Francouze vyhodili z práce, protože s ním nebyla legrace. Protiprávně, rozhodl soud

Magazín Magazín
30. 11. 2022 10:16
K francouzskému Nejvyššímu soudu se nedávno dostal netypický případ. Muž se soudil se svým bývalým zaměstnavatelem, který ho vyhodil za to, že se neúčastnil pracovních výjezdů ani popracovních večerních pitek, a označil jej za "nezábavného". Soud vyhazov označil za protiprávní.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Muž, který v soudních dokumentech vystupuje pod jménem Pan T., zažaloval pařížskou konzultantskou společnost Cubik Partners poté, co jej v roce 2015 vyhodila s odůvodněním, že není dostatečně zábavný a společenský. Podle zaměstnavatele byl nekompetentní.

Francouz ale kontroval tím, že popracovní srazy a víkendové semináře byly ve skutečnosti pravidelné pitky plné promiskuitního chování. O případu informoval například americký deník The Washington Post.

Kasační dvůr, který ve Francii zastává funkci Nejvyššího soudu, ve svém odůvodnění uvedl, že mužovo rozhodnutí neúčastnit se společenských aktivit firmy je součástí jeho základních svobod. Výpověď zaměstnavatele kvůli tomu, že s ním nebyla zábava, tak byla protiprávní. 

Podle zaměstnavatele byl muž demotivovaný

Pan T. pracoval ve společnosti od roku 2011 a v roce 2014 byl povýšen do řídicí funkce. Podle zaměstnavatele však býval často demotivovaný a se svými podřízenými jednal nevybíravě. Také údajně nedokázal přijmout zpětnou vazbu a akceptovat odlišné názory.

Soud nařídil firmě Cubik Partners zaplatit svému bývalému zaměstnanci téměř 71 tisíc korun za újmu. Muž ale požaduje po společnosti dalších 11 milionů korun, toto vyrovnání je předmětem dalšího soudního jednání. 

Americký deník ve svém textu upozornil na to, že se nejedná o ojedinělý případ pracovněprávních sporů, ve kterých sehrál roli alkohol a nevhodné chování. Letos se k Nejvyššímu soudu v Londýně dostal případ auditora společnosti PricewaterhouseCoopers v Anglii. Michael Brockie během pracovní akce, na které se pil alkohol, utrpěl těžká zranění hlavy a musel podstoupit operaci, společnost proto zažaloval. 

Server LADbible zase připomněl, že to není ojedinělý případ toxických vztahů na pracovišti. Například francouzská organizace Defenseur des Droits vloni zveřejnila výsledky průzkumu, ze kterého vyplynulo, že třetina dotázaných žen v práci zažila nějakou formu sexistického chování. Nejčastěji se to týká žen mezi 18 a 34 lety. 

Video: Alkoholici si lžou, říká zakladatel NEO klinik (30. 10. 2022)

Myslel jsem si, že když piju lepší vína a chodím v obleku, tak jsem něco víc než lidé na ulici. Ale nebyl jsem lepší vůbec v ničem. | Video: Daniela Drtinová
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 hodinami

AC Milán opět prohrál milánské derby, za Inter rozhodl Martínez

Fotbalisté AC Milán pokračují v nepřesvědčivých výkonech, po prohře v italském Superpoháru prohráli derby s Interem i ve 21. kole Serie A. O výhře 1:0 rozhodl brankou Lautaro Martínez. Neapol zvítězila na hřišti Spezie 3:0 a upevnila si suverénní vedení v tabulce. Dvěma góly se na páté výhře lídra za sebou podílel nigerijský útočník Victor Osimhen, který se šestnácti brankami vládne pořadí střelců. Fiorentina podlehla Boloni 1:2 i kvůli ruce Antonína Baráka. FC Turín si poradil doma s Udine 1:0 a vystřídal soupeře na sedmém místě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy