Sex po padesátce je zdravý, zlepšuje mozkovou aktivitu a paměť, tvrdí vědci

Magazín Magazín
27. 6. 2017 9:00
Výzkumníci z Oxfordské a Coventryské univerzity zjistili, že sexuální aktivita po padesátce přispívá k lepší funkci mozku. Pokud se účastníci výzkumu, kterým bylo mezi 50 a 83 lety, pravidelně milovali, byli schopni lépe obstát v mluvených cvičeních nebo v překreslování objektů zpaměti.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Sex má podle vědců přímou spojitost s lepším fungováním mozku, zvláště ve starším věku.

Výzkumníci z univerzit v Oxfodu a Conventry oslovili 73 lidí (28 mužů a 45 žen) ve věku mezi 50 a 83 lety. Zkoumali spojitost mezi jejich sexuálním životem a kognitivními procesy, jako je paměť a pozornost. "Sexuální vztah v pozdějším věku je důležitý nejen pro sex samotný, ale i pro jiné faktory. V tomto případě pro funkce mozku," řekl hlavní výzkumník Hayley Wright z Conventryské univerzity.

Výsledky jsou následující: 37 účastníků uvedlo, že mají sex jednou týdně, 26 lidí jednou za měsíc a zbývajících 10 zkoumaných nikdy.

Výzkumníci následně hodnotili jejich mozkové funkce. Lidé, kteří měli sex nejčastěji, dopadli až o dva procentní body lépe než osoby, které se milovaly jednou měsíčně, a až o čtyři procentní body lépe než ty bez sexu.

Příčiny nejsou jasné

Výsledky byly lepší například v mluvených testech, kdy měli účastníci během jedné minuty vyjmenovat co nejvíce slov nebo zvířat začínající na písmeno F.

Jako pozornější se sexuálně aktivní jedinci projevili v překreslování objektů zpaměti, zde však nebyly výsledky tak značné. Rozdíly nebyly zaznamenány ve zkouškách jazyka, pozornosti a paměti.

Autoři výzkumu si však nejsou jistí, proč spojitost mezi funkcemi mozku a sexuální aktivitou existuje. Domnívají se, že sex je spojen se sekrecí neurohormonů, jako je dopamin nebo oxytocin, které přenášejí signály v mozku. K potvrzení jsou však potřeba ještě další výzkumy.

Podle Wrighta jsou vědci s každým dalším zkoumáním blíže k pochopení této problematiky. "Lidé neradi přemýšlejí o tom, že starší lidé mají sex - ale je to pro nás výzva, abychom se podívali na to, jaký vliv může mít milování na osoby starší padesáti let," řekl Wright.

Podívejte se: Psychopat je rozený vůdce stáda, nesmrdí potem strachu, je charismatický, přesvědčivý, prolže se vším, říká psychiatr Radkin Honzák. Více v DVTV Apel.

Psychopat je rozený vůdce stáda, nesmrdí potem strachu, je charismatický, přesvědčivý, prolže se vším, říká psychiatr Radkin Honzák. Více v DVTV Apel. | Video:
 

Právě se děje

před 32 minutami

Epidemiolog a bývalý ministr zdravotnictví Prymula se stal Zemanovým poradcem. Je uveden v oficiálním seznamu. Podle Primy bude neplaceným poradcem

Zdroj: ČTK
Další zprávy