Boj za "tlusté" princezny. Dívka sepsala petici proti Disney

zde
10. 2. 2014 11:00
Sedmnáctiletá Američanka založila petici, v níž požaduje, aby Disneyho princezny měly velikost XL.
Malá mořská víla
Malá mořská víla | Foto: Disney

Farmville (Virginie) - Téměř nadpřirozeně velké oči, útlý pas, dlouhé paže a ještě delší nohy, nadýchané a husté vlasy. Tak vypadají už odnepaměti princezny z Disneyho pohádek. 

Podle mladé Američanky Jewel Moore ovlivňují takovéto obrázky negativně psychiku dívek a žen, které jsou již od dětství přesvědčené, že je normální mít velikost 34, jinak v životě neobstojí.

Sepsala proto petici adresovanou společnosti Disney, která produkuje dětské pohádky. Snaží se ji takto přesvědčit, aby princezny v jejích filmech měly "plus-size" velikost.

Zatím je však trend v pohádkovém průmyslu spíš opačný. Původní Sněhurka, jak ji nakreslil ještě Walt Disney, měla na první pohled o pár kilo víc, a tím pádem vypadala mnohem zdravěji a přirozeněji než Sněhurka v dnešní podobě. Porovnat obě princezny můžete v naší fotogalerii.

Podpisy pod svůj požadavek sbírá Jewel Moore na internetu. Svoji internetovou stránku Change.org spustila 24. ledna a do dnešního dne se jí podařilo nasbírat už více než 28 tisíc podpisů a číslo navíc každým dnem roste.

"Vytvořila jsem petici, protože sama patřím k ženám s nadměrnou velikostí a znám spoustu "plus-size" dívek, které kvůli své postavě bojují se sebedůvěrou a potřebují, aby média jejich tělo začala vnímat a prezentovat pozitivně," řekla Jewel Moore webu People.com.

Dopis sedmileté Charlotte
Dopis sedmileté Charlotte | Foto: Twitter

Že by se dětský svět měl změnit, si nezávisle na Jewel myslí i sedmiletá Charlotte Benjamin. Té se pro změnu nelíbí přístup společnosti Lego. Ve svém roztomilém dopise si stěžuje na genderovou nevyváženost své oblíbené stavebnice.

Lego podle ní vyrábí víc hraček pro kluky, zatímco výběr pro dívky je značně omezený. Nelíbí se jí také, že stavebnice určené dívkám jsou vždycky růžové a vůbec ne dobrodružné. Holky v Legu se podle jejích slov pořád jen válejí na pláži a nakupují, zatímco klučičí verze je mnohem odvážnější a dobrodružnější.

 

Právě se děje

před 6 minutami

Spojené státy vyšlou do Německa dodatečných 500 vojáků

Spojené státy vyšlou do Německa dodatečných 500 vojáků, kteří posílí stávající americký kontingent 35 tisíc mužů a žen ve zbrani. Při úterní návštěvě Německa to oznámil americký ministr obrany Lloyd Austin. Zvýšení počtu vojáků označila Austinova německá kolegyně Annegret Krampová-Karrenbauerová za symbol přátelství. Administrativa bývalého republikánského prezidenta Donalda Trumpa chtěla počet amerických vojáků v Německu snížit asi o třetinu, nový demokratický prezident Joe Biden ale stahování pozastavil.

Zdroj: ČTK
před 21 minutami

Kapitán Realu Madrid Ramos měl pozitivní test na korovavirus

Kapitán fotbalistů Realu Madrid Sergio Ramos měl pozitivní test na koronavirus. Oznámili to zástupci španělského klubu. Real ve středu čeká odveta Ligy mistrů s Liverpoolem, zkušený obránce ale už dříve ze sestavy vypadl kvůli zranění.

Pětatřicetiletého španělského reprezentanta nyní čeká povinná izolace. Před návratem k týmu musí odevzdat dva negativní testy.

V týmu Realu jde o druhý případ v posledních dnech. Minulý týden se nákaza prokázala u Ramosova francouzského kolegy z obrany Raphaëla Varaneho.

Další zprávy