Prodat nadbytečné zásoby piva, radleru, vína nebo sektu přímo na místě není kvůli tamním náboženským a kulturním zvyklostem možné. Mluvčí ministerstva obrany v pondělí uvedla, že resort už našel civilní firmu, která nápoje odveze.
Několik posledních tisíc vojáků Spojených států, NATO a jejich spojenců se z Afghánistánu začalo stahovat začátkem května, ze země mají odejít k 11. září. V posledních týdnech přibývá v celém Afghánistánu násilností, ze kterých NATO a Spojené státy obviňují radikální hnutí Tálibán.
Německý Der Spiegel v pátek informoval, že němečtí vojáci mají na svých základnách v Afghánistánu obrovský nadbytek alkoholických nápojů. Za normálních okolností smí každý z nich vypít denně dvě plechovky piva nebo odpovídající množství jiného alkoholu. Ve skladech na základně Camp Marmal nedaleko města Mazár Šaríf na severu Afghánistánu je podle Der Spiegel více než 60.000 plechovek piva a stovky lahví vína a sektu.
V Afghánistánu stále působí více než 1100 příslušníků a příslušnic bundeswehru, 59 jich tam padlo. Pro německou armádu to tak je operace s největším počtem mrtvých od konce druhé světové války.