Radujte se opatrně. Štěstí vám může zlomit srdce stejně jako stres, zjistili vědci

ČTK ČTK
4. 3. 2016 9:01
Vědci ve Švýcarsku zjistili, že emoční stres se může přihodit nejen při prožíváni negativních emocí, ale i v okamžicích štěstí. Podle vědců Curyšské univerzity je zhruba každý dvacátý podobný případ způsobený radostí. Tento stav je obvykle dočasný a lidé jsou pak všeobecně znovu v pořádku.
Zlomené srdce může podle vědců přivodit i vítězství vašeho oblíbeného ragbyového týmu. (Ilustrační foto)
Zlomené srdce může podle vědců přivodit i vítězství vašeho oblíbeného ragbyového týmu. (Ilustrační foto) | Foto: Reuters

Curych - Emoční stres, který způsobuje bolest v hrudi a pocit, že člověk nemůže popadnout dech, se může přihodit v okamžicích štěstí stejně jako při silném prožívání hněvu, zármutku a strachu. Zjistila to studie švýcarských vědců, o níž informoval zpravodajský server BBC News.

Podle zjištění vědců Curyšské univerzity je zhruba každý dvacátý podobný případ způsobený radostí. Tento stav je obvykle dočasný a lidé jsou pak všeobecně znovu v pořádku.

Při studii zkoumající 1750 pacientů zjistili vědci srdeční potíže způsobené mimo jiné i těmito příčinami: narozeninami, svatbou syna, setkáním s přítelem/přítelkyní po 50 letech, narozením vnoučete, vítězstvím oblíbeného ragbyového týmu, vítězstvím jackpotu v kasinu či výsledky počítačové tomografie, které nepotvrdily závažnou chorobu. Studie také naznačila, že většina případů byla zaznamenána u žen po menopauze.

Podle doktorky Jeleny Ghadriové, která se podílela na výzkumu, studie prokázala, že spouštěče takzvaného syndromu zlomeného srdce, neboli tako-tsubo kardiomyopatie, mohou být mnohem rozmanitější, než se původně myslelo. "Pacient s kardiomyopatií tako-tsubo už nadále není klasický pacient 'se zlomeným srdcem'; této nemoci mohou předcházet i pozitivní emoce," uvedla.

 

Právě se děje

Další zprávy