Obří hejno berušek, nebo kamufláž armády? Tajemný mrak nad Kalifornií zmátl vědce

Magazín Magazín
7. 6. 2019 15:01
Berušky zaplavily americký internet. Tedy alespoň diskuse na sociálních sítích, které jsou plné spekulací o tom, zda mrak zachycený nad Kalifornií tvořilo hejno slunéček sedmitečných, nebo malé částice hliníku.
Radarový záznam záhadného mraku.
Radarový záznam záhadného mraku. | Foto: Reuters

Mrak o rozměrech 130 kilometrů zachytil v úterý radar Národní meteorologické služby (National Weather Service) nad městem Hesperia, zhruba sto kilometrů od Los Angeles. Podle jednoho z pozorovatelů se jednalo o mrak slunéček sedmitečných. Záběry z radaru pak převzala světová média a kolovaly po sociálních sítích. 

Nevšední příspěvek zaujal tisíce lidí, meteorologové však upozorňují, že si stále nejsou jistí, zda se skutečně jedná o berušky.

"Zpočátku to vypadalo jako déšť. Pak jsme si ale uvědomili, že to nemůže být déšť," citoval meteorologa ze San Diega Alexe Tardyho britský deník The Guardian

Tardy uvedl, že mrak rozhodně nemůže být hejno ptáků nebo netopýrů, jistý si není ani v případě berušek. Meteorolog sdělil, že radar zachycuje spoustu drobnějších věcí o velikosti dešťových kapek. Kromě berušek to tak podle něj mohly být i částečky hliníku nebo jiného materiálu, které armáda rozptyluje, aby tak zmátla letecké radary. 

Mrak nad Kalifornií zůstává záhadou

Podle meteorologa byl navíc úkaz poměrně vysoko, a nebylo tak možné zachytit jej ze země fotoaparáty. Entomoložka Lynn Kimseyová z Kalifornské univerzity uvedla, že by záhadu pomohl případně rozřešit pilot soukromého letadla, který se nacházel v ten čas poblíž úkazu. 

"Zjistili bychom, jaký hmyz by byl na křídlech letadla," sdělila Kimseyová s tím, že by se nedivila, kdyby se skutečně jednalo o slunéčka sedmitečná. "Ale už je to trochu pozdě," dodala. Berušky se během jara přesouvají v hejnech na západ Kalifornie.

Jiní experti však podle britského deníku zpochybňují, že by tento hmyz migroval najednou. "Přesouvají se spíše pozvolně než ve velkých hejnech," tvrdí Stev Heydon z Bohartova entomologického muzea v Davisu. A dodal, že slunéčka navíc migrují v přívětivějších teplotách, které tu noc nepanovaly. 

Hmyz mohl putovat v hejnu s větrem, odborníky ovšem mate fakt, že dříve nikdy nic podobného na radaru nezachytily. Mrak z radaru tak stále zůstává záhadou. 

Video: Nad Irskem vloni přeletěl neznámý předmět, lidé spekulovali, zda šlo o UFO

Bylo to UFO? Nad Irskem přeletěl neznámý zářivý předmět | Video: Twitter, Youtube
 

Právě se děje

před 28 minutami

Bezplatnými menstruačními potřebami pro nízkopříjmové se má zabývat ministryně Schillerová, uvedl Babiš

Premiér Andrej Babiš (ANO) přitakal dotazům, zda by v Česku bylo možné zajistit bezplatný přístup k menstruačním pomůckám, jak se k tomu rozhodlo jako první na světě Skotsko. Na twitterovém účtu uvedl, že Skotové tím chtějí zbořit stigma menstruace a bojovat s chudobou. U příjmově nejslabších by to podle Babiše bylo možné i v Česku. Řešení má nalézt ministryně financí Alena Schillerová (za ANO), uvedl Babiš.

"Skotsko bude jako první země na světě všem ženám hradit menstruační pomůcky. Chtějí zbořit toto stigma a bojovat s chudobou. Novináři se mě ptají, jestli by bylo by něco takového možné i u nás. U příjmově nejslabších určitě. Požádal jsem Alenu Schillerovou, aby našla řešení," uvedl Babiš.

V úterý schválený zákon zavádí ve Skotsku, kde žije přibližně 5,5 milionu lidí, právo na bezplatný přístup k vložkám, tamponům a dalším hygienickým potřebám při menstruaci. Dostupné budou mimo jiné ve školách, na univerzitách, na úřadech a v dalších veřejných budovách. Pro návrh se podařilo ve Skotsku přesvědčit všechny strany tamního parlamentu. Některé z nich se přitom zpočátku zdráhaly, protože považovaly odhadované náklady 9,7 milionu liber ročně (285 milionů Kč) za příliš vysoké a dost možná i značně podhodnocené.

Zdroj: ČTK
Další zprávy