Papež jako antikoncepce. Pokud je ve městě Svatý otec, odpustí si Italové sex

ČTK ČTK
8. 1. 2020 11:00
Návštěva papeže v některém z italských měst má na jeho obyvatele natolik silný vliv, že se kvůli tomu chovají zdrženlivěji a mají méně sexuálních styků. K tomuto závěru dospěla studie vědců z univerzity v severoirském Belfastu, kteří zkoumali informace o počtu potratů a porodů ve městech, do nichž hlava katolické církve v posledních dekádách osobně zavítala.
Papež František ve Vatikánu
Papež František ve Vatikánu | Foto: Reuters

Návštěva papeže znamená, že místní ženy poté podstoupí o deset až 20 procent potratů méně než jindy, počet narozených dětí se ale nemění, zjistili odborníci.

"Papežská návštěva vede k omezení počtu nechtěných těhotenství, efekt začíná dnem, kdy papež přijel, a trvá zhruba jeden rok," napsali odborníci v článku pro magazín Journal of Population Economics. Podle nich se pokles počtu potratů dá vysvětlit dvěma způsoby - buď jsou Italové kvůli návštěvě papeže sexuálně zdrženlivější, nebo více používají antikoncepci.

"Některé páry se mohou rozhodnout, že použít antikoncepci je menší zlo, pokud se mají vyhnout morálnímu dilematu, které představuje přerušení těhotenství. Jelikož ale katolická církev tradičně používání umělých antikoncepčních metod zakazuje, je sexuální abstinence mnohem přesvědčivějším vysvětlením," citoval deník The Times jednoho z autorů studie Egidia Farinu.

Vědci zkoumali populační data z italských měst, která v letech 1979 až 2012 navštívili papeži Jan Pavel II. a Benedikt XVI. Šlo celkem o 129 návštěv.

Video: Papež ztratil trpělivost a plácl ženu přes ruku. Pak se za to omluvil

Papež ztratil trpělivost a plácl dychtivou ženu v davu přes ruku | Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy