Obří hejno berušek, nebo kamufláž armády? Tajemný mrak nad Kalifornií zmátl vědce

Magazín Magazín
7. 6. 2019 15:01
Berušky zaplavily americký internet. Tedy alespoň diskuse na sociálních sítích, které jsou plné spekulací o tom, zda mrak zachycený nad Kalifornií tvořilo hejno slunéček sedmitečných, nebo malé částice hliníku.
Radarový záznam záhadného mraku.
Radarový záznam záhadného mraku. | Foto: Reuters

Mrak o rozměrech 130 kilometrů zachytil v úterý radar Národní meteorologické služby (National Weather Service) nad městem Hesperia, zhruba sto kilometrů od Los Angeles. Podle jednoho z pozorovatelů se jednalo o mrak slunéček sedmitečných. Záběry z radaru pak převzala světová média a kolovaly po sociálních sítích. 

Nevšední příspěvek zaujal tisíce lidí, meteorologové však upozorňují, že si stále nejsou jistí, zda se skutečně jedná o berušky.

"Zpočátku to vypadalo jako déšť. Pak jsme si ale uvědomili, že to nemůže být déšť," citoval meteorologa ze San Diega Alexe Tardyho britský deník The Guardian

Tardy uvedl, že mrak rozhodně nemůže být hejno ptáků nebo netopýrů, jistý si není ani v případě berušek. Meteorolog sdělil, že radar zachycuje spoustu drobnějších věcí o velikosti dešťových kapek. Kromě berušek to tak podle něj mohly být i částečky hliníku nebo jiného materiálu, které armáda rozptyluje, aby tak zmátla letecké radary. 

Mrak nad Kalifornií zůstává záhadou

Podle meteorologa byl navíc úkaz poměrně vysoko, a nebylo tak možné zachytit jej ze země fotoaparáty. Entomoložka Lynn Kimseyová z Kalifornské univerzity uvedla, že by záhadu pomohl případně rozřešit pilot soukromého letadla, který se nacházel v ten čas poblíž úkazu. 

"Zjistili bychom, jaký hmyz by byl na křídlech letadla," sdělila Kimseyová s tím, že by se nedivila, kdyby se skutečně jednalo o slunéčka sedmitečná. "Ale už je to trochu pozdě," dodala. Berušky se během jara přesouvají v hejnech na západ Kalifornie.

Jiní experti však podle britského deníku zpochybňují, že by tento hmyz migroval najednou. "Přesouvají se spíše pozvolně než ve velkých hejnech," tvrdí Stev Heydon z Bohartova entomologického muzea v Davisu. A dodal, že slunéčka navíc migrují v přívětivějších teplotách, které tu noc nepanovaly. 

Hmyz mohl putovat v hejnu s větrem, odborníky ovšem mate fakt, že dříve nikdy nic podobného na radaru nezachytily. Mrak z radaru tak stále zůstává záhadou. 

Video: Nad Irskem vloni přeletěl neznámý předmět, lidé spekulovali, zda šlo o UFO

Bylo to UFO? Nad Irskem přeletěl neznámý zářivý předmět | Video: Twitter, Youtube
 

Právě se děje

před 34 minutami

Albánii zasáhla dvě zemětřesení, zanechala po sobě 108 zraněných, nikdo nezemřel

Albánii v sobotu zasáhlo zemětřesení, jehož intenzitu seismologové stanovili na 5,8 stupně. Záchvěvy půdy byly cítit i v sousedních zemích, především v Černé Hoře, vyžádaly si 108 zraněných, kteří byli ošetřeni v nemocnicích v Tiraně a Drači. Nejsou hlášena žádná úmrtí. Epicentrum sobotního zemětřesení se nacházelo zhruba 30 kilometrů severně od města Drač (Durrës) u pobřeží blízko Mysu Rodon. Podle albánského geofyzikálního ústavu šlo o nejsilnější zemětřesení v Albánii za posledních 20 až 30 let. Obyvatele pak vyděsily další otřesy v noci ze soboty na neděli o síle 4,8 stupně. 

Zdroj: ČTK
před 50 minutami

Zemřel hoteliér, který se zasloužil o expanzi Hiltonu, bylo mu 91 let

Ve věku 91 let zemřel tento týden ve Spojených státech hotelový magnát William Barron Hilton, který rozšířil hotelové impérium založené jeho otcem. Informovala o tom agentura AP. Rodina Hiltonových oznámila, že Barron Hilton zemřel přirozenou smrtí ve čtvrtek ve svém domově v Los Angeles. Zůstalo po něm osm dětí a 15 vnoučat, mezi nimiž jsou i známé celebrity Paris a Nicky Hiltonovy. V rodinné firmě začal působit v 50. letech minulého století a dokázal ji dostat až na špičku hotelového průmyslu. V čele společnosti, která v současné době provozuje tisíce hotelů po celém světě včetně České republiky, stál 30 let.

Zdroj: ČTK
Další zprávy