Pojďte si k nám postavit Golema, zve nově otevřená Werichova vila. Teď je v ní interaktivní výstava

Ve sklepení stojí Golem, vyrobený ve stejném poměru jako ten ze stejnojmenné hry Osvobozeného divadla
Prošli jsme pokoje opravené Werichovy vily na pražské Kampě. Podívejte se na krátké video.
Výstava zabírá jedno patro se čtyřmi nepříliš velkými místnostmi. V té první se návštěvníci dozví vše o historii Osvobozeného divala. Lupa v podobě iPadu "zvětší" řadu neznámých detailů, například skutečnost, že ve hře Osel a stín vystupovalo v divadle skutečné zvíře.
Je libo nalíčit se tak, jak to dělali herci Osvobozeného divadla? Není problém. Symbolem propojení postav Voskovce a Wericha je dvojportrét Otaka Švece z roku 1932, zapůjčený Národním muzeem. K těmto stolkům ještě později přibudou iPady.
Foto: Jakub Plíhal
Hana Slívová Jakub Plíhal Hana Slívová, Jakub Plíhal
1. 7. 2017 6:00
Ode dneška si fanoušci Jana Wericha, Jiřího Voskovce a jejich Osvobozného divadla (1925 - 1948) mohou příjít své oblíbence připomenout do nově zrekonstruované Werichovy vily na Kampě. Provozuje ji - stejně jako Museum Kampa - Nadace Jiřího a Medy Mládkových, která chce bývalý Werichův byt postupně přetvořit v místo setkávání, diskusí, koncertů, projekcí a odpočinku. Od září Nadace počítá s vylepšením stávající expozice o větší počet interaktivních prvků. Podle předsedy rady Nadace Jiřího Pospíšila bude pak tato výstava o Werichově životě využívat technologii, kterou žádné další muzeum u nás nemá. Fotogalerie ukazuje, jak to nyní ve vile vypadá.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 31 minutami

Ministerstvo průmyslu prodloužilo lhůtu, do které mohou podnikatelé zasažení tornádem zažádat o kompenzace

Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) prodloužilo příjem žádostí do programu Pomoc po tornádu do 15. října. Resort to uvedl na svém webu. Původně měl příjem skončit 30. září. V kompenzační výzvě Pomoc po tornádu mohou podnikatelé žádat o příspěvek na obnovu nebo nákup nového majetku. Na podporu je pro ně připraveno 200 milionů korun.

Někteří podnikatelé podle resortu stále nemají příslušné podklady k uznání kompenzace, proto se úřad rozhodl posunout termín ukončení příjmu žádostí. Ten začal 30. června.

Státní agentura CzechInvest, která má administraci programu Pomoc po tornádu na starost, k 21. září evidovala 167 podaných žádostí za 82 milionů korun. Z nich bylo na ministerstvu ke stejnému datu předáno 130 žádostí za zhruba 59,6 milionu korun. Úřad postupně podnikatelům posílá peníze na účty, k 21. září proplatil 110 žádostí v objemu 48,9 milionu korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy