V Praze otevírá muzeum Lennonovy zdi. Provede historií a představí dokument

ČTK ČTK
22. 7. 2021 22:00
Desítky dobových fotografií, tematické publikace nebo dosud nezveřejněný krátký dokumentární film nabídne nové pražské muzeum The Lennon Wall Story. Muzeum Lennonovy zdi v suterénu pod barem Napa na Malé Straně přivítá první návštěvníky tento pátek 23. července.

Každý pátek odpoledne a o víkendu zpřístupní expozici o historii Lennonovy zdi, na které se v 80. letech minulého století začaly objevovat politické i poetické nápisy a básně. Kromě nich tu byl i portrét zavražděného hudebníka Johna Lennona, někdejšího člena Beatles, a u zdi se na něj vzpomínalo.

"Nápad vznikl před čtyřmi lety. Kromě informačních panelů návštěvníky čeká i zážitek u třicetiminutového dokumentárního filmu, který dosud nebyl zveřejněn a v němž uvidí dobové fotografie, audiovizuální materiály, a hlavně výpovědi pamětníků, kteří si právě s Lennonovou zdí spojují nezapomenutelné okamžiky i své životní příběhy," řekla na čtvrteční vernisáži zakladatelka muzea Eva Ticháková.

Film The Lennon Wall Story využívá archivních záběrů. Ukazuje historii Lennonovy zdi od 60. let až do dneška. Hovoří v něm chartista František Stárek, hudebník a novinář Ondřej Konrád, muzikant Petr Janda nebo spoluautor knihy Lennonova zeď v Praze Filip Pospíšil.

Muzeum dále ukáže mimo jiné kamennou desku věnovanou Johnu Lennonovi, fotostěnu, na kterou mohou lidé přidat nápis či obrázek, nebo vzkaz pro Johna Lennona na křídovou tabuli, dokud ho nepřekryjí další. Tak se tomu dělo i na samotné Lennonově zdi, která se nachází nedaleko od muzea. "Návštěvu samotné památky i muzea je tedy snadné spojit," dodala Ticháková.

Součástí muzea je i kavárna. Zdarma ji může využít návštěvník, který za vstup do muzea přispěje alespoň doporučovanou částku. Více informací se nachází na stránkách muzea.

Lennonova zeď patří k Maltézské zahradě. Zeď za minulého režimu několikrát nechala přemalovat komunistická moc, nápisy se zde ale vždy objevily znovu. V roce 2014 někdo zeď natřel na bílo a napsal na ni Wall Is Over (Zeď skončila). K akci se přihlásila umělecká skupina Pražská služba, která tak prý chtěla dát prostor novým nápisům. Loni v březnu zeď mírovými poselstvími pomalovaly dvě desítky umělců.

Britský zpěvák, skladatel i výtvarník John Lennon je považován za jednu z největších osobností 60. a 70. let minulého století. V kapele Beatles fungoval v tvůrčím tandemu s Paulem McCartneym. Sestava se rozpadla roku 1970 a její členové se vydali každý svou cestou. Už čtyři roky předtím se Lennon seznámil s japonskou umělkyní Yoko Ono, která se posléze stala jeho druhou manželkou a měla na něj silný vliv. Oba se zapojili do mírového hnutí.

Po rozpadu Beatles založil Lennon s manželkou kapelu Plastic Ono Band. Více ho ale proslavila sólová kariéra, zejména deska Imagine z roku 1971. V roce 1980 vydal své poslední album Double Fantasy. Když se 8. prosince téhož roku vracel do bytu v newyorské rezidenci Dakota, psychicky narušený Mark David Chapman, jemuž hudebník několik hodin předtím podepsal své album, na něj vystřelil čtyři rány z revolveru. Byly smrtící.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Francouzský obránce Varane odchází z Realu do Manchesteru United

Fotbalový mistr světa Raphaël Varane odchází z Realu Madrid do Manchesteru United. Podle britských médií se oba kluby dohodly na transferu, odstupné by mělo činit 50 milionů eur (zhruba 1,3 miliardy korun) a bonusy. Varane měl v Madridu smlouvu ještě na nadcházející sezonu, španělský klub původně požadoval údajně 80 milionů eur.

Osmadvacetiletý Varane přišel do Realu v roce 2011 z Lensu, nastoupil od té doby do 350 utkání a získal s "Bílým baletem" tři španělské tituly a čtyři trofeje v Lize mistrů. S francouzskou reprezentací vyhrál v roce 2018 titul mistra světa, na letošním evropském šampionátu odehrál všechny čtyři zápasy do vyřazení od Švýcarska v osmifinále. V Manchesteru je pro něj připravená pětiletá smlouva.

před 7 hodinami

Američané do konce roku ukončí bojovou misi v Iráku, působí tam přes 18 let

Americký prezident Joe Biden s iráckým premiérem Mustafou Kázimím v pondělí ve Washingtonu formálně uzavřel dohodu o ukončení americké bojové mise v Iráku do konce letošního roku, píše agentura Reuters. Děje se tak více než 18 let poté, co USA své vojáky do Iráku vyslaly.

Spojené státy mají v Iráku nyní asi 2500 příslušníků ozbrojených sil, kteří se soustředí na potírání zbytků teroristické organizace Islámský stát (IS). Už v dubnu se obě země dohodly, že USA bojové operace v Iráku ukončí a mise pak bude pokračovat jako výcviková a poradní. Tehdy ale nebyl dohodnut rozvrh stažení.

Biden se v pondělí s Kázimím setkal v Oválné pracovně Bílého domu. Šlo o jejich první osobní jednání v rámci strategického dialogu mezi USA a Irákem. Americký prezident řekl, že USA budou v Iráku nadále k dispozici a budou poskytovat výcvik i pomoc při potírání radikálů z IS. Zdůraznil však, americké síly přestanou do konce letošního roku v Iráku působit v bojových zónách.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

U Libye se převrátila loď, zemřelo nejméně 57 migrantů

Na západě Libye, nedaleko od města Chums, se v neděli převrátila loď s nejméně 75 migranty na palubě. Při neštěstí jich přinejmenším 57 zahynulo a dalších 18 lidí zachránili rybáři a libyjská pobřežní hlídka, uvedla Mezinárodní organizace pro migraci (IOM). Ta již delší dobu varuje, že počet migrantů, kteří letos zahynuli při cestě přes Středozemní moře do Evropy, se výrazně zvýšil.

Podle přeživších se plavidlo muselo zastavit v moři, mělo problém s motorem. Kvůli silným vlnám a špatnému počasí se převrátilo. Podle jejich svědectví mezi je oběťmi nejméně 20 žen a dvě děti.

Podle IOM se počet migrantů, kteří zahynuli ve Středozemním moři, ve srovnání s loňským rokem více než zdvojnásobil. Vloni podle údajů IOM zahynulo ve Středozemním moři 427 osob, letos jich už nyní je přes 1100. Podle údajů Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky letos přes Středozemní moře doplulo do států Evropské unie přes 44 000 uprchlíků. Počet se výrazně zvýšil od května, kdy se zlepšilo počasí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy