Khaleesi i Tyrion. Rodiče dávají dětem jména ze Hry o trůny

jaz
20. 8. 2015 7:40
Britští rodiče se v loňském roce nechali při výběru jmen inspirovat divácky oblíbeným fantasy seriálem Hra o trůny. Loni se narodilo 53 dívek se jménem Khaleesi a 17 chlapců Tyrionů.
Foto: HBO

Londýn – Nastávající rodiče ve Velké Británii stále častěji vybírají jména pro své děti podle toho, která zpěvačka či zpěvák jsou právě v kurzu, nebo podle oblíbené postavy z televizního seriálu.

V loňském roce tak v žebříčku nejčastějších jmen v Anglii a Walesu postoupila jména ze seriálu Hra o trůny, pohádkového filmu Frozen nebo historického seriálu Downton Abbey (Panství Downton).

"Nejoblíbenější dětská jména v roce 2014 byla Amélie a Oliver. Nicméně, poslední údaje ukázaly, že více rodičů hledá inspiraci v moderní kultuře pro pojmenování svých dětí," uvádí britský Národní statistický úřad na svých stránkách.

Foto: visual.ons.gov.uk

Fanoušci fantasy seriálu Hra o trůny si v loňském roce oblíbili princeznu a dceru krále Aeryse Targaryena Khaleesi. V roce 2014 se narodilo 53 děvčat s tímto jménem. Devět rodičů se rozhodlo pojmenovat dítě druhým jménem té samé postavy, tedy Daenerys. Dále se narodily čtyři Brienne, šest Sans a 244 dívek se jménem Arya podle dcery lorda Eddarda Starka.

V případě chlapců bývají rodiče umírněnější, a tak se v loňském roce narodilo jen 18 Theonů, 17 Tyrionů a čtyři chlapci se jménem Bran a Sandor. Jména, která se objevují ve Hře o trůny, získala na oblibě po televizní premiéře první řady v roce 2011.

Foto: visual.ons.gov.uk

Po uvedení filmu Frozen (Ledové království) získalo oblibu jméno Elsa, svoji dceru tak pojmenovalo 537 rodičů, což je oproti třem dětem ročně v předchozích letech výrazný skok.

Vůbec poprvé se v žebříčku mužských jmen objevil Kristoff podle zálesáka, který ve filmu Frozen těží led, 53 dětí bylo v loňském roce pojmenováno také po sněhulákovi, kterého si vytvořila hlavní postava Elsa.

Vydání debutového alba známé britské zpěvačky Rity Ory v roce 2012 inspirovalo řadu nastávajících rodičů, od té doby ale obliba jména klesá. V loňském roce se narodilo jen 65 holčiček s tímto jménem.  

Foto: visual.ons.gov.uk

Oblíbené jsou také profesionální celebrity z reality show Keeping up with the Kardashians. Časté je jméno Khloe, podle které Britové pojmenovali loni 106 svých dětí, poté Kendall a Kourtney. Popularita jména Kim, nejslavnější dcery rodiny Kardashianových, ale rapidně klesá.

Jména z přelomu 19. a 20. století oživil také seriál Panství Downton, který měl televizní premiéru v roce 2010. Jména hlavních postav získala na oblibě už v roce 2004 a tento trend pokračuje až dodnes. V roce 2014 se tak narodilo 990 holčiček se jménem Rose, 754 Violet, 456 Edith a 206 dívek se jménem Cora.

 

Právě se děje

před 55 minutami

Senát USA odmítl námitku, že soudit Trumpa po odchodu z funkce je protiústavní. Podle AP se ale ukázalo, že úspěch ústavní žaloby je nepravděpodobný

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Federální soudce zakázal vládě USA vymáhat 100denní moratorium na deportace, které po inauguraci Joea Bidena nařídilo ministerstvo vnitřní bezpečnosti

Federální soudce zakázal americké vládě vymáhat 100denní moratorium na deportace, které po inauguraci nového prezidenta Joea Bidena nařídilo ministerstvo vnitřní bezpečnosti. Příkaz soudce Drewa Tiptona novou politiku blokuje na 14 dní, přičemž se vztahuje na celé americké území. Podle agentury Reuters se očekává, že vláda se proti verdiktu odvolá. Vydáním dočasného zákazu soudce vyhověl státu Texas, který v pátek federální vládu kvůli pozastavení deportací zažaloval. Moratorium se týká většiny deportací a je klíčovou součástí Bidenovy imigrační politiky, píše agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy