Statisíce lidí usilují o cestu na Mars bez návratu

ČTK ČTK
2. 1. 2014 10:32
Zájem je obrovský, kolonisty neodrazuje ani velká radioaktivita a hrozící rakovina.
Members of Crew 125 EuroMoonMars B mission return after collecting geologic samples for study at the Mars Desert Research Station (MDRS) in the Utah desert March 2, 2013.
Members of Crew 125 EuroMoonMars B mission return after collecting geologic samples for study at the Mars Desert Research Station (MDRS) in the Utah desert March 2, 2013. | Foto: Reuters

Paříž/Haag - Z 202 000 přihlášených zájemců z celého světa o první cestu lidí na Mars bez návratu na Zemi se do užšího výběru dostalo 1058 uchazečů.

Sdělila to podle webu deníku Le Figaro nizozemská společnost Mars One, která unikátní výpravu slibuje. Na závěr přísného výběru by podle ní mělo mít naději začít osídlovat Mars jen 24 osob.

Členové širšího výběru pocházejí ze 107 zemí, především ze Spojených států (297), Kanady (75), Indie (62) a Ruska (52). Většina z nich je ve věku od 25 do 35 let. Je zde více mužů než žen, 586 ku 472, upřesnil v pondělí deník.

Vyslání materiálu potřebného k vybudování stanic na Marsu má začít za pomoci bezpilotních modulů v roce 2022. Cesta první skupiny "velvyslanců Země" k rudé planetě se plánuje na duben 2024 a měla by trvat 210 dní. Druhá skupina má vyrazit o rok později, upřesnil francouzský list.

Organizátoři projektu, který si podle nich vyžádá šest miliard dolarů, ale zatím zůstávají diskrétní ohledně stavu financování a řešení technických těžkostí, které s podobnou smělou misí souvisejí. "V tomto stadiu nikdo nemůže s jistotou tvrdit, že cesta k Marsu se opravdu uskuteční," poznamenal Le Figaro.

Odborníci v možnost realizace projektu moc nevěří, zpochybňují ho po finanční i praktické stránce. Největší riziko podle nich představuje vysoká úroveň radioaktivního záření, která by mohla prvním kolonizátorům Marsu zničit imunitní systém a vyvolat u nich rakovinu.

Nizozemský inženýr Bas Landrop, který v roce 2012 s projektem přišel, je ale stále optimista. Potřebné prostředky chce získat od partnerských firem a od sponzorů, včetně médií. Mimo jiné prý plánuje nepřetržitý videopřenos ze života kolonistů na způsob televizní reality show.

 

Právě se děje

Další zprávy