Zaměstnanec galerie se chtěl proslavit, tajně v ní vystavil svůj obraz

ČTK Magazín ČTK, Magazín
9. 4. 2024 12:00
Pracovník mnichovské galerie moderního umění v ní tajně vystavil vlastní obraz. Muž tímto způsobem toužil dosáhnout uměleckého věhlasu. Případ řeší policie.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Podle deníku Süddeutsche Zeitung, který o případu informoval jako první, byl muž technickým pracovníkem mnichovského muzejního areálu Pinakotéka moderny. Incident se odehrál koncem února. Policejní mluvčí v pondělí řekl, že 51letý muž je podezřelý z poškozování cizí věci. Ve snaze vystavit vlastní dílo totiž vyvrtal do zdi několik děr.

Obraz zřejmě na zdi galerie nevisel příliš dlouho. "Pracovníci ostrahy si něčeho takového okamžitě všimnou," uvedla mluvčí pinakotéky. Galerie ani policie neuvedly podrobnosti, v jakém byl obraz stylu či jaký byl jeho motiv.

Mnichov se kuriózními historkami o umění jen hemží

V Mnichově se nejedná o první případ, kdy se zaměstnanec instituce spravující umění zpronevěří svému poslání. Padesátník bažící po slávě se zdaleka nedopustil tak závažného činu jako zaměstnanec Deutsches Musea v témže německém městě. V září loňského roku vyšlo najevo, že třicetiletý pracovník oddělení sbírek odcizil tři vzácné obrazy, nahradil je padělky a z výnosu za prodej originálů financoval život plný luxusu.

Koupil si mimo jiné Rolls Royce a drahé hodinky. Poté co u soudu projevil upřímnou lítost, vyvázl s podmínkou a nařízením zaplatit muzeu škodu ve výši 60 tisíc eur, tedy asi půldruhého milionu korun. Odcizil třeba malbu Ochutnávka vína od Eduarda von Grütznera.

Umělá inteligence v umění? Otevírá to nový svět, i méně zdatní mohou tvořit, říká Tyl (16.8. 2022)

„Pokrok v určitých oblastech umělé inteligence je obrovský, dá se to zneužít v propagandě, ale technologie jako takové bych se nebál," říká Jan Tyl. | Video: Daniela Písařovicová
 

Právě se děje

Další zprávy