KLDR objevila alkohol, který nezpůsobuje kocovinu. Likér považuje za národní poklad

jaz
20. 1. 2016 14:04
Severokorejští vědci podle tamních médií vyvinuli alkoholický nápoj, který sice dostane člověka do nálady, ale nic dalšího mu nezpůsobí. Konzumenti tohoto nápoje na bázi ženšenu tak vůbec neznají, co je to kocovina. Likér je v diktátorském režimu oslavovanou novinkou stejně jako v loňském roce zázračný lék, který údajně léčí HIV i ebolu.
Foto: Reuters

Pchjongjang – Dlouhá léta trvalo vědcům ze Severní Koreje upravit místní oblíbený alkoholický nápoj, aby ho bylo možné pít beze strachu z následné kocoviny. Informoval o tom server The Guardian.

Likér s názvem Kaesong Koryo má zvláštní vlastnosti hlavně kvůli šestiletému ženšenu. Cukr v nápoji nahradila lepkavá rýže, jež pomáhá eliminovat hořkou chuť, konzument tohoto likéru se v popíjení proto nemusí nijak krotit.

"V Severní Koreji se najdou některé vysoce kvalitní louhy, i když podle mých zkušeností tam není nic takového, co by nezpůsobovalo kocovinu," řekl s pochybnostmi Andray Abrahamian, ředitel výzkumu Choson Exchange, který tráví v KLDR hodně času. 

Kuriózní je fakt, že tentýž ještě nezdokonalený likér byl v roce 1999 pro změnu prezentován jako elixír života.

"Koryo likér byl velkým úspěchem a byl registrován jako národní vědecký a technologický hit napříč komunistickou zemí. Poprvé se objevil na festivalu potravinářského odvětví," píše se v novinách Pchjongjang Times, které se věhlasnému alkoholickému zázraku velmi věnují a napomohly jeho proslavení. 

Vědci svým nápojem bez následných příznaků kocoviny zřejmě jen podporují produkci alkoholu v KLDR, což podle The Guardian není nutné. Podle zprávy Světové zdravotnické organizace vypijí Severokorejci 12,1 litru alkoholu ročně, což je největší spotřeba z asijských zemí.

Na pochybách jsou i ostatní zahraniční média, která připomínají další údajné úspěchy KLDR. Vědci tvrdili, že mají vakcínu s názvem Kumdang-2, která dokáže vyléčit řadu nemocí, jako je AIDS, rakovina, ebola, MERS nebo SARS.

Obraz Severní Koreje na Západě je nepřesný, líčí situaci v zemi koreanistka Nina Špitálníková, která byla v zemi dvakrát na studijním pobytu. Během něj byla i zatčena a vyslýchána tajnou policií. | Video: Martin Veselovský
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 hodinami

Vláda USA žaluje Texas, změnou volebních obvodů podle ní diskriminuje menšiny

Americké ministerstvo spravedlnosti dnes podalo žalobu na stát Texas, který podle něj překreslením hranic volebních obvodů diskriminuje tamní latinskoamerickou a černošskou populaci. Jedná se o první žalobu, která napadá nové volební hranice po jejich nedávné změně v souvislosti s se sčítáním lidu. Právní experti očekávají, že se podobných sporů povede celá řada.

Podle americké ústavy se přiděluje počet křesel ve Sněmovně reprezentantům jednotlivým státům podle počtu jejich obyvatel. Ten se zjišťuje každých deset let sčítáním lidu. Texas kvůli nárůstu svého obyvatelstva získal loni nárok na dvě křesla navíc, a bude tak mít 38 zástupců v dolní kongresové komoře. V horní komoře, Senátu, je zastoupení států rovné, každý tam má dvě křesla.

Zvýšením nebo snížením počtu obvodů vzniká nutnost znovu nakreslit jejich hranice, což je v USA předmětem dlouholetých politických sporů. Činitelé politických stran totiž mají k dispozici velice přesné voličské mapy, jež jim umožňují zvolit tvar tak, aby v nově vzniklém obvodu získal jejich kandidát rozhodující výhodu. Proces mají často v rukou komise, které ovládá strana, jež je ve státu zrovna u moci.

Podle žaloby pochází téměř veškerý populační přírůstek v Texasu z komunit Hispánců, černochů a Asiatů, nové mapy těmto skupinám obyvatelstva však nezajišťují možnost, aby si spravedlivě zvolili svoje politické zástupce. Tím stát podle ministerstva porušil některá ustanovení zákona o občanských právech z roku 1965.

Další zprávy