Sex po padesátce je zdravý, zlepšuje mozkovou aktivitu a paměť, tvrdí vědci

Magazín Magazín
27. 6. 2017 9:00
Výzkumníci z Oxfordské a Coventryské univerzity zjistili, že sexuální aktivita po padesátce přispívá k lepší funkci mozku. Pokud se účastníci výzkumu, kterým bylo mezi 50 a 83 lety, pravidelně milovali, byli schopni lépe obstát v mluvených cvičeních nebo v překreslování objektů zpaměti.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Sex má podle vědců přímou spojitost s lepším fungováním mozku, zvláště ve starším věku.

Výzkumníci z univerzit v Oxfodu a Conventry oslovili 73 lidí (28 mužů a 45 žen) ve věku mezi 50 a 83 lety. Zkoumali spojitost mezi jejich sexuálním životem a kognitivními procesy, jako je paměť a pozornost. "Sexuální vztah v pozdějším věku je důležitý nejen pro sex samotný, ale i pro jiné faktory. V tomto případě pro funkce mozku," řekl hlavní výzkumník Hayley Wright z Conventryské univerzity.

Výsledky jsou následující: 37 účastníků uvedlo, že mají sex jednou týdně, 26 lidí jednou za měsíc a zbývajících 10 zkoumaných nikdy.

Výzkumníci následně hodnotili jejich mozkové funkce. Lidé, kteří měli sex nejčastěji, dopadli až o dva procentní body lépe než osoby, které se milovaly jednou měsíčně, a až o čtyři procentní body lépe než ty bez sexu.

Příčiny nejsou jasné

Výsledky byly lepší například v mluvených testech, kdy měli účastníci během jedné minuty vyjmenovat co nejvíce slov nebo zvířat začínající na písmeno F.

Jako pozornější se sexuálně aktivní jedinci projevili v překreslování objektů zpaměti, zde však nebyly výsledky tak značné. Rozdíly nebyly zaznamenány ve zkouškách jazyka, pozornosti a paměti.

Autoři výzkumu si však nejsou jistí, proč spojitost mezi funkcemi mozku a sexuální aktivitou existuje. Domnívají se, že sex je spojen se sekrecí neurohormonů, jako je dopamin nebo oxytocin, které přenášejí signály v mozku. K potvrzení jsou však potřeba ještě další výzkumy.

Podle Wrighta jsou vědci s každým dalším zkoumáním blíže k pochopení této problematiky. "Lidé neradi přemýšlejí o tom, že starší lidé mají sex - ale je to pro nás výzva, abychom se podívali na to, jaký vliv může mít milování na osoby starší padesáti let," řekl Wright.

Podívejte se: Psychopat je rozený vůdce stáda, nesmrdí potem strachu, je charismatický, přesvědčivý, prolže se vším, říká psychiatr Radkin Honzák. Více v DVTV Apel.

Psychopat je rozený vůdce stáda, nesmrdí potem strachu, je charismatický, přesvědčivý, prolže se vším, říká psychiatr Radkin Honzák. Více v DVTV Apel. | Video:
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 35 minutami

Zemřel vědec, vynálezce a odbojář Mojmír Petráň, bylo mu 99 let

Ve věku 99 let zemřel v sobotu 13. srpna vědec Mojmír Petráň. Na facebooku o tom dnes informovala Učená společnost ČR, jejímž členem Petráň byl. Petráň společně se svým kolegou Milanem Hadravským v 60. letech sestrojili a patentovali konfokální mikroskop s dvojitým řádkováním. Vynález znamenal převrat v mikroskopických technikách a přispěl k bouřlivému rozvoji molekulární buněčné biologie. Vědec Petráň byl i protinacistickým odbojářem.

Svůj přelomový vynález Petráň a Hadravský, kteří v 60. letech působili na Lékařské fakultě Univerzity Karlovy v Plzni, patentovali v roce 1967 ve Spojených státech. Publikovali ho v roce 1968 ještě před okupací Československa. Po srpnové okupaci Petráň upadl v nemilost, neboť v době Pražského jara sympatizoval s reformními politiky. Svůj mikroskop pak musel vyrábět "podomácku" pod záštitou JZD Komorno u Plzně. Kvůli tomu vzniklo jen několik kusů přístroje.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Při izraelském náletu u Tartúsu zahynuli podle Damašku tři syrští vojáci

Při dnešním izraelském náletu na oblast u syrského pobřežního města Tartús přišli o život tři syrští vojáci a další tři byli zraněni. Oznámila to syrská armáda. Televizní stanice Al-Arabíja předtím uvedla, že izraelská vojenská letadla zaútočila na Tartús a před vypálením střel letěla nad libanonským pobřežím. Izraelská armáda své operace v Sýrii nechává bez komentáře. Útočí hlavně na cíle spojené se spojenci syrské vlády, což je Írán a libanonský Hizballáh. Agentura Reuters napsala, že se k Tartúsu blíží loď, která veze z Ukrajiny obilí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy