Japonci bojují s menstruačními tabu, překonat je má postavička s červenými kalhotkami

Menstruace je v japonské společnosti stále vnímána jako něco, o čem se veřejně nemluví a co se skrývá. Japonské ženy však nyní vytáhly do boje a tabuizované téma hodlají otevřít. Pomoci jim v tom má postavička jménem Little Miss Period, v překladu Slečna Menstruace.
Premiéra snímku o příhodách Slečny Menstruace byla v Japonsku minulý měsíc. Film bude distribuován také v Hongkongu a na Tchaj-wanu. | Video: ©YOSHIMOTO KOGYO ©KEN KOYAMA/KADOKAWA

Postava růžové kapky s červenými rty a červenými kalhotkami je hlavní hrdinkou manga komiksu a stejnojmenného filmu, který měl v asijském ostrovním státě premiéru minulý měsíc. 

Slečnu Menstruaci navrhl umělec Ken Koyama v roce 2017 a její příběhy později vyšly knižně. Cílem je ukázat, že měsíční perioda žen není něco, o čem by se lidé měli stydět mluvit. 

Příběhy Slečny Menstruace byly v japonské společnosti přijaty pozitivně, někteří kritici však upozorňují na to, aby nápad neměl opačný efekt a neposílil ještě více genderovou diskriminaci, které ženy v japonské společnosti čelí. 

"Až doteď byla menstruace něco, co je potřeba skrývat, a spousta lidí jí navíc měla problém správně porozumět," řekla agentuře Reuters socioložka z Ósacké univerzity Kazue Mutaová. Dodala taky, že by byla ráda, kdyby postavička přispěla k větší otevřenosti vůči menstruaci. 

Téma menstruace se v japonské společnosti přetřásalo nedávno poté, co vedení obchodního domu Daimaru v Ósace navrhlo, aby zaměstnankyně během své periody nosily menstruační odznáčky. Diskriminační návrh byl ostře kritizován a obchodní dům nyní svůj nápad podle agentury Reuters přehodnocuje. 

"Kdyby tak muži mohli mít menstruaci"

Plakát na film o dobrodružstvích Slečny Menstruace.
Plakát na film o dobrodružstvích Slečny Menstruace. | Foto: Reuters

Postava z japonského komiksu například manželovi jedné z žen dopřeje "menstruační ránu" (tedy menstruační bolesti), aby lépe porozuměl své ženě. Filmová verze se zaměřuje na příběh editorky nakladatelství Aoko, jejíž šéf má velmi malé porozumění pro její měsíční bolesti. "Kdyby tak muži mohli mít alespoň jednou ročně menstruaci," lamentuje žena.  

Slečna Menstruace navštěvuje různé ženy v rozdílných situacích a zaměřuje se i na historii, kdy dívky musely trávit menstruační dny izolovány od ostatních ve speciální chatě. Tato tradice dodnes na některých místech světa přetrvává.

Film byl přijat pozitivně a mnoho žen uvítalo, že snímek otevřel mužům oči, jak náročná může být menstruace pro některé ženy. Feministická spisovatelka Minori Kitaharaová však kriticky podotkla, že téma je podáno jako komediální talk show. 

Snímek o Slečně Menstruaci by měl být distribuován také v Číně a v zemích jihovýchodní Asie. 

Menstruace by neměla být tabu, říká autorka speciálních kalhotek: 

Když se mluví o menstruaci, ženy se cítí trapně, rodiče ani učitelé o tom nemluví. Kalhotky Snuggs nahradí vložky i tampóny, říká Šejdová | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

Aktualizováno před 6 minutami

Německá CDU podpořila jako kandidáta na kancléře Armina Lascheta

Vedení německé vládní Křesťanskodemokratické unie (CDU) dosluhující kancléřky Angely Merkelové jasně podpořilo kandidaturu svého předsedy Armina Lascheta na kancléře v zářijových parlamentních volbách. Na tiskové konferenci to prohlásil generální tajemník CDU Paul Ziemiak, který uvedl, že podpora není konečným rozhodnutím. Postoj CDU totiž pověřuje Lascheta, aby se nyní dohodl s bavorským premiérem a šéfem Křesťanskosociální unie (CSU) Markusem Söderem, kdo z této dvojice nakonec konzervativní unii CDU/CSU do voleb povede. Laschet prohlásil, že se Söderem bude hovořit ještě v pondělí.

Výsledek schůzky vedení CDU ohlásil ještě před tiskovou konferencí hesenský premiér Volker Bouffier. Předsednictvo podle Bouffiera konstatovalo, že předseda strany a premiér Severního Porýní-Vestfálska Laschet je mimořádně vhodný kandidát na kancléřský úřad. "Zároveň jsme ho požádali, aby s Markusem Söderem projednal další postup," řekl Bouffier. CDU by chtěla, aby jasno bylo do týdne.

před 24 minutami

Před nemocnicí v Paříži se střílelo, jeden člověk zemřel

Po střelbě před nemocnicí Henry Dunant v Paříži jeden člověk zemřel a jeden je těžce raněný. Pachatel ujel na skútru, píší francouzská média.

Zdroj: ČTK
Další zprávy