Práce snů: Hraním videoher si měsíčně vydělá miliony

pej
10. 3. 2014 22:40
Mladému Američanovi se stala práce koníčkem. Hraním videohry Minecraft vydělává miliony korun měsíčně a jeho kanál na YouTube patří mezi nejsledovanější na světě.
Joseph Garrett
Joseph Garrett | Foto: Profimedia.cz

Portsmouth – Třiadvacetiletý Joseph Garrett se živil jako barman. Před 18 měsíci začal hrát videohru Minecraft a komentované záznamy z hraní dával na svůj YouTube kanál. Když se k odběru jeho videí přihlásilo 10 tisíc nadšenců, dal výpověď v práci a rozhodl se, že se mu koníček stane dobře placenou prací.

Díky popularitě hry i Josephovu svéráznému komentáři patří jeho účet na YouTube mezi 10 nejsledovanějších na celém světě. Se 170 milióny zhlédnutí měsíčně je populárnější než profily popových hvězd Justina Biebera nebo Katy Perry.

Joseph Garrett hraje Minecraft
Joseph Garrett hraje Minecraft | Video: YouTube

Angličan tak vydělává miliónové částky z reklamy pouštěné na začátku každého videa. Podle počtu zhlédnutí si může vydělat v přepočtu od 1,5 milionu až do 7,7 milionu korun měsíčně.

"Je těžké se uživit s malým počtem fanoušků. Čím jich máte víc, tím je to výhodnější. Na vrcholu se točí opravdu velké peníze," řekl Joseph Garett pro Daily Mail.

Kdo si hraje, nezlobí a vydělává

Komentovaná herní videa mají svůj původ v USA, dnes se fenomén "let's play" rozšířil do celého světa. Nejinak tomu je i v Česku, kde mezi nejznámější osobnosti patří muž s přezdívkou Minecrafák, který má jen na Facebooku 87 tisíc fanoušků.

Minecrafák v akci
Minecrafák v akci | Video: YouTube

Tvůrci herních videí se díky rostoucí popularitě a nemalým příjmům z reklamy stávají trnem oku herním společnostem, které namítají, že tímto způsobem porušují autorská práva. Hráči se ale brání argumentem, že videohrám vlastně vytvářejí reklamu.

První verze Minecraft, jejímž autorem je švédský vývojář Markus "Notch" Persson, vznikla v roce 2009. Během prvního roku od uvedení na trh zaznamenala rekordní výdělky, dnes je dostupná na všech herních platformách i mobilních zařízeních. 

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Čtyři Ázerbájdžánci zahynuli při výbuchu miny

Čtyři ázerbájdžánští civilisté přišli o život poté, co pod jejich automobilem explodovala protitanková mina v oblasti, kterou nedávno dobyla ázerbájdžánská vojska během šestitýdenní války s Arménií. Boje, které propukly 27. září, ukončila dohoda, dosažená v noci na 10. listopadu. O úmrtí civilistů informovala generální prokuratura v Baku, podle které pátý cestující ve voze vyvázl se zraněním. Výbuch zdůraznil nebezpečí, jakým Ázerbájdžánci čelí na tomto území. Minu nastražili arménští vojáci při svém odchodu z tohoto okresu, který spolu s dalšími šesti ázerbájdžánskými okresy po čtvrt století ovládali Arméni spolu s celým Náhorním Karabachem. 

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Izraelci opět protestovali proti premiérovi

V izraelských městech se znovu konaly protesty proti premiérovi Benjaminu Netanjahuovi, který čelí u soudu obžalobě z korupce. Izraelci proti němu protestují už 23 víkendů, dnes stejně jako v minulých případech jich několik tisíc přišlo před premiérovu rezidenci v Jeruzalémě. Další protesty se konaly v Tel Avivu, Caesareji, Holonu a v dalších městech. Cílem protestujících je přinutit Netanjahua k rezignaci. Kromě tří kauz, ve kterých už je souzen, chtějí demonstranti rozšířit jeho stíhání i o případ nákupu armádních ponorek. V této kauze byl Netanjahu vyslýchán, ale není obviněn. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy