Koncerty Taylor Swiftové v USA vyvolaly seismickou aktivitu jako slabé zemětřesení

ČTK ČTK
29. 7. 2023 15:26
Vyprodané koncerty americké zpěvačky Taylor Swiftové v Seattlu vyvolaly seismickou aktivitu odpovídající zemětřesení o síle 2,3 stupně. Serveru BBC News to řekla seismoložka Jackie Caplanová-Auerbachová, podle které to způsobili buď fanoušci této populární zpěvačky, nebo její zvukový systém.
Zpěvačka Taylor Swiftová.
Zpěvačka Taylor Swiftová. | Foto: Reuters

Swiftová svými vystoupeními 22. a 23. července v seattleském stadionu Lumen Field překonala místní seismologický rekord. Ten v roce 2011 způsobili fanoušci amerického fotbalu, kteří oslavovali touchdown Marshawna Lynche z NFL týmu Seattle Seahawks během zápasu proti klubu New Orleans Saints.

Rozdíl mezi zápasem NFL a nedávnými koncerty Swiftové byl pouhých 0,3,stupně ale "otřesy byly dvakrát silnější," řekla Caplanová-Auerbachová ze Západní washingtonské univerzity. "Vzala jsem si data z obou koncertních večerů a rychle jsem si všimla, že jde zřejmě o stejný vzorec. Když jsem je překryla přes sebe, byly téměř identické," dodala.

Koncerty v Seattlu se odehrály před celkem 144 tisíci fanoušky během dvou večerů. "Seattle, to byl opravdu jeden z mých nejoblíbenějších víkendů vůbec. Děkuji vám za všechno. Za všechno to fandění, křik, skákání, tanec, zpívání z plných plic," uvedla Swiftová na instagramu po obou vystoupeních.

Koncerty v Seattlu se konaly na konci americké části turné Eras - jejího prvního turné po pěti letech. Dvanáctinásobná držitelka Grammy má na kontě deset původních alb, některé rané desky však nahrává znovu kvůli sporu s hudebním manažerem Scooterem Braunem.

Je známo, že hudební koncerty způsobovaly seismickou aktivitu i dříve, například při koncertu skupiny Foo Fighters na Novém Zélandu v roce 2011.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy