Pěstování bonsají je spojeno především s japonskou kulturou a bývá považováno také za umění. Jejich tvar se totiž dá upravovat podle speciálních kultivačních technik. Pár proto vyzval zloděje, aby se o ukradené stromky řádně starali a nezapomněli je zalévat.
Podle Iimurových jim ze zahrady zmizel i velmi vzácný a vyhledávaný druh shimpaku jalovce, který byl kdysi symbolem Japonska. Manželé jeho hodnotu odhadují na 10 milionů jenů, zhruba 2,1 milionu korun.
"Náš shimpaku má 400 let, potřebuje péči a nevydrží bez vody déle než týden. Bude žít věčně, i když už tady nebudeme. Chci se jen ujistit, že ať už jej vzal kdokoliv, bude se starat o to, aby byl pořádně zalitý," napsala na svůj Facebook Fujumi Iimurová.
Pod jejím příspěvkem ji podpořila a politovala celá řada známých a dalších pěstitelů bonsají. "Je to neodpustitelné. Tihle zloději netuší, co znamená ukrást bonsaj," citovala jeden z příspěvků britská BBC.
"Bonsaje mají být uctívány a oslavovány a povzneseny nade všechnu lidskou chamtivost," píše se v jiném příspěvku.
Okradení manželé se však nechali slyšet, že jsou sice velmi smutní, ale v pěstování svých bonsají ve městě Saitama nedaleko Tokia budou i nadále pokračovat.