Úplně mě spláchlo nadšení. San Francisco slaví otevření záchodu za 40 milionů korun

ČTK ČTK
23. 4. 2024 16:12
Radnice v San Francisku na západě USA uspořádala oslavu k otevření veřejné toalety za 1,7 milionu dolarů, tedy asi za 40 milionů korun. Jde o konec několikaleté ságy, která byla terčem vtipů amerických komiků, napsal deník The New York Times. Na oslavě se zdobil "toaletní stromeček", podávaly se malé dortíky s čokoládovou polevou ve tvaru spirály navrchu a kapela hrála Beach Boys.
ilustrační snímek
ilustrační snímek | Foto: Shutterstock

"Úplně mě spláchlo nadšení," volal jeden z účastníků akce převlečený za obří roli toaletního papíru s rudým záchodovým zvonem místo čepice a jal se vyprávět vtipy s toaletním námětem, které prý slyšel od svého sedmiletého synovce, popisovala z místa reportérka NYT Heather Knightová. Právě ona jako místní novinářka poprvé před osmi lety začala zpochybňovat, proč na náměstí Noe Valley je odpadní potrubí, ale žádná veřejná toaleta.

Radnice náměstí postavila v roce 2016 s venkovním posezením, dětským hřištěm i potrubím pro budoucí toaletu. Pro její výstavbu však nezbyly peníze a město uvedlo, že konstrukce bude trvat dva až tři roky, údajně kvůli řadě povolení, která bude třeba získat, včetně jednoho od úřadu pro dohled nad životním prostředním. Tyto požadavky se společně s vysokými cenami staveb ve městě promítly do konečné ceny - 1,7 milionů dolarů.

V říjnu 2022, kdy radnice cenu toalety o 14 metrech čtverečních a venkovním umyvadlem poprvé oznámila, se město stalo terčem vtipů napříč Spojenými státy. Při nynější oslavě se ale smáli obyvatelé San Franciska, poznamenal NYT.

Video: Golden Gate zvoní (9. 6. 2020)

Golden gate zvoní | Video: Aktuálně.cz
 

Právě se děje

Další zprávy