Zemřel italský zpěvák a skladatel Toto Cutugno

ČTK ČTK
22. 8. 2023 18:08
Zemřel italský zpěvák a skladatel Toto Cutugno

V Miláně v úterý zemřel italský zpěvák a skladatel Toto Cutugno, který se proslavil svými hity v 80. letech minulého století. Podle agentury ANSA o tom informoval zpěvákův manažer. Hudebník, který v červenci oslavil 80. narozeniny, podle něj trpěl vážnou nemocí, která se v uplynulých měsících zhoršila.

Cutugno proslul v 80. letech svými hity L'Italiano, Solo Noi, Serenata nebo Soli. V roce 1990 se stal druhým italským hudebníkem, který zvítězil v mezinárodní písňové soutěži Eurovize.

Hudební dráhu začínal jako bubeník a později založil kapelu Albatros, s níž v roce 1976 poprvé vystoupil na hudebním festivalu v San Remu. Poté se vydal na sólovou dráhu a sanremského festivalu se zúčastnil ještě dvanáctkrát, nejlépe skončil na druhém místě. V roce 1982 také vystupoval na československém festivalu Bratislavská lyra. V roce 1990 vyhrál Eurovizi s písní Insieme: 1992, jejíž optimistický text vyzývá ke sjednocení Evropy.

Cutugno také napsal písně pro Mireille Mathieuovou, Johnnyho Hallydaye nebo zpěvačku Dalidu. Jeho hit L'Italiano zparodovala v 80. letech skupina Triky a Pověry Jaroslava Uhlíře, Karla Šípa a Petry Janů, která jej přezpívala s českým textem pod názvem Ital nezná ten zázrak.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy