělcům, kteří si nemohou dovolit nakupovat chemická hnojiva. Informuje o tom britský list The Guardian.

"Guáno z ostrovů je dobré hnojivo a cena je rozumná," řekl Segundo Cruz ze zemědělského městečka Mala ležícího asi 80 kilometrů jižně od Limy. Dělá si ale starosti, že plodiny nebudou dozrávat tak rychle jako při použití umělých hnojiv. Dodal, že kvůli vysokým cenám hnojiv zemědělci neosévají tak velké plochy země jako dřív a že ceny potravin kvůli tomu porostou.

Peruánské ministerstvo zemědělství navíc upozorňuje, že zásoby guána nejsou takové, aby dokázaly nahradit umělá hnojiva pro 2,4 milionu zemědělců hospodařících na malých a středně velkých farmách. Z nich asi polovina používala dovážená hnojiva.

"Guáno je velmi dobré hnojivo, ale jeho přírodní zdroje jsou omezené," řekl Eduard Zegarra, expert na rozvoj zemědělství. Upřesnil, že ročně se ho sebere 30 tisíc až 40 tisíc tun, což odpovídá jen asi pěti až deseti procentům hnojiva, které peruánští zemědělci potřebují.

Organizace pro výživu a zemědělství varovala, že v Peru hrozí nedostatek jídla asi polovině ze 33 milionů obyvatel. Podílí se na tom ekonomické oslabení země po pandemii covidu-19, celosvětová inflace a klimatická krize. Cena 50kilogramového pytle močoviny se více než ztrojnásobila a její dovoz se snížil oproti průměru z posledních sedmi let o 58 procent.

Česká republika je rekordmanem ve vymírání motýlů, polního ptactva a hmyzu, říká přírodovědec Jakub Hruška. | Video: DVTV
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 14 minutami

Japonsko, Itálie a Británie zkonstruují stíhačku nové generace, má být v provozu do roku 2035

Ke spolupráci na stíhačce nové generace se spojí Japonsko, Itálie a Británie. Ve společném prohlášení o tom ve středu informovala trojice zemí. Stroj chtějí mít v provozu do roku 2035. Ve společném projektu nazvaném Global Combat Air Programme (GCAP) se přitom slouží japonský program F-X s britským projektem Tempest.

Podle japonského ministerstva obrany povedou konstrukci letounu, který bude mít pokročilé digitální funkce v oblasti umělé inteligence a kybernetického boje, britská společnost BAE Systems, japonská Mitsubishi Heavy Industries a italská zbrojovka Leonardo.

Do projektu se zapojí také evropský výrobce raket MBDA a výrobce avioniky Mitsubishi Electric. Na motoru budou pracovat firmy Rolls-Royce, IHI a Avio Aero, dodalo ministerstvo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy