Khaleesi i Tyrion. Rodiče dávají dětem jména ze Hry o trůny

jaz
20. 8. 2015 7:40
Britští rodiče se v loňském roce nechali při výběru jmen inspirovat divácky oblíbeným fantasy seriálem Hra o trůny. Loni se narodilo 53 dívek se jménem Khaleesi a 17 chlapců Tyrionů.
Foto: HBO

Londýn – Nastávající rodiče ve Velké Británii stále častěji vybírají jména pro své děti podle toho, která zpěvačka či zpěvák jsou právě v kurzu, nebo podle oblíbené postavy z televizního seriálu.

V loňském roce tak v žebříčku nejčastějších jmen v Anglii a Walesu postoupila jména ze seriálu Hra o trůny, pohádkového filmu Frozen nebo historického seriálu Downton Abbey (Panství Downton).

"Nejoblíbenější dětská jména v roce 2014 byla Amélie a Oliver. Nicméně, poslední údaje ukázaly, že více rodičů hledá inspiraci v moderní kultuře pro pojmenování svých dětí," uvádí britský Národní statistický úřad na svých stránkách.

Foto: visual.ons.gov.uk

Fanoušci fantasy seriálu Hra o trůny si v loňském roce oblíbili princeznu a dceru krále Aeryse Targaryena Khaleesi. V roce 2014 se narodilo 53 děvčat s tímto jménem. Devět rodičů se rozhodlo pojmenovat dítě druhým jménem té samé postavy, tedy Daenerys. Dále se narodily čtyři Brienne, šest Sans a 244 dívek se jménem Arya podle dcery lorda Eddarda Starka.

V případě chlapců bývají rodiče umírněnější, a tak se v loňském roce narodilo jen 18 Theonů, 17 Tyrionů a čtyři chlapci se jménem Bran a Sandor. Jména, která se objevují ve Hře o trůny, získala na oblibě po televizní premiéře první řady v roce 2011.

Foto: visual.ons.gov.uk

Po uvedení filmu Frozen (Ledové království) získalo oblibu jméno Elsa, svoji dceru tak pojmenovalo 537 rodičů, což je oproti třem dětem ročně v předchozích letech výrazný skok.

Vůbec poprvé se v žebříčku mužských jmen objevil Kristoff podle zálesáka, který ve filmu Frozen těží led, 53 dětí bylo v loňském roce pojmenováno také po sněhulákovi, kterého si vytvořila hlavní postava Elsa.

Vydání debutového alba známé britské zpěvačky Rity Ory v roce 2012 inspirovalo řadu nastávajících rodičů, od té doby ale obliba jména klesá. V loňském roce se narodilo jen 65 holčiček s tímto jménem.  

Foto: visual.ons.gov.uk

Oblíbené jsou také profesionální celebrity z reality show Keeping up with the Kardashians. Časté je jméno Khloe, podle které Britové pojmenovali loni 106 svých dětí, poté Kendall a Kourtney. Popularita jména Kim, nejslavnější dcery rodiny Kardashianových, ale rapidně klesá.

Jména z přelomu 19. a 20. století oživil také seriál Panství Downton, který měl televizní premiéru v roce 2010. Jména hlavních postav získala na oblibě už v roce 2004 a tento trend pokračuje až dodnes. V roce 2014 se tak narodilo 990 holčiček se jménem Rose, 754 Violet, 456 Edith a 206 dívek se jménem Cora.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy