Z barového povaleče je po ráně do hlavy geniální matematik

Magazín Magazín
24. 4. 2014 11:30
Lidí s velmi nízkým IQ, kteří se po zranění hlavy stali génii, jsou na světě pouze čtyři desítky.
Foto: Repro NY Post / YouTube / koláž Aktuálně.cz

Washington  Příběh Jasona Padgetta (43) je neuvěřitelný a nepřestává udivovat vědce. Pokud se lidé s nízkým IQ mohu stát přes noc génii, znamená to, že v každém z nás dřímá Einstein, píše deník New York Post.

Jason Padgett byl kulturista, milovník adrenalinu a barový povaleč. O učení a knihy se vůbec nezajímal, staral se pouze o své svaly. Vyhledával adrenalinové zážitky a také miloval noční tahy po barech a zdejší bitky.

Jedna se mu stala osudnou a změnila jeho život. Přepadli ho totiž neznámí mladíci, dali mu pěstí do hlavy a na zemi ho zkopali do bezvědomí.

Z omezence učenec

Když se probral, už nic nebylo jako dřív. Všude začal vidět geometrické tvary, ve vodě tekoucí ze sprchy i v paprscích odrážejících se od jeho auta.

Jason Padgett vysvětluje, jak se jeho svět změnil po osudném zranění.
Jason Padgett vysvětluje, jak se jeho svět změnil po osudném zranění. | Video: YouTube

Tyto vjemy ho dovedly k pozoruhodným geometrickým pracím a složitým výpočtům. Stal se z něho matematický génius.

Před dvanácti lety, kdy k tomuto životnímu zlomu došlo, si však nebyl vůbec jistý, zda se jednalo o dar geniality, či příznak mentální choroby. Muž, jenž doteď miloval párty a hlučnou společnost barů, se tehdy uzavřel doma, zakryl okna dekami, nikoho nepouštěl dovnitř a sám nevycházel ven. Kreslil složité geometrické obrazce, plně uzavřen ve svém světě.

Tuto "poruchu" lékaři dříve označovali názvem "učenec-idiot", psychiatr Darold Treffert se zasadil o změnu názvu na "syndrom učence". V péči respektovaného odborníka byl nejen Jason Padgett, ale i Kim Peek, reálná předloha filmového Rain Mana.

Syndrom učence byl v době, kdy k těmto pacientům přibyl Jason, prokázán u 30 lidí. Od roku 2002 jich přibylo dalších deset.

 

Právě se děje

Další zprávy