Největší legenda filmu byla ukázkový psychopat. Ze svědectví hereček mrazí

Michaela Lišková Michaela Lišková
7. 5. 2023 8:15
Psycho – název kultovního hororu Alfreda Hitchcocka z roku 1960 a slovo, kterým by nejspíš některé herečky popsaly právě natáčení s jedním z nejznámějších režisérů všech dob. "Mistr hororu" sice ve filmařském průmyslu vynikal, o hercích ale říkal, že by se s nimi mělo "zacházet jako s dobytkem".
Ve filmu génius, v životě psychopat. "Mistr horroru" obtěžoval blonďaté herečky | Video: Aktuálně.cz

Britský režisér svou pozornost často zaměřoval na blonďaté herečky, pro které měl slabost. Třeba o Madelline Carollové, kterou obsadil do svého filmu The 39 Steps, se vyjadřoval jako o "birminghamské rajdě". Pak ji na 18 hodin připoutal k hereckému kolegovi a tvrdil, že od pout ztratil klíč.

Kromě drsných sexuálních vtipů s ním herečky na place zažívaly i psychický teror a někdy čelily i sexuálnímu obtěžování. Hitchcockovou největší obětí se stala herečka Tippi Hedrenová, hlavní hrdinka hororu Ptáci, kterou se snažil neustále líbat a osahávat. Herečka si ale tehdy na nic nestěžovala, protože se o sexuálním obtěžování nemluvilo. "Kdyby se to stalo dnes, byla bych velmi bohatá," uvedla Hedrenová v jednom z rozhovorů ke své knize Tippi, ve které obtěžování popisuje.

Poté, co ho herečka odmítla, se jí Hitchcock začal mstít. Při natáčení Ptáků jí slíbil, že na ni budou útočit robotická zvířata. Nakonec šlo ale o reálné vyděšené ptáky, kteří na ni nalítávali a klovali ji. Hedrenová po dotočení skončila na několik dní v nemocnici. Režisér herečce navíc zničil kariéru tím, že jejím jménem odmítal filmové role pro jiné režiséry a tvrdil, že není k dispozici. Právě o posedlosti Hitchcocka Hedrenovou pojednává i životopisné drama Dívka z roku 2012.

Zajímavosti a "drby" z natáčení seriálového hitu Volha: 

Karel Gott ze záhrobí se projel ve Volze. Minisérie naráží i na českého politika | Video: Aktuálně.cz
 

Právě se děje

Další zprávy