Sex po padesátce je zdravý, zlepšuje mozkovou aktivitu a paměť, tvrdí vědci

Magazín Magazín
27. 6. 2017 9:00
Výzkumníci z Oxfordské a Coventryské univerzity zjistili, že sexuální aktivita po padesátce přispívá k lepší funkci mozku. Pokud se účastníci výzkumu, kterým bylo mezi 50 a 83 lety, pravidelně milovali, byli schopni lépe obstát v mluvených cvičeních nebo v překreslování objektů zpaměti.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Sex má podle vědců přímou spojitost s lepším fungováním mozku, zvláště ve starším věku.

Výzkumníci z univerzit v Oxfodu a Conventry oslovili 73 lidí (28 mužů a 45 žen) ve věku mezi 50 a 83 lety. Zkoumali spojitost mezi jejich sexuálním životem a kognitivními procesy, jako je paměť a pozornost. "Sexuální vztah v pozdějším věku je důležitý nejen pro sex samotný, ale i pro jiné faktory. V tomto případě pro funkce mozku," řekl hlavní výzkumník Hayley Wright z Conventryské univerzity.

Výsledky jsou následující: 37 účastníků uvedlo, že mají sex jednou týdně, 26 lidí jednou za měsíc a zbývajících 10 zkoumaných nikdy.

Výzkumníci následně hodnotili jejich mozkové funkce. Lidé, kteří měli sex nejčastěji, dopadli až o dva procentní body lépe než osoby, které se milovaly jednou měsíčně, a až o čtyři procentní body lépe než ty bez sexu.

Příčiny nejsou jasné

Výsledky byly lepší například v mluvených testech, kdy měli účastníci během jedné minuty vyjmenovat co nejvíce slov nebo zvířat začínající na písmeno F.

Jako pozornější se sexuálně aktivní jedinci projevili v překreslování objektů zpaměti, zde však nebyly výsledky tak značné. Rozdíly nebyly zaznamenány ve zkouškách jazyka, pozornosti a paměti.

Autoři výzkumu si však nejsou jistí, proč spojitost mezi funkcemi mozku a sexuální aktivitou existuje. Domnívají se, že sex je spojen se sekrecí neurohormonů, jako je dopamin nebo oxytocin, které přenášejí signály v mozku. K potvrzení jsou však potřeba ještě další výzkumy.

Podle Wrighta jsou vědci s každým dalším zkoumáním blíže k pochopení této problematiky. "Lidé neradi přemýšlejí o tom, že starší lidé mají sex - ale je to pro nás výzva, abychom se podívali na to, jaký vliv může mít milování na osoby starší padesáti let," řekl Wright.

Podívejte se: Psychopat je rozený vůdce stáda, nesmrdí potem strachu, je charismatický, přesvědčivý, prolže se vším, říká psychiatr Radkin Honzák. Více v DVTV Apel.

Psychopat je rozený vůdce stáda, nesmrdí potem strachu, je charismatický, přesvědčivý, prolže se vším, říká psychiatr Radkin Honzák. Více v DVTV Apel. | Video:
 

Právě se děje

před 5 hodinami

Boeing kvůli počasí opět odložil zkušební let letounu 777X

Americká strojírenská společnost Boeing v pátek stejně jako ve čtvrtek odložila zkušební let svého širokotrupého letounu 777X kvůli špatnému počasí. Oznámila to firma. Dodala, že se o let znovu pokusí v sobotu v 19:00 SEČ.

Zkušební let stroje 777X se měl původně uskutečnit již loni v létě, Boeing ho ale odložil a zdůvodnil to problémy s křídly, softwarem a dodávkami motorů firmy General Electric.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 6 hodinami

Kvůli silným bouřím a záplavám na Madagaskaru zemřelo 21 lidí

Silné bouře, které postihly severozápad Madagaskaru, si od neděle vyžádaly 21 mrtvých. Dalších 20 lidí se pohřešuje, uvedly dnes madagaskarské úřady. Prudký déšť, který na ostrově způsobil záplavy a sesuvy půdy, zasáhl téměř 90 000 lidí. Část země má narušenou infrastrukturu a hrozí nedostatek jídla, píše AFP.

Rozvodněná řeka například v městečku Mitsinjo smetla 24 lidí, z nich čtyři byli nalezeni mrtví, zbývajících 18 se pohřešuje. Ve 120 kilometrů vzdálené vesnici Tsaramandroso přišli o život rovněž čtyři lidé. Dalších devět lidí zemřelo ve městě Maevatanana, většina z nich v těžební oblasti.

Deště také poničily části dvou hlavních silnic, které spojují severozápad země se zbytkem ostrova, a odřízly tak několik vesnic. Voda na jednom místě odnesla zhruba 700 metrů dlouhý úsek silnice.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Představitelé EU i britský premiér Johnson podepsali brexitovou dohodu

Představitelé Evropské unie a Spojeného království dnes splnili jeden z posledních formálních požadavků před odchodem Británie z EU: Brusel i Londýn podepsali brexitovou "rozvodovou" dohodu, která by po ratifikaci Evropským parlamentem měla za týden ukončit spojení Spojeného království s unijní "sedmadvacítkou", informovala agentura AFP.

Dohodu nejprve za EU podepsala předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová a předseda Evropské rady Charles Michel. Následně byl dokument odeslán do Londýna, kde jej podpisem stvrdil britský premiér Boris Johnson.

Europarlament bude o ratifikaci dohody hlasovat 29. ledna. Opustit EU by Británie měla po 47 letech členství o půlnoci 31. ledna.

Zdroj: ČTK
Další zprávy