Náklady na tyto slavnostní pokrývky hlavy, které se vyrábějí z kožešiny medvědů baribalů, stouply o 30 procent za rok. Ministerstvo obrany o ceně tradiční vysoké čepice informovalo na žádost skupin na ochranu zvířat.
Organizace PETA, která z etických a humánních důvodů protestuje proti nošení pravých kožešin, nyní argumentuje, že proti používání čepic z medvědí srsti stojí i finanční důvody.
Ministerstvo obrany v prohlášení uvedlo, že je otevřené možnosti prozkoumat alternativy z umělé srsti, pokud splní nezbytné požadavky, především pak na bezpečnost a trvanlivost. "Zatím žádná náhrada tato kritéria nesplnila," dodalo ministerstvo.
Prudký nárůst nákladů na výrobu čepic podle ministerstva zavinila změna smluvních podmínek. Čepice se vyrábějí z kůží medvědů baribalů ulovených v Kanadě. Zatímco v roce 2022 stálo pořízení jedné čepice 1560 liber, v roce 2023 stoupla cena asi o třicet procent.
Královna už nosí také napodobeninu
Problém začíná připomínat matematickou úlohu z matematiky. Loni královská garda pořídila 24 nových čepic a o rok dříve třináct. Během posledního desetiletí přišly nové čepice, které se pořizují jako náhrada za staré a obnošené, na více než milion liber.
Zastánci používání čepic z pravé kožešiny argumentují tím, že mají dlouhou životnost a zachovávají si svůj vzhled, který je nutný při slavnostních příležitostech. Bojovníci za práva zvířat tvrdí, že je kruté a zbytečné, aby královská garda používala pravou kožešinu, a uvádějí, že na výrobu každé medvědí čepice je potřeba kožešina jednoho medvěda.
Rozhodnutí o používání pravých kožešin je spíše na ministerstvu obrany než na královské rodině, ale už i královna Camilla letos přešla na nákup oděvů pouze z umělých kožešin. V prohlášení uvedla, že "nebude pořizovat žádné nové kožešinové oděvy".