Nejdelší panelák v Česku? Lidí tu bydlí jako v malém městě, schůze jsou v "kulturáku"

Michaela Lišková Jakub Zuzánek Michaela Lišková, Jakub Zuzánek
17. 8. 2022 7:00
Na délku měří 340 metrů, je v něm 612 bytů a v nich bydlí asi 1500 lidí. To je nejdelší panelový dům, postavený v jedné linii, bez zlomů nebo zakřivení, v Česku, který se nachází na pražském sídlišti Bohnice. Obyvatelé kuriózní dominanty se dokonce jako SVJ musí scházet ve velkém sále kulturního domu. Jinam se totiž nevejdou.
Nejdelší panelový dům v ČR | Video: Jakub Zuzánek, Michaela Lišková

Dnes už oranžový panelový dům stojící v Zelenohorské ulici v Bohnicích navrhl architekt Václav Havránek, který vyprojektoval celé zdejší sídliště. "Dům se stavěl v letech 1973-⁠1974. Byty byly původně určené pro zaměstnance ministerstva vnitra a ministerstva obrany," uvedl předseda SVJ Zelenohorská Petr Absolon.

Nyní už ale v nejdelším přímém panelovém domě, který je postavený v jedné linii, bez zlomů nebo zakřivení, původní obyvatelé téměř nebydlí. "Hodně se to změnilo. Velká část bytů se prodala. Už tu není tolik starousedlíků. Bydlí tady asi 1500 lidí, ale z těch původních už jich je málo," doplnil předseda SVJ Zelenohorská. Jen pro představu, to je zhruba stejný počet obyvatel, jako má Železná Ruda na Klatovsku.

Do domu vede 18 vchodů. Lidé tu bydlí v 612 bytech různých velikostí, a to od garsoniéry po 4+1. Panelový dům se před šesti lety kompletně rekonstruoval. "Udělali jsme celkové zateplení, které stálo 80 milionů korun. Vyměňovala se i dlažba a lino a takové ty klasické věci, takže rekonstrukce je víceméně dokončená," popsal Petr Absolon.

Vzhledem k tomu, že v domě bydlí velký počet lidí, musí se schůze SVJ konat ve velkém sále v kulturním domě, kam se vejde kolem 300 lidí. "Když se chceme sejít, tak v kulturním domě Krakov, který je tady nedaleko, ve velkém sále, abychom se tam vešli. Bytů je hodně, lidí taky. Co člověk, to názor. Problémy jsou, ale myslím, že jsme se zatím na všem shodli," uzavřel předseda zdejšího SVJ.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 25 minutami

Senátor Zdeněk Hraba končí ve STAN, nesouhlasí se směřováním hnutí

Senátor Zdeněk Hraba se rozhodl ukončit členství ve STAN. Vládní hnutí se podle něj posunulo od hájení zájmů a řešení problémů běžných lidí k prosazování postojů v podstatě opačných, k aktivistické politice, napsal v úterý na Twitteru. Už nadále nechce nést zodpovědnost za "přešlapy a sporné kroky" jiných reprezentantů STAN, které nemůže nijak ovlivnit. Do jiné strany ani hnutí nepřestupuje. Předseda STAN Vít Rakušan sdělil, že Hrabův odchod je vyústěním procesu, kdy se jeho názory postupně vzdalovaly pozicím hnutí. Pro obě strany je čistým řešením, uvedl.

Hraba je předsedou senátní komise pro ústavu, do horní parlamentní komory byl zvolen za STAN v roce 2018 v obvodu Benešov. V úterý napsal, že hnutí mu bylo sympatické tím, že řešilo skutečné problémy lidí "na nejnižší a nejdůležitější úrovni, na městech a v obcích". To se ale začalo měnit. "Postupně však do hnutí začali přicházet noví lidé, nové pohledy, nové zkušenosti s novými kolegy v hnutí. To bylo znásobeno mnohdy nepřijatelnými nápady prosazovanými koaličním partnerem hnutí, tedy Piráty. A některé viditelné tváře pak začaly být pirátštější než sami Piráti," míní. STAN se podle něj - až na četné výjimky - posunulo od pragmatické politiky pro normální lidi, kteří mají rádi a preferují svůj suverénní stát, národ, domov a rodinu, k aktivistické politice.

Zdroj: ČTK
před 42 minutami

Firma, která čelila kritice za práci na běloruské železnici, vypověděla zakázky

Společnost AŽD Praha opustila běloruskou železnici. Firma vypověděla nájemní smlouvy ke svým tamním zakázkám a prodala zásoby. V Bělorusku by zároveň neměl být žádný její zaměstnanec. Společnost o tom dnes informovala na twitteru.

Firma čelila v minulých dnech kritice za svou práci na běloruské železnici. Iniciativa Společenství běloruských železničářů na sociální síti telegram uvedla, že ve dvou stanicích v běloruském Homelu byl uveden do provozu zabezpečovací systém právě od společnosti AŽD. Železniční uzel v Homelu údajně využívali Rusové pro převoz své vojenské techniky, kterou používají v konfliktu na Ukrajině. AŽD Praha k tomu v předchozích týdnech napsala, že šlo jen o nejnutnější práce pro zajištění bezpečnosti provozu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy