Výtvarnice Vendula Chalánková vystavuje v galerii na hřbitově nakreslené zářivky a mrtvolky hmyzu

Hana Slívová Hana Slívová
3. 7. 2017 6:00
To víš, oni tam nalítajó. Tak se jmenuje aktuální výstava v netradiční Galerii Na shledanou, která je součástí hřbitova ve Volyni. Brněnská výtvarnice Vendula Chalánková na ní vystavuje na stropě schované plátno s žárovkami a také mrtvolky hmyzu, který našla v okolí.
Vendula Chalánková na výstavě v Galerii Na shledanou.
Vendula Chalánková na výstavě v Galerii Na shledanou. | Foto: Jan Freiberg

Brněnská výtvarnice Vendula Chalánková se proslavila vyšívanými esemeskami či dětskými ilustracemi. Nyní představuje nový projekt určený pro Galerii Na shledanou na hřbitově Malsička ve Volyni.

Na prostor i velkou půlkruhovou instalaci od Jiřího Příhody, která je součástí interiéru do roku 2018, zareagovala tak, že na plátna namalovala věrné kopie zářivek. Jak říká, mohou odkazovat k chybějícímu osvětlení na místě, kde by žárovka jinak byla použita.

Ironický podtext je tu podle kurátora Jana Freiberga zjevný, neboť autorka ví, že stávající prostor je od nepaměti bez elektřiny.

"Zároveň je to ale paralela letu ke světlu, které ovšem pro hmyz přináší smrt. Takový symbol touhy po něčem, co v dosažení hubí," vysvětluje Vendula Chalánková. Výstavu proto pojmenovala To víš, oni tam nalítajó.

Kromě zářivek si Chalánková připravila ještě jednu instalaci: na podstavec zakreslený v plánech jako katafalk položila devadesát mrtvolek hmyzu - čmeláky, mouchy či motýly, které našla v okolí galerie. "Odkazuji tak na svůj obraz Zářivka s mrtvým hmyzem, ale například i na Damiena Hirsta," dodává autorka.

Malba zářivky pak pro autorku představuje i dialog s dějinami českého moderního umění, konkrétně s malířem Václavem Boštíkem. Silně věřící umělec maloval obrazy světla a vesmíru.

"Usiloval o spirituální vhled do podstaty našeho světa. Jemnými body na světelném pozadí se vztahuji k jeho malbám mlhovin a vesmíru," vysvětluje autorka.

V Galerii Na shledanou budou díky Chalánkové poprvé vystavené malby na plátně. Všichni malíři dosud malovali přímo na zdi, které se po skončení výstavy zabílily. Výstava potrvá do 15. září. Samotná galerie funguje od roku 2010. 

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Biden se pustil do boje se změnami klimatu, zastavil pronájem půdy k těžbě ropy

Americký prezident Joe Biden ve středu podpisem exekutivních příkazů zahájil realizaci svého plánu postavit se změnám klimatu a učinit z "klimatické krize" téma pro velkou část federální vlády. Nařídil například ministerstvu vnitra, aby v co největší míře pozastavilo uzavírání nových smluv o pronájmu federální půdy k těžbě ropy a plynu. Podle nového šéfa Bílého domu Spojené státy nemohou v souvislosti s ekologickými výzvami dál otálet.

Americká média před vystoupením prezidenta psala o zahájení "frontálního útoku" proti klimatickým změnám nebo o rychlém startu ambiciózního projektu nové administrativy. Během povolebního přechodného období Biden avizoval například rozsáhlé investice do "zelené infrastruktury" včetně vyčlenění dvou bilionů dolarů (43 bilionů Kč) na projekty kolem obnovitelných zdrojů.

Prvními konkrétními kroky na cestě za klimatickými cíli je sada dekretů, které podle Bidena pomohou nejen snížit emise skleníkových plynů, ale i vytvořit nová pracovní místa. Média si všímala především ohlášené "přestávky" od nových pronájmů federální půdy či pobřežních vod k těžbě ropy a zemního plynu. S tímto krokem se pojí také "důkladná revize" všech existujících nájemních kontraktů souvisejících se zpracováváním fosilních paliv.

Zdroj: ČTK
Další zprávy