Sex po padesátce je zdravý, zlepšuje mozkovou aktivitu a paměť, tvrdí vědci

Magazín Magazín
27. 6. 2017 9:00
Výzkumníci z Oxfordské a Coventryské univerzity zjistili, že sexuální aktivita po padesátce přispívá k lepší funkci mozku. Pokud se účastníci výzkumu, kterým bylo mezi 50 a 83 lety, pravidelně milovali, byli schopni lépe obstát v mluvených cvičeních nebo v překreslování objektů zpaměti.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Sex má podle vědců přímou spojitost s lepším fungováním mozku, zvláště ve starším věku.

Výzkumníci z univerzit v Oxfodu a Conventry oslovili 73 lidí (28 mužů a 45 žen) ve věku mezi 50 a 83 lety. Zkoumali spojitost mezi jejich sexuálním životem a kognitivními procesy, jako je paměť a pozornost. "Sexuální vztah v pozdějším věku je důležitý nejen pro sex samotný, ale i pro jiné faktory. V tomto případě pro funkce mozku," řekl hlavní výzkumník Hayley Wright z Conventryské univerzity.

Výsledky jsou následující: 37 účastníků uvedlo, že mají sex jednou týdně, 26 lidí jednou za měsíc a zbývajících 10 zkoumaných nikdy.

Výzkumníci následně hodnotili jejich mozkové funkce. Lidé, kteří měli sex nejčastěji, dopadli až o dva procentní body lépe než osoby, které se milovaly jednou měsíčně, a až o čtyři procentní body lépe než ty bez sexu.

Příčiny nejsou jasné

Výsledky byly lepší například v mluvených testech, kdy měli účastníci během jedné minuty vyjmenovat co nejvíce slov nebo zvířat začínající na písmeno F.

Jako pozornější se sexuálně aktivní jedinci projevili v překreslování objektů zpaměti, zde však nebyly výsledky tak značné. Rozdíly nebyly zaznamenány ve zkouškách jazyka, pozornosti a paměti.

Autoři výzkumu si však nejsou jistí, proč spojitost mezi funkcemi mozku a sexuální aktivitou existuje. Domnívají se, že sex je spojen se sekrecí neurohormonů, jako je dopamin nebo oxytocin, které přenášejí signály v mozku. K potvrzení jsou však potřeba ještě další výzkumy.

Podle Wrighta jsou vědci s každým dalším zkoumáním blíže k pochopení této problematiky. "Lidé neradi přemýšlejí o tom, že starší lidé mají sex - ale je to pro nás výzva, abychom se podívali na to, jaký vliv může mít milování na osoby starší padesáti let," řekl Wright.

Podívejte se: Psychopat je rozený vůdce stáda, nesmrdí potem strachu, je charismatický, přesvědčivý, prolže se vším, říká psychiatr Radkin Honzák. Více v DVTV Apel.

Psychopat je rozený vůdce stáda, nesmrdí potem strachu, je charismatický, přesvědčivý, prolže se vším, říká psychiatr Radkin Honzák. Více v DVTV Apel. | Video:
 

Právě se děje

před 1 hodinou

České házenkářky na úvod Eura prohrály se Švédskem

České házenkářky vstoupily do mistrovství Evropy v Dánsku porážkou 23:27 s favorizovaným Švédskem. Svěřenkyně trenéra Jana Bašného v úvodním utkání základní skupiny B v Herningu dlouho držely krok, na startu druhého poločasu dokonce vedly o tři branky, ale závěr patřil Seveřankám.

V dalším duelu se český tým v sobotu utká s Ruskem a v pondělí zakončí skupinu proti Španělsku. Do další fáze turnaje, kterou budou dvě šestičlenné skupiny, postoupí první tři celky.

Švédsko a Česko se měly utkat už v březnu v kvalifikaci, kvůli koronaviru ale byly oba zápasy zrušeny a na šampionát se dostaly stejné týmy jako předloni. Kvůli přetrvávající pandemii se celý turnaj hraje bez diváků.

Zatímco český tým kvůli koronaviru nehrál zápas více než rok, Švédky stihly před šampionátem čtyři přípravná utkání. Svěřenkyně kouče Bašného se ale favoritek, s nimiž se jim v posledních letech nedařilo, nezalekly a od úvodu držely krok.

Seveřanky, šestý tým z předloňského Eura, sice v prvním poločase většinu času vedly, ale maximálně o dva góly. Mezi tyčemi v české brance se dařilo Kudláčkové, která působí ve švédském Kristianstadu, a i díky jejím zákrokům držel outsider v poločase nadějnou remízu 13:13.

Vstup do druhého dějství vyšel českému celku ještě lépe. Národní tým dal úvodní tři branky a chvíli měl překvapivý třígólový náskok. Pak přišla rozhodující fáze utkání.

Švédky po sérii čtyř branek otočily stav a ve 42. minutě vedly 19:18. Seveřanky se uklidnily a postupně navyšovaly náskok. V 56. minutě upravila Strömbergová už na 27:21 a bylo rozhodnuto.

Utkání skupiny B mistrovství Evropy házenkářek v Dánsku:

Švédsko - Česko 27:23 (13:13)

Sestava a branky Česka: Kudláčková, Novotná - Knedlíková 2, Konečná, Maňáková, Kvášová 2, Kordovská 2, Mikulášková, Hurychová 2, Šustková, Marčíková 3, Stříšková, Zachová, Kovářová, Jeřábková 8, Malá 4.

Nejvíce branek Švédska: Blohmová 5. Rozhodčí: Antičová, Jakovljevičová (obě Srb.). Sedmimetrové hody: 10/5 - 6/4. Vyloučení: 7:4. Bez diváků.

Rusko - Španělsko 31:22 (13:11)

Skupina D:

Německo - Rumunsko 22:19 (13:10), Norsko - Polsko 35:22 (17:13).

Zdroj: ČTK
Další zprávy