Obří hejno berušek, nebo kamufláž armády? Tajemný mrak nad Kalifornií zmátl vědce

Magazín Magazín
7. 6. 2019 15:01
Berušky zaplavily americký internet. Tedy alespoň diskuse na sociálních sítích, které jsou plné spekulací o tom, zda mrak zachycený nad Kalifornií tvořilo hejno slunéček sedmitečných, nebo malé částice hliníku.
Radarový záznam záhadného mraku.
Radarový záznam záhadného mraku. | Foto: Reuters

Mrak o rozměrech 130 kilometrů zachytil v úterý radar Národní meteorologické služby (National Weather Service) nad městem Hesperia, zhruba sto kilometrů od Los Angeles. Podle jednoho z pozorovatelů se jednalo o mrak slunéček sedmitečných. Záběry z radaru pak převzala světová média a kolovaly po sociálních sítích. 

Nevšední příspěvek zaujal tisíce lidí, meteorologové však upozorňují, že si stále nejsou jistí, zda se skutečně jedná o berušky.

"Zpočátku to vypadalo jako déšť. Pak jsme si ale uvědomili, že to nemůže být déšť," citoval meteorologa ze San Diega Alexe Tardyho britský deník The Guardian

Tardy uvedl, že mrak rozhodně nemůže být hejno ptáků nebo netopýrů, jistý si není ani v případě berušek. Meteorolog sdělil, že radar zachycuje spoustu drobnějších věcí o velikosti dešťových kapek. Kromě berušek to tak podle něj mohly být i částečky hliníku nebo jiného materiálu, které armáda rozptyluje, aby tak zmátla letecké radary. 

Mrak nad Kalifornií zůstává záhadou

Podle meteorologa byl navíc úkaz poměrně vysoko, a nebylo tak možné zachytit jej ze země fotoaparáty. Entomoložka Lynn Kimseyová z Kalifornské univerzity uvedla, že by záhadu pomohl případně rozřešit pilot soukromého letadla, který se nacházel v ten čas poblíž úkazu. 

"Zjistili bychom, jaký hmyz by byl na křídlech letadla," sdělila Kimseyová s tím, že by se nedivila, kdyby se skutečně jednalo o slunéčka sedmitečná. "Ale už je to trochu pozdě," dodala. Berušky se během jara přesouvají v hejnech na západ Kalifornie.

Jiní experti však podle britského deníku zpochybňují, že by tento hmyz migroval najednou. "Přesouvají se spíše pozvolně než ve velkých hejnech," tvrdí Stev Heydon z Bohartova entomologického muzea v Davisu. A dodal, že slunéčka navíc migrují v přívětivějších teplotách, které tu noc nepanovaly. 

Hmyz mohl putovat v hejnu s větrem, odborníky ovšem mate fakt, že dříve nikdy nic podobného na radaru nezachytily. Mrak z radaru tak stále zůstává záhadou. 

Video: Nad Irskem vloni přeletěl neznámý předmět, lidé spekulovali, zda šlo o UFO

Bylo to UFO? Nad Irskem přeletěl neznámý zářivý předmět | Video: Twitter, Youtube
 

Právě se děje

před 4 hodinami

Schůzka ruského prezidenta Putina a jeho amerického protějška Bidena, chystaná na červen, se může uskutečnit ve Švýcarsku, uvedl ruský list Kommersant

Moskva dosud oficiálně nepotvrdila, že se schůzka uskuteční. Ještě hodně záleží na tom, jak dopadnou jednání šéfů diplomacií obou zemí Sergeje Lavrova a Antonyho Blinkena, naplánovaná na 19. a 20. května na Islandu, připomněl Kommersant.

Biden navrhl Putinovi schůzku během telefonického rozhovoru v polovině dubna. Přesný termín nebyl uveden. Bílý dům jako místo setkání navrhl třetí zemi. Kreml uvedl, že nedal oficiální odpověď ohledně schůzky a Moskva návrh studuje. Podle zdrojů Kommersantu Biden navrhl, že by se mohl s Putinem sejít v jedné z evropských zemí 15.-16. června.

před 5 hodinami

Mexický prezident se omluvil za 110 let starý masakr Číňanů

Mexický prezident Andrés Manuel López Obrador se omluvil za 110 let starý masakr Číňanů ve městě Torreón. Masového vraždění, které López Obrador označil za malou genocidu, se dopustily oddíly hlásící se k mexické revoluci, uvedla agentura AP. Během tří dnů bylo zavražděno 303 osob, což byla zhruba polovina tehdejší čínské komunity v Torreónu.

"Musím se smutkem říct, že i po této malé genocidě pokračovaly beztrestný útlak a vraždění členů čínské komunity, ať už kvůli rasismu nebo z úmyslu je okrást," uvedl López Obrador. Podle něj diskriminace byla založena na rozšířených stereotypech, kterým Číňané v té době čelili.

Mexický prezident také řekl, že jeho země je vděčná za bratrství, které Čína prokázala během epidemie covidu-19. Mexiko, které vykazuje čtvrtý nejvyšší počet úmrtí v souvislosti s covidem-19, si v Pekingu objednalo zhruba 29 milionů dávek vakcíny proti covidu-19, z nichž zatím dostalo deset milionů.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Do španělského autonomního města Ceuty, jež leží na africkém kontinentě, v pondělí nelegálně vstoupilo nejméně 2700 lidí a mezi nimi stovky nezletilců

Španělské úřady uvedly, že se jedná o druhý početnější příchod migrantů za poslední měsíc. Na konci dubna do Ceuty doplavalo z Maroka přes 150 lidí. Občas se migranti, hlavně ve větších skupinách, snaží překonat pevninskou přísně hlídanou hranici. Na její zhruba osmikilometrové délce stojí také deset metrů vysoký plot. Dnešní hojnější přeplavání hranice, které začalo od ranních hodin, podle policie usnadnil také nízký příliv. Kapacity pro přijetí migrantů ve městě jsou v současnosti přeplněné, uvedla stanice RTVE.

Zdroj: ČTK
Další zprávy