Boj za "tlusté" princezny. Dívka sepsala petici proti Disney

zde
10. 2. 2014 11:00
Sedmnáctiletá Američanka založila petici, v níž požaduje, aby Disneyho princezny měly velikost XL.
Malá mořská víla
Malá mořská víla | Foto: Disney

Farmville (Virginie) - Téměř nadpřirozeně velké oči, útlý pas, dlouhé paže a ještě delší nohy, nadýchané a husté vlasy. Tak vypadají už odnepaměti princezny z Disneyho pohádek. 

Podle mladé Američanky Jewel Moore ovlivňují takovéto obrázky negativně psychiku dívek a žen, které jsou již od dětství přesvědčené, že je normální mít velikost 34, jinak v životě neobstojí.

Sepsala proto petici adresovanou společnosti Disney, která produkuje dětské pohádky. Snaží se ji takto přesvědčit, aby princezny v jejích filmech měly "plus-size" velikost.

Zatím je však trend v pohádkovém průmyslu spíš opačný. Původní Sněhurka, jak ji nakreslil ještě Walt Disney, měla na první pohled o pár kilo víc, a tím pádem vypadala mnohem zdravěji a přirozeněji než Sněhurka v dnešní podobě. Porovnat obě princezny můžete v naší fotogalerii.

Podpisy pod svůj požadavek sbírá Jewel Moore na internetu. Svoji internetovou stránku Change.org spustila 24. ledna a do dnešního dne se jí podařilo nasbírat už více než 28 tisíc podpisů a číslo navíc každým dnem roste.

"Vytvořila jsem petici, protože sama patřím k ženám s nadměrnou velikostí a znám spoustu "plus-size" dívek, které kvůli své postavě bojují se sebedůvěrou a potřebují, aby média jejich tělo začala vnímat a prezentovat pozitivně," řekla Jewel Moore webu People.com.

Dopis sedmileté Charlotte
Dopis sedmileté Charlotte | Foto: Twitter

Že by se dětský svět měl změnit, si nezávisle na Jewel myslí i sedmiletá Charlotte Benjamin. Té se pro změnu nelíbí přístup společnosti Lego. Ve svém roztomilém dopise si stěžuje na genderovou nevyváženost své oblíbené stavebnice.

Lego podle ní vyrábí víc hraček pro kluky, zatímco výběr pro dívky je značně omezený. Nelíbí se jí také, že stavebnice určené dívkám jsou vždycky růžové a vůbec ne dobrodružné. Holky v Legu se podle jejích slov pořád jen válejí na pláži a nakupují, zatímco klučičí verze je mnohem odvážnější a dobrodružnější.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

USA podpořily Hongkong, Peking to označil za vměšování

Americká Sněmovna reprezentantů schválila tři zákony, jimiž podpořila demonstranty v Hongkongu, kteří ve velkoměstě bojují za posílení demokracie.

Přijatá opatření se nelíbí Pekingu, který Washington vyzval, aby se nevměšoval do záležitostí Číny. Hongkongští prodemokratičtí zákonodárci zároveň přerušili výroční proslov Čínou podporované správkyně města Carrie Lamové.

Jeden z návrhů zákona přijatých v úterý dolní komorou amerického Kongresu odsuzuje kroky Číny při řešení situace v Hongkongu. Demonstranti zde už několik měsíců protestují proti plíživému omezování svobod ze strany Pekingu a dožadují se demokratických reforem.

před 2 hodinami

V Katalánsku policie zadržela 25 demonstrantů, zraněných je nejméně 74

Pětadvacet osob zadržela policie při úterních demonstracích v Barceloně a dalších katalánských městech, které vypukly po pondělním rozsudku nad separatistickými politiky.

Potyčky s policií, v něž úterní demonstrace mnohdy přerostly, si vyžádaly nejméně 74 zraněných, informoval dnes list La Vanguardia. Španělská vláda násilí odsoudila a uvedla, že jejím cílem je zachovat v Katalánsku bezpečnost.

Nejvíce lidí místní policie podle listu La Vanguardia zadržela během střetů ve městě Tarragona (13), dalších osm ve městě Lleida, tři v Barceloně a jednoho ve městě Sabadell.

Další zprávy