FOTO Úspěšnější než Avatar. Videohry jsou miliardový byznys

Podívejte se na přehled deseti historicky nejdražších her
L.A. Noire (rozpočet 50 milionů USD) - Na tvorbě retro detektivky zasazené do Los Angeles 40. let minulého století se podíleli skuteční herci, jejichž obličeje, pohyb i drobná gesta převedlo vývojové studio Rockstar přímo do hry. Navzdory velkému rozpočtu a pozitivním kritikám se hře zpočátku po finanční stránce výrazně nedařilo, nakonec se prodalo přes pět milionů kopií.
Halo 3 (rozpočet 50 milionů USD) - Akční sci-fi hry, jejíž děj se odehrává v letech 2552 a 2553, se celosvětově i s přidaným obsahem v podobě nových příběhových misí prodalo 18 milionů kusů.
Metal Gear Solid 4 (rozpočet 60 milionů USD) - Čtvrtý díl akční série vytvořené slavným japonským vývojářem Hideem Kojimou zaujal na svou dobu velmi precizním technickým zpracováním. Vyšel jako PS3 exkluzivita, které se do dneška prodalo téměř šest milionů kopií.
Gran Turismo 5 (rozpočet 80 milionů USD) - Závodní simulátor s licencovanými vozy světoznámých automobilek vyšel exkluzivně pouze pro konzoli PlayStation 3, přesto se ho celosvětově prodalo přes 10 milionů kopií.
Foto: Rockstar
Marek Pros Marek Pros
Aktualizováno 11. 9. 2014 10:45
Videohry patří v současnosti mezi nejvýnosnější byznys v oblasti zábavního průmyslu, jak dokládá prodejní úspěch videohry Destiny. Za první den zaznamenala tržby 500 milionů dolarů.

Fotogalerie - Masivní vzestup videoherního průmyslu ilustrují tržby videohry Destiny, která za jeden den od uvedení na trh utržila více než půl miliardy dolarů (10,7 miliardy Kč).

Rekord zatím drží nejnovější pokračování hry Grand Theft Auto, které se podařilo za tři dny prodeje utržit rekordní miliardu dolarů.

Pro srovnání, slavný Avatar režiséra Jamese Camerona dosáhl této částky za 17 dní. Podívejte se na přehled 11 historicky nejdražších her.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Sýrie ohlásila sestřelení izraelských raket nad svým územím

Syrská protivzdušná obrana sestřelila izraelské rakety nad syrským Homsem. Informovala o tom syrská televize i agentura SANA. Podle televize izraelská letadla vypálila rakety, když byla nad libanonským územím. Izrael tradičně tyto informace nekomentuje. Podle syrských médií si operace nevyžádala mrtvé ani raněné.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Čínská basketbalová liga musí restart odložit

Plány na obnovení profesionální basketbalové ligy v Číně CBA v polovině dubna vzaly prozatím za své. Vláda nejlidnatější země světa podle agentury AP kvůli přetrvávajícím obavám z pandemie koronaviru nařídila, aby všechny velké sportovní soutěže zůstaly na neurčito přerušené.

CBA se kvůli šíření nového typu koronaviru nehraje od konce ledna, v poslední době se ale začala chystat na restart a do země se postupně začali vracet zahraniční hráči. Někteří už nastoupili do povinné dvoutýdenní karantény, jako třeba bývalý hráč NBA Jeremy Lin.

Liga podle informací médií plánovala soustředit všech dvacet účastnických týmů do dvou měst (Tung-kuan a Čching-tao) a odehrát zbytek základní části bez diváků, v přísně střežených podmínkách a pod dohledem zdravotníků. Každému celku k tomu zbývá sehrát 16 zápasů.

Na povolení úřadů bude čekat i fotbalová liga, která měla původně začít 22. února. Týmy se sice v minulém týdnu vrátily k tréninku, termín startu soutěže ale nebyl stanoven. Hovořilo se o konci dubna nebo počátku května.

Pandemie má původ právě v Číně, odkud se nákaza v prosinci začala šířit. Asijská velmoc je ale v současnosti až na čtvrtém místě žebříčku podle počtu infikovaných osob. Podle nejnovějších údajů se tam virem nakazilo přes 82.000 lidí a zemřelo na 3300. Země v poslední době hlásí poměrně nízká čísla nově nakažených, panují ale obavy, že by se zde mohl virus znovu rozšířit zejména kvůli tomu, že se do země navrátilo mnoho lidí ze zahraničí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy