Belgičané bojují proti teroru humorem. Sociální sítě zaplavily obrázky ozbrojených koček

ČTK ČTK
23. 11. 2015 11:23
Belgičané reagují na hrozbu teroristického útoku po svém. Na výzvu federální policie, aby se na sociálních sítích vyhnuli sdělování informací o probíhajícím pátrání, odpověděli humorem a nadsázkou. Twitter se začal plnit fotografiemi a krátkými videi koček, hashtag #BrusselsLockdown určený primárně pro sdílení informací o protiteroristickém zásahu se tak proměnil v galerii po uši ozbrojených kočičích mazlíčků.
Lidé na sociálních sítích reagují na hrozbu teroristického útoku v Bruselu
Lidé na sociálních sítích reagují na hrozbu teroristického útoku v Bruselu | Foto: Twitter

Brusel - Belgičané během protiteroristického zásahu v Bruselu zaplavili Twitter fotografiemi a krátkými videi koček. Nečekaně a s humorem tak od nedělního večera reagovali na výzvu policie nezveřejňovat podrobnosti o operaci, během níž bylo zatčeno nejméně 16 lidí.

Nedělní protiteroristický zátah si vynutil uzavření historického centra Bruselu, který byl už předtím ochromen bezpečnostními opatřeními v souvislosti s teroristickými útoky v Paříži před více než týdnem.

I v tak vážné situaci ale Belgičané osvědčili nadhled a twitterový hashtag #BrusselsLockdown, který původně soustřeďoval tok textových i obrazových informací o protiteroristickém zásahu a policejních uzavírkách, se náhle proměnil v galerii domácích mazlíčků, kteří se podle tvrzení jejich majitelů tvářili podezíravě nebo vystrašeně.

Nevážné fotografie začaly na Twitteru naskakovat poté, co policie požádala média a veřejnost o zdrženlivost při zveřejňování detailů o své operaci.

Kočičky byly zachyceny na často upravených a naaranžovaných snímcích a fotomontážích v nejrůznějších situacích. K vidění tak byli především ozbrojení kočičí hrdinové zasahující proti padouchům, celá elitní žíhaná zásahová jednotka nebo kočka listující v knize s názvem Umění vojenské strategie.

Uživatel @jaycelight na síť umístil fotografii dvou koček, které na sebe vzaly podobu bojových vznášedel z Hvězdných válek. Méně politicky korektní snímky zachycovaly stylizované kočky-teroristy zahalené do muslimských šátků.

"Myslím, že jsem během hodiny viděl víc legračních koček než za celý život," komentoval to expert na sociální sítě Mateusz Kukulka. U zrodu myšlenky podle něj stál kameraman nizozemské televize NOS Hugo Janssen, který zveřejnil fotografii svého kocoura. "Místo tweetů o policejní aktivitě v Bruselu sem dávám fotku naší kočky Mozarta," uvedl v popisku.

Belgické úřady reakci veřejnosti hodnotily kladně. "Federální prokurátor a policejní služby musejí poděkovat tisku a uživatelům sociálních sítí za to, že brali ohled na potřeby probíhající operace," prohlásil mluvčí prokuratury Eric Van Der Sypt.

 

Právě se děje

Další zprávy