Stalking se neléčí. Stejně jako vraždy, říká psychiatr

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
8. 3. 2013 12:08
Nebezpečné pronásledování není choroba, ale trestný čin, upozorňuje psychiatr
Stalkery často bývají zhrzení milenci.
Stalkery často bývají zhrzení milenci. | Foto: Isifa/Thinkstock

Praha - Mostecký soud nedávno poslal na léčení nejznámější české stalkerky, Evu Kupkovou a její dceru Barboru, které už desátý rok pronásledují Tomáše K. z Mostu.

Jak informoval server iDnes, obě ženy tím zároveň unikly trestu za porušení zákazu přiblížit se k Tomášovi K. na méně než sto metrů.  "Obě byly zproštěny obžaloby na základě znaleckého posudku a s ohledem na jejich psychický stav. Mladší má nařízené ambulantní léčení, starší ústavní," cituje server soudkyni Jitku Neterdovou.

V prosinci 2011 přišel zase server Týden.cz se zprávou, že lékaři ve Velké Británii otevřeli první kliniku specializovanou na léčbu chorobného pronásledování neboli stalkingu. "Při londýnské nemocnici U svaté Anny tak naleznou pomoc nejen pachatelé stalkingu, ale také lidé, kteří se svého chování obávají. Místní policisté novinku vítají - podle nich dokáže zachránit lidské životy," píše server.

Psychiatr: Většina stalkerů netrpí chorobou

Ze zpráv by se mohlo zdát, že stalking je choroba, která se léčí. Jak ale upozorňuje primář ochranného léčení Psychiatrické léčebny v Bohnicích Jiří Švarc, stalking je skutková podstata trestného činu.

"Takže se u nás neléčí stalking, stejně jako se u nás neléčí vraždy nebo krádeže," říká v nadsázce a dodává: "V ochranném léčení se v psychiatrických léčebnách a ambulancích léčí pachatelé všech možných trestných činů, kteří byli shledáni sníženě příčetní nebo nepříčetní pro nějakou konkrétní duševní poruchu - a tu léčíme."

Co je stalking

Opakované a pro oběť nepříjemné a nevyžádáné pokusy o fyzický kontakt například formou dopisů, telefonátů, emailů, SMS zpráv, zasíláním dárků. Demonstrování moci a síly pachatele směrem k oběti pomocí přímých či nepřímých výhrůžek, které u racionální osoby vzbuzují oprávněný strach a obavy. Poškozování a ničení věcí. Pronásledování oběti cestou do zaměstnání, na nákup, čekání na oběť před domem. Snaha poškodit oběť šířením nepravdivých informací.

Zdroj: http://www.stopstalking.cz/

Pachatel stalkingu ani oběť stalkingu však není podle bohnického primáře pro psychiatra nic neobvyklého, takové pacienty léčí. Jiří Švarc je ovšem i soudní znalec a z tohoto pohledu říká: "Většina stalkerů, které posuzuji, netrpí žádnou duševní poruchou, pro kterou bych jim navrhoval ochranné léčení."

Stalkerem se totiž často stávají mladí lidé (častěji muži), kteří neunesou rozchod. Bombardují milovaného partnera či partnerku desítkami SMS a emailů denně a naléhavě žádají o návrat. Posléze mohou začít vyhrožovat sebevraždou, nebo naopak násilím vůči partnerovi, jenž je opustil. Snaží se ho vyhledávat, být mu na blízku, popřípadně zkoumat, zda již nemá někoho jiného... 

Se stalkingem, který je v Česku trestný od ledna 2010, se podle průzkumů setkala každá čtvrtá Češka a téměř každý osmý Čech. Podle statistik policisté za půldruhého roku evidovali 825 případů stalkingu, z nich objasnili 622. Stíhali nebo vyšetřovali 505 lidí. Pravomocně odsouzeno pak bylo 176 lidí.

Na psychoteror jsou bezzubé sankce

Ačkoli může mít tento psychoteror vážné následky, zákonodárci, vyšetřovatelé i soudci v jeho postihování už řadu let tápou.

K častým zbraním stalkerů patří i pronásledování a
K častým zbraním stalkerů patří i pronásledování a | Foto: Reuters

"Dopady stalkingu na oběť jsou velice vážné a u každého mohou být odlišné. Může se jednat o narušení psychické pohody (nervozita, únava, pocit bezmoci) a s tím související zhoršení pracovních výkonů, případně i ztráta zaměstnání či vynucená změna zaměstnání. Dalším důsledkem může být i zvýšení finančních výdajů (na bezpečnost a ochranu, náhrada zničených věcí), ale také sociální izolace. Ve většině případů má stalking negativní dopad i na osoby z nejbližšího okolí (rodina, přátelé)," informuje občanské sdružení Stop stalking.

Jenže pachateli hrozí pouze jeden rok, vyvázne maximálně s podmínkou a většinou dojde na nařízenou léčbu. Stalker sice má zakázáno přiblížit se k pronásledované osobě na méně než sto metrů, jenže mnohdy tento zákaz poruší zcela okamžitě. Oběti nezbývá než opět shromažďovat důkazy, kontaktovat policii...

Podmínkou pro potrestání navíc je, že pronásledování musí u oběti "vzbudit důvodnou obavu" o život či zdraví. V praxi je tuto podmínku obtížné prokazovat.

 

Právě se děje

Další zprávy