reklama
 
 

Boj za "tlusté" princezny. Dívka sepsala petici proti Disney

10. 2. 2014 11:00
Sedmnáctiletá Američanka založila petici, v níž požaduje, aby Disneyho princezny měly velikost XL.

Farmville (Virginie) - Téměř nadpřirozeně velké oči, útlý pas, dlouhé paže a ještě delší nohy, nadýchané a husté vlasy. Tak vypadají už odnepaměti princezny z Disneyho pohádek. 

Podle mladé Američanky Jewel Moore ovlivňují takovéto obrázky negativně psychiku dívek a žen, které jsou již od dětství přesvědčené, že je normální mít velikost 34, jinak v životě neobstojí.

Sepsala proto petici adresovanou společnosti Disney, která produkuje dětské pohádky. Snaží se ji takto přesvědčit, aby princezny v jejích filmech měly "plus-size" velikost.

Zatím je však trend v pohádkovém průmyslu spíš opačný. Původní Sněhurka, jak ji nakreslil ještě Walt Disney, měla na první pohled o pár kilo víc, a tím pádem vypadala mnohem zdravěji a přirozeněji než Sněhurka v dnešní podobě. Porovnat obě princezny můžete v naší fotogalerii.

Podpisy pod svůj požadavek sbírá Jewel Moore na internetu. Svoji internetovou stránku Change.org spustila 24. ledna a do dnešního dne se jí podařilo nasbírat už více než 28 tisíc podpisů a číslo navíc každým dnem roste.

"Vytvořila jsem petici, protože sama patřím k ženám s nadměrnou velikostí a znám spoustu "plus-size" dívek, které kvůli své postavě bojují se sebedůvěrou a potřebují, aby média jejich tělo začala vnímat a prezentovat pozitivně," řekla Jewel Moore webu People.com.

Že by se dětský svět měl změnit, si nezávisle na Jewel myslí i sedmiletá Charlotte Benjamin. Té se pro změnu nelíbí přístup společnosti Lego. Ve svém roztomilém dopise si stěžuje na genderovou nevyváženost své oblíbené stavebnice.

Lego podle ní vyrábí víc hraček pro kluky, zatímco výběr pro dívky je značně omezený. Nelíbí se jí také, že stavebnice určené dívkám jsou vždycky růžové a vůbec ne dobrodružné. Holky v Legu se podle jejích slov pořád jen válejí na pláži a nakupují, zatímco klučičí verze je mnohem odvážnější a dobrodružnější.

autor: zde | 10. 2. 2014 11:00

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama