Čarodějnice existují, věří dvě pětiny lidí. Svými schopnostmi mohou škodit ostatním

ČTK ČTK
23. 11. 2022 20:55
Čtyři z deseti obyvatel světa věří, že existují čarodějnice a čarodějové, kteří mohou svými nadpřirozenými schopnostmi škodit ostatním. Vyplývá to ze studie zveřejněné v odborném magazínu PLOS One, o níž informovala agentura DPA.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: iStock

Studie vychází z průzkumů veřejného mínění v 95 zemích a regionech světa z let 2008 až 2017, kterých se zúčastnilo více než 140 tisíc lidí. Přes 40 procent z nich dalo najevo přesvědčení, že "někteří lidé mohou vyslovit kletby nebo zaříkadla, která způsobí, že se někomu stane něco zlého".

Víra v nadpřirozené schopnosti čarodějnic a čarodějů je v různých částech světa různě intenzivní. Například v Tunisku ji sdílí 90 procent obyvatel a velmi vysoká je také v Maroku, Tanzanii nebo Kamerunu.

Ale například ve Švédsku je o ní přesvědčeno jen devět procent a v Německu 13 procent dotázaných. Obecně je víra v čarodějnictví více rozšířená u chudších lidí s nižším vzděláním.

Jak poznamenává DPA, přesvědčení o nadpřirozených schopnostech čarodějnic a čarodějů nezůstává bez dopadů. A ty mohou být někdy tragické. V řadě zemí byly totiž zaznamenány útoky i vraždy albínů, kteří jsou kvůli svému vzhledu považováni za obdařené nadpřirozenými schopnostmi.

Autoři studie upozorňují na to, že jejich analýza má omezenou vypovídací schopnost. Zahrnuje sice více než polovinu dospělé světové populace, ale chybí v ní země jako Čína nebo Indie.

Navzdory těmto omezením však podle vědců data jasně ukazují, že víra v čarodějnictví je i v současnosti globálním fenoménem.

Video: Nvotová: Všichni máme názor a neposloucháme se. Hony na čarodějnice jsou dodnes živé (9. 10. 2022)

Světlonoc má moc dát hlas lidem, kteří ho jinak nemají a schopnost hovořit k těm, kteří by jinak neposlouchali. To je myslím to, co nám dnes chybí. | Video: Daniela Drtinová
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 53 minutami

Beranová poprvé pronikla do finále sprintu SP, v Beitostölenu byla šestá

Běžkyně na lyžích Tereza Beranová skončila šestá ve sprintu klasickou technikou na Světovém poháru v Beitostölenu. Po sedmém místě v úvodním závodě sezony v Ruce se poprvé v kariéře dostala do finále a znovu si vylepšila maximum. Závod vyhrála Švýcarka Nadine Fähndrichová, mezi muži Francouz Richard Jouve. Nejlepší Čech Michal Novák obsadil 10. místo, což je jeho nejlepší výsledek v sezoně. Vítězové předchozích dvou sprintů SP Švédka Emma Ribomová a Nor Johannes Hösflot Klaebo dnes nestartovali.

Další zprávy