"Fascinující zjištění." Psi skutečně poznají v lidech dobro, ukázal experiment

lis lis
4. 3. 2023 7:13
Jste jen nešikovní, nebo záměrně zlomyslní? Psi dokážou poznat rozdíl, zjistili odborníci z Veterinární univerzity ve Vídni. Podle behaviorální studie psi projevují větší trpělivost s lidmi, kteří jsou nemotorní a kvůli tomu od nich nedostanou krmení, než s lidmi, kteří se je rozhodnou záměrně škádlit.
Nešikovnost nebo záměrná škodolibost? Psi podle vídeňských vědců poznají rozdíl | Video: Associated Press, Aktuálně.cz

Výzkumníci z laboratoře Clever Dog Labs na Veterinární univerzitě ve Vídní pozorovali reakci téměř stovky psů různých ras a velikostí na lidi, kteří jim podávali krmení. Vědci sledovali pomocí osmi kamer chování psů a projevy jejich těl, zatímco jim experimentátoři dávali pamlsky dvěma odlišnými způsoby.

Jeden z experimentátorů psovi zkoušel přes plexisklo podat pamlsek, ale kvůli nešikovnosti mu krmení neustále padalo. Druhý experimentátor pak psovi jídlo podával, ale ihned rukou škodolibě uhnul. Pes v ani jednom z případů odměnu nezískal. I přesto ale dokázal vnímat rozdíl v lidském chování a jedno vnímat pozitivněji.

Při škádlení psi podle vědců odvraceli pohled, frustrovaně si lehali nebo utíkali ke svým majitelům častěji, než kdyby se experimentátoři chovali nešikovně. Odlišné vnímání experimentátorů potvrdilo také různé vrtění psích ocasů. "Naše studie poskytuje důkaz, že psi rozlišují mezi povrchně podobnými lidskými činy, které vedou ke stejnému výsledku, ale výrazně se liší z hlediska záměrů," popisují vědci z vídeňské univerzity ve studii.

Výsledek výzkumu, který nedávno publikoval magazín Royal Society Journal, tak ukázal, že psi vidí v pozitivnějším světle lidi, kteří jim pamlsek chtějí dát, ale jsou jen neohrabaní, než ti, kteří je záměrně popichují. "Psi proto čekali déle na jídlo od nešikovného než od škádlivého člověka," doplnili odborníci.

Podle vedoucího výzkumného pracovníka z Univerzity veterinární medicíny ve Vídni Christopha Völtera jde o fascinující zjištění pro mnoho lidí, především pak výzkumníků. Studie totiž dokazuje, že je nejen člověk pozorovatelem svého psa, ale že i zvíře pozoruje člověka, a zároveň vyhodnocuje jeho jednání. "Výsledky tak umožní objektivnější měření chování psů a to má podle mě opravdu velký potenciál do budoucna," uzavřel Völter s tím, že na konci studie každý pes jako odměnu za trpělivost získal dva pamlsky. A to bez škádlení.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 hodinami

Tisíce lidí v Itálii demonstrovaly proti mafii, uctily památku jejích obětí

Tisíce lidí v úterý v Itálii demonstrovaly proti mafii. Pochodu v Miláně se zúčastnilo na 70 tisíc lidí, píše agentura ANSA. Mnozí nesli transparenty s nápisy "Je to možné", tedy že mafii porazit lze. Akce se konaly u příležitosti Dne památky nevinných obětí mafie, který si Italové připomínají v tento den od roku 2017. Někteří také připomněli, že před dvěma měsíci byl po 30 letech na útěku zatčen nejhledanější zločinec v zemi Matteo Messina Denaro, šéf sicilské mafie Cosa Nostra.

"Není možné, aby takový člověk byl na útěku 30 let. Nezapomeňme, že by býval mohl být zadržen dříve, pokud by nebyli lidé, kteří mu pomáhali unikat tak dlouho před spravedlností," řekl na dnešní demonstraci v Miláně turínský kněz Luigi Ciotti, který v roce 1995 založil sdružení Libera. To se snaží bojovat proti organizovanému zločinu a je organizátorem i úterních demonstrací.

Manifestace v Miláně se zúčastnil i starosta města Giuseppe Sala, po jehož boku šel například Vincenzo Agostino, otec policisty, jehož v roce 1989 zabila Cosa Nostra. V průvodu šli i další příbuzní obětí mafie, mnozí z nich měli na krku pověšené fotky svých zemřelých blízkých. Někteří z nich stále čekají na dopadení vrahů svých blízkých. "Bude to už 28 let a stále čekáme na pravdu," řekl agentuře AFP padesátiletý Paolo Marcone, jehož otce zabila v roce 1995 mafie v regionu Apulie. Během demonstrace řečníci přečetli jména zhruba 1100 lidí, které v uplynulých letech zabil organizovaný zločin.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 7 hodinami

Afghánistán a Pákistán zasáhlo zemětřesení o síle 6,5 stupně, hlášeni jsou mrtví

Sever Afghánistánu a Pákistánu ve středu zasáhlo zemětřesení, které mělo podle americké geologické služby sílu 6,5 stupně. Agentura Reuters píše, že zemětřesení bylo v hloubce 194 kilometrů a jeho epicentrum se nacházelo v horském pásmu Hindúkuš nedaleko odlehlé afghánské provincie Badachšán. Hlášeny jsou zatím tři oběti.

Úřady v pákistánském údolí Svát podle Reuters uvedly, že o život přišla 13letá dívka, na kterou se zřítila zeď domu. Dalších 150 lidí utrpělo zranění a nemocnice vyhlásily stav nouze. Mluvčí afghánského ministerstva pro řešení následků katastrof uvedl, že v provincii Laghmán na východní země zemřeli dva lidé. V Islámábádu, ale i v Kábulu a jinde v Afghánistánu, vybíhali lidé z domů a citovali verše z koránu, posvátné knihy muslimů, píše agentura AP.

Do některých vesnic v Badachšánu se i běžně dostává jen těžko a není s nimi telefonní spojení ani možnost komunikace prostřednictvím internetu. Obyvatelé Fajzábádu, metropole této provincie, uvedli, že se jim asi minutu třásly tabulky v oknech. Poškozeny podle nich mohou být domy, které jsou postaveny z hlíny.

Loni v červnu při zemětřesení o síle 6,1 v Afghánistánu zemřelo přes tisíc lidí.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Lyžař Klaebo počtvrté vyhrál SP, Beranová byla ve sprintu v Tallinnu šestá

Norský běžec na lyžích Johannes Hösflot Klaebo obhájil prvenství ve Světovém poháru, celkově ho získal počtvrté. V Tallinnu dnes suverénně zvítězil ve sprintu volnou technikou, byl to jeho 18. triumf v sezoně. Tereza Beranová dojela ve finále šestá a vyrovnala své maximum v seriálu. Zvítězila Norka Kristine Skistadová.

Kateřině Janatové chyběly k postupu do semifinále čtyři setiny sekundy, obsadila 15. místo. Muži se v kvalifikaci do nejlepší třicítky nedostali, neuspěl ani finalista z únorového mistrovství světa Michal Novák.

Poslední tři závody SP se uskuteční od pátku do neděle v Lahti, dva z nich budou individuální.

Zdroj: ČTK
Další zprávy