KLDR objevila alkohol, který nezpůsobuje kocovinu. Likér považuje za národní poklad

jaz
20. 1. 2016 14:04
Severokorejští vědci podle tamních médií vyvinuli alkoholický nápoj, který sice dostane člověka do nálady, ale nic dalšího mu nezpůsobí. Konzumenti tohoto nápoje na bázi ženšenu tak vůbec neznají, co je to kocovina. Likér je v diktátorském režimu oslavovanou novinkou stejně jako v loňském roce zázračný lék, který údajně léčí HIV i ebolu.
Foto: Reuters

Pchjongjang – Dlouhá léta trvalo vědcům ze Severní Koreje upravit místní oblíbený alkoholický nápoj, aby ho bylo možné pít beze strachu z následné kocoviny. Informoval o tom server The Guardian.

Likér s názvem Kaesong Koryo má zvláštní vlastnosti hlavně kvůli šestiletému ženšenu. Cukr v nápoji nahradila lepkavá rýže, jež pomáhá eliminovat hořkou chuť, konzument tohoto likéru se v popíjení proto nemusí nijak krotit.

"V Severní Koreji se najdou některé vysoce kvalitní louhy, i když podle mých zkušeností tam není nic takového, co by nezpůsobovalo kocovinu," řekl s pochybnostmi Andray Abrahamian, ředitel výzkumu Choson Exchange, který tráví v KLDR hodně času. 

Kuriózní je fakt, že tentýž ještě nezdokonalený likér byl v roce 1999 pro změnu prezentován jako elixír života.

"Koryo likér byl velkým úspěchem a byl registrován jako národní vědecký a technologický hit napříč komunistickou zemí. Poprvé se objevil na festivalu potravinářského odvětví," píše se v novinách Pchjongjang Times, které se věhlasnému alkoholickému zázraku velmi věnují a napomohly jeho proslavení. 

Vědci svým nápojem bez následných příznaků kocoviny zřejmě jen podporují produkci alkoholu v KLDR, což podle The Guardian není nutné. Podle zprávy Světové zdravotnické organizace vypijí Severokorejci 12,1 litru alkoholu ročně, což je největší spotřeba z asijských zemí.

Na pochybách jsou i ostatní zahraniční média, která připomínají další údajné úspěchy KLDR. Vědci tvrdili, že mají vakcínu s názvem Kumdang-2, která dokáže vyléčit řadu nemocí, jako je AIDS, rakovina, ebola, MERS nebo SARS.

Obraz Severní Koreje na Západě je nepřesný, líčí situaci v zemi koreanistka Nina Špitálníková, která byla v zemi dvakrát na studijním pobytu. Během něj byla i zatčena a vyslýchána tajnou policií. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Biden se pustil do boje se změnami klimatu, zastavil pronájem půdy k těžbě ropy

Americký prezident Joe Biden ve středu podpisem exekutivních příkazů zahájil realizaci svého plánu postavit se změnám klimatu a učinit z "klimatické krize" téma pro velkou část federální vlády. Nařídil například ministerstvu vnitra, aby v co největší míře pozastavilo uzavírání nových smluv o pronájmu federální půdy k těžbě ropy a plynu. Podle nového šéfa Bílého domu Spojené státy nemohou v souvislosti s ekologickými výzvami dál otálet.

Americká média před vystoupením prezidenta psala o zahájení "frontálního útoku" proti klimatickým změnám nebo o rychlém startu ambiciózního projektu nové administrativy. Během povolebního přechodného období Biden avizoval například rozsáhlé investice do "zelené infrastruktury" včetně vyčlenění dvou bilionů dolarů (43 bilionů Kč) na projekty kolem obnovitelných zdrojů.

Prvními konkrétními kroky na cestě za klimatickými cíli je sada dekretů, které podle Bidena pomohou nejen snížit emise skleníkových plynů, ale i vytvořit nová pracovní místa. Média si všímala především ohlášené "přestávky" od nových pronájmů federální půdy či pobřežních vod k těžbě ropy a zemního plynu. S tímto krokem se pojí také "důkladná revize" všech existujících nájemních kontraktů souvisejících se zpracováváním fosilních paliv.

Zdroj: ČTK
Další zprávy